שתף קטע נבחר

עיתוני סעודיה חוגגים: "קוברים את מדיניות אובמה"

העיתונים הסעודיים יוצאים מגדרם על רקע ביקור הנשיא טראמפ. בקריקטורות הוא מוצג חובש כאפייה ומקיף כמוסלמי את האבן הקדושה במכה, וידי ארה"ב וסעודיה נפגשות כשברקע השמש מפציעה. הכותרת ב"עוכאז" מודגשת בצבעי הדגלים של סעודיה וארה"ב. טראמפ למלך בחריין: תם עידן אובמה, היחסים בינינו יהיו נהדרים

עיתוני סעודיה יצאו הבוקר (יום א') מגדרם בעקבות הפתיחה החגיגית של ביקור הנשיא האמריקני דונלד טראמפ במזרח התיכון – ביקור שכלל עד עכשיו ריקודים, הרבה חיוכים וחתימה על עסקאות ענק. בעיתון הסעודי "עוכאז" הכריזה היום הכותרת "ריאד ו-וושינגטון – חזון אסטרטגי וברית בת-קיימא", והמילים "ריאד" ו"וושינגטון" נצבעו בדגלי סעודיה וארה"ב.

 

 
לנשיא יש כאפייה ()
לנשיא יש כאפייה
 

השמש שוב זורחת. סעודיה וארה"ב משתפות פעולה ()
השמש שוב זורחת. סעודיה וארה"ב משתפות פעולה

מוחצים יחד את דאעש - ואת איראן בדמותו של חמינאי ()
מוחצים יחד את דאעש - ואת איראן בדמותו של חמינאי

קוברים את מדיניות אובמה בעיתון "א-שרק אל-אווסט" ()
קוברים את מדיניות אובמה בעיתון "א-שרק אל-אווסט"

ב"עוכאז" גם פרסמו קריקטורה שבה נראו יד סעודית ויד אמריקנית נפגשות ומשלבות אצבעות, וברקע מפציעה השמש – סמל לעידן חדש ביחסים. אף שגם בימי אובמה ניהלה סעודיה קשרים טובים עם וושינגטון, בריאד מתחו ביקורת קשה על גמישותו של אובמה מול איראן ועל תגובתו הרפה בעיני הסעודים למלחמה בסוריה.

בבגדי מוסלמי מקיף את הכעבה במכה - שהיא בעצם כספת שממנה נשפכים דולרים ()
בבגדי מוסלמי מקיף את הכעבה במכה - שהיא בעצם כספת שממנה נשפכים דולרים
 

צ'ק פתוח. טראמפ מתקבל בסעודיה בכבוד מלכים, והכסף מדבר ()
צ'ק פתוח. טראמפ מתקבל בסעודיה בכבוד מלכים, והכסף מדבר

העיתון המפורסם "א-שרק אל-אווסט", עיתון בבעלות סעודית היוצא לאור בלונדון ומקדם בבירור את עמדותיה של ריאד, פרסם קריקטורה שבה נראית הנחת זר אמריקנית על קבר שעליו מתנוססת הכתובת "מדיניות אובמה". בעיתון הסעודי "אל-מדינה" מוצגות ידי סעודיה וארה"ב מוחצות את איראן ואת דאעש.

 

בחשבונות ערביים ברשתות החברתיות נפוצו עוד איורים - מקצתם מבקרים את ביקור טראמפ ואת היחס אליו. בקריקטורה אחת נראה טראמפ לבוש בבגדים איסלאמיים ונע סביב הכעבה, האבן הקדושה במכה, כאחרון המוסלמים, אבל חלקה התחתון הוא כספת שממנה נשפכים דולרים. באחרת נראים הסעודים פורשים לפניו שטיח דמוי שטר כסף – והמסר ברור: שלמונים הם הכוח המניע מאחורי היחסים בין וושינגטון לריאד.

שער העיתון "עוכאז". "ריאד" בירוק סעודי, "וושינגטון" בצבעי הדגל האמריקני ()
שער העיתון "עוכאז". "ריאד" בירוק סעודי, "וושינגטון" בצבעי הדגל האמריקני

 

טראמפ לקטארים: נדבר על ציוד צבאי יפהפה

הבוקר הספיק טראמפ להיפגש בריאד עם מלך בחריין, שייח חמד בין עיסא אל-חליפה, ואמר כי היחסים בין המדינות עומדים להשתפר. "לשתי המדיניות שלנו יש יחסים נהדרים. היה קצת מתח, אבל עם הממשל הנוכחי לא יהיה מתח", הבהיר טראמפ. "הולכת להיות לנו מערכת יחסים מאוד-מאוד ארוכת טווח. אני מצפה לזה".

 

לאורך שנות כהונתו נהג אובמה למתוח ביקורת על התנהלות בית המלוכה הבחרייני ועל המתח העדתי במדינה: בבחריין חי רוב שיעי, ואילו בית המלוכה הסוני שולט בו. בימי "האביב הערבי" פרצה התקוממות עממית של הרוב השיעי נגד בית המלוכה הסוני, והיא דוכאה ביד קשה. בית המלוכה הסוני האשים אז את איראן בניסיון לקדם הפיכה במדינה.

טראמפ עם מלך בחריין. "יחסים נהדרים" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
טראמפ עם מלך בחריין. "יחסים נהדרים"(צילום: רויטרס)

בראיון לסוכנות הידיעות רויטרס בחודש שעבר אמר שר החוץ של בחריין כי טראמפ מבין את האזור ואת הסכנות הנשקפות לו מאיראן יותר מאשר אובמה. ממשל טראמפ הודיע השנה שיקדם עסקה בשווי חמישה מיליארד דולר של מכירת מטוסי F-16 וציוד נלווה לבחריין. בגלל ענייני זכויות אדם הושעתה בשנה שעברה התוכנית לקיים את העסקה הזו.

 

בפגישה שערך הבוקר עם אמיר קטאר, שייח תמים בין חאמד א-ת'אני, אמר טראמפ לאמיר כי הם ידונו ב"הרבה ציוד צבאי יפהפה משום שאיש לא מייצר ציוד כזה כפי שארה"ב עושה". אחר כך נפגש טראמפ עם נשיא מצרים עבד אל-פתח א-סיסי, ואמר לו כי הוא מקווה לבקר במצרים. "אגיע למצרים. נכניס את זה ללו"ז שלנו", אמר לו. כמו בפגישתם בבית הלבן הדגיש הבוקר טראמפ כי סיסי "עשה עבודה מצוינת בנסיבות קשות".

הגברת הראשונה מלניה טראמפ מבקרת בבית ספר אמריקני בסעודיה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הגברת הראשונה מלניה טראמפ מבקרת בבית ספר אמריקני בסעודיה(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

אחר הצהריים ינאם טראמפ לפני מנהיגים מ-50 מדינות בעלות רוב מוסלמי ויקרא להם לשלב ידיים "במלחמה בין טוב לרע" ולסלק טרוריסטים מהמסגדים. במהלך קמפיין הבחירות שלו הרבה טראמפ להשמיע הצהרות אנטי-איסלאמיות, ואת ביקורו הוא מקווה לנצל לריכוך דבריו בעניין האיסלאם.

 

לפי מובאות מנאומו שכבר פורסמו הוא יאמר: "לא באנו לכאן כדי להטיף וכדי לומר לאנשים כיצד לחיות, מה לעשות או מה להיות. אנחנו כאן כדי להציע שותפות ביצירת עתיד טוב יותר עבור כולנו". הנאום הזה אמור להיות גולת הכותרת של מסעו של טראמפ במזרח התיכון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים