שתף קטע נבחר

אחרי עימות בקבינט: אושרו הקלות לפלסטינים לפני ביקור טראמפ

שרי הבית היהודי נפתלי בנט ואיילת שקד התנגדו, אך הקבינט המדיני-ביטחוני אישר את חבילת ההקלות לפלסטינים רגע לפני שנשיא ארה"ב נוחת בישראל. בדיון התפתח עימות על רקע מתן אישורי בנייה לפלסטינים בשטחי C, שנמצאים בשליטת ישראל. במקביל אושרה הקמת ועדה לקידום הסדרת מאחזים ביו"ש

הקבינט המדיני-ביטחוני אישר הערב (א') חבילות הקלות לפלסטינים לפני הגעתו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ שינחת מחר בישראל. הצעדים אושרו לבקשת הנשיא האמריקני להציג לו צעדים בוני אמון. במהלך הדיון התפתח עימות על אחת ההקלות שהפלסטינים יקבלו. שרי הבית היהודי נפתלי בנט ואיילת שקד התנגדו לתוכנית ושמונה חברי קבינט הצביעו בעד. ממחר יעביר ynet את ביקור טראמפ במשדר מיוחד.

 

עימות נוסף בקבינט היה בין השרים בנט ואביגדור ליברמן. שר הביטחון האשים את יו"ר הבית היהודי כי הוא מדליף מהקבינט. בנט השיב: "אתה מאשים אותי שמעולם אף כדור לא שרק לך ליד האוזן. אני מציע לכל חברי הקבינט לעבור פוליגרף".

 

במסגרת הדיון שהתקיים במתקן ביטחוני באזור ירושלים הוחלט לתת לפלסטינים אישורים לבניית יחידות דיור לפלסטינים ואזורי תעשייה בשטחי C שנמצאים בשליטת ישראל סמוך לרמאללה ולחברון ופתיחת אזורי תעשייה בג'לאמה ותרקומיא. כמו כן הוחלט כי מעבר אלנבי יפעל 24 שעות ביממה. 

נתניהו, בנט ושקד. שרי הבית היהודי הצביעו נגד ()
נתניהו, בנט ושקד. שרי הבית היהודי הצביעו נגד

הצעדים הכלכליים-אזרחיים שאותם אישר הקבינט למען הקלת מרקם ברשות הפלסטינית כוללים הארכת שעות פתיחה במעבר אלנבי, הרחבת מעבר שער אפרים (טול כרם), בחינת קידום תוכנית רכבת העמק בחיבור לג'נין, פתיחת אזור תעשייה בתרקומיא ושימושי קרקע-אזוריים מצומצמים צמודי ערים פלסטיניות.

 

במקביל אישר הקבינט בלחץ של בנט הקמת ועדה לתקופה של שלוש שנים לקידום הסדרת מבנים ומאחזים ביהודה ושומרון. הצוות יכלול את אנשי משרד ראש הממשלה, משרד הביטחון והמנהל האזרחי. בתוך 21 יום תובא לממשלה הצעה להגדרת תפקידי הצוות, הרכבו ואופן קביעת תוכנית העבודה שלו. הצוות ידווח לראש הממשלה ולשר הביטחון מדי שלושה חודשים. נתניהו עדכן כי ב-7 ביוני תתכנס מועצת התכנון לאשר בנייה בהתנחלויות, לראשונה על פי ההבנות עם ממשל טראמפ.

 

גורמים מדיניים ציינו כי "מדובר במחוות לקראת ביקור הנשיא טראמפ, שלא פוגעות באינטרסים של ישראל. הצעדים כולם בתחום הכלכלי- אזרחי. אין כל צעדים בתחום הביטחוני או הקלות ביטחוניות. הצעדים אינם משנים סטטוס, ואין שינוי בנושאי ליבה למקרה שהמשא ומתן יתחדש. סמכות התכנון נשארת בידי ישראל: אושרה בנייה קיימת, שבלאו הכי לא תיהרס".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך הבוקר על בואו של נשיא ארה"ב דונלנד טראמפ לישראל ואף ציין כי הקשרים הביטחוניים בין המדינות "הולכים ומתחזקים מדי יום". בפתח ישיבת הממשלה השבועית אמר נתניהו כי "נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ורעייתו מלניה יגיעו מחר לביקור היסטורי במדינת ישראל. יחד איתם יגיעו בכירים בממשל ובבית הלבן. זהו מסעו הראשון של הנשיא טראמפ מחוץ לגבולות ארה"ב, ולכבוד הוא לנו שהוא בחר להגיע בו לירושלים, לבירת ישראל, וכמובן למדינת ישראל".

 

נתניהו אמר עוד כי "אדון עם הנשיא טראמפ בדרכים לחזק עוד יותר את הברית הראשונית והאיתנה עם ארה"ב, נחזק את הקשרים הביטחוניים. הם הולכים ומתחזקים מדי יום. נדון גם בדרכים לקדם את השלום. אדוני הנשיא, אזרחי ישראל מחכים לך בזרועות פתוחות".

 

מנגד טען בתוקף שר התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים, יובל שטייניץ, כי עסקת הנשק שעליה חתם טראמפ עם סעודיה, מעוררת דאגה עמוקה. שטייניץ הסביר לפני ישיבת הממשלה כי "מאות מיליוני דולרים של עסקאות נשק זה דבר שאנחנו צריכים לקבל עליו הסברים. סעודיה היא מדינה עוינת ואנחנו צריכים לדאוג שהיתרון הצבאי האיכותי של ישראל נשמר. אני מקווה שנקבל על כך תשובות ברורות. זה בהחלט דבר שצריך להטריד את מנוחתנו".

 

השר שטייניץ התייחס גם למגעים עם הפלסטינים לקראת ביקורו של טראמפ: "כל עוד אבו מאזן לא מסוגל או לא רוצה להפסיק את ההסתה במערכת החינוך הפלסטינית שקוראת להשמדת ישראל, כל עוד הוא לא מסוגל לעמוד בהתחייבות שלו ושל ערפאת מלפני 20 שנה שעזה תהיה מפורזת מטילים ומטרור, אני לא רואה בסיס אמיתי לתהליך מדיני. לגבי הקלות כלכליות כאלה ואחרות - נדון ונחליט. תמיד היינו בעד שיפור המצב. אבל אם אתם שואלים אם יש פרטנר לשלום - אבו מאזן איננו פרטנר לשלום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אמיל סלמן
בנט התנגד להקלות שהציג נתניהו
צילום: אמיל סלמן
מומלצים