שתף קטע נבחר

כספי מימון הבחירות מנוצלים לקמפיין נגד ההצבעה

השופט מישאל חשין מתח ביקורת על השימוש שבחרו המפלגות הערביות לעשות בכספי מימון הבחירות. המפכ"ל אהרונישקי הזהיר כי "הקריאות במגזר הערבי להחרים את הבחירות עלולות להתפרש אצל גורמים מסוימים כקריאה לשבש את מהלכן התקין"

השופט מישאל חשין, יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, דחה היום (ב') על הסף את עתירת ישראל אחת שטענה כי המפלגות הערביות עושות שימוש פסול בכספי המימון כאשר הן קוראות לבוחריהן להחרים את הבחירות, אך מתח ביקורת על המפלגות.
השופט חשין נימק את החלטתו בסעיף טכני. החוק, הסביר, אינו מתיר לסיעה בכנסת לבקש חוות דעת באשר להוצאותיה של סיעה אחרת. לדבריו, מבקר המדינה הוא הגוף המוסמך לבדוק את השימוש שנעשה בכספי בחירות והאם ההוצאות הן "הוצאות בחירות".
חשין הוסיף כי פרוש אחר לחוק עלול להפוך את הוראותיו לכלי ניגוח בלתי ראוי במאבק פוליטי בין סיעות יריבות. למרות הדברים ציין השופט באמרת אגב כי לו נתבקש להכריע בסוגיה היה מתקשה לסווג כהוצאות בחירות הוצאות שתכליתן שכנוע בוחרים שלא להשתתף בהליך הדמוקרטי של הבחירות. לדבריו, "ישראל היא מדינה דמוקרטית, ואם סיעה כלשהי סוברת כי אין זה ראוי להשתתף בבחירות, זכותה עומדת לה להביע את דעתה ולנסות לשכנע בוחרים. אך בה בעת לזכור כי הבחירות נערכות על פי חוק ובידי המדינה – שמעוניינת כי ייערכו בחירות, על רקע זה לפלא יהיה הדבר בעיני אם נפרש את החוק בדרך זו שהמדינה תממן פעילות הנוגדות את עניינה בקיום הבחירות".

היערכות המשטרה

למשטרה הגיע מידע לפיו במגזר הערבי, בעיקר בצפון הארץ, צפויים ניסיונות לשבש את הבחירות. המפכ"ל שלמה אהרונישקי אמר היום (א') כי בעקבות הקריאות של מפלגות ערביות לאזרחים שלא להשתתף בבחירות יש חשש כי יהיו שיפרשו את הקריאות הללו כקריאה לנסות ולשבש אותן.
אהרונישקי הוסיף עוד כי ייתכן שהמשטרה אף תמליץ ליו"ר ועדת הבחירות המרכזית לסגור קלפיות במקומות בהם יתפתחו מהומות. "אני לא שולל את האפשרות של סגירת קלפי. במידה ויתפתח אירוע בקלפי ונראה שכבר עדיף לסגור אותה במקום להילחם עליה – ייתכן ובמקרה כזה נמליץ ליו"ר ועדת הבחירות המרכזית לסגור אותה", אמר.
המשטרה נערכת בכוחות מתוגברים לקראת יום הבחירות: מעל 9,600 שוטרים, 1,500 חיילים ו- 3,400 מאבטחים אזרחיים יתפרסו ביום הבחירות בכל רחבי הארץ. במקומות מועדים יוצבו שוטרים בסמוך לקלפיות, כדי למנוע גם זיופים במהלך הבחירות. אהרונישקי אמר היום כי במקומות בהם יש חשש שיהיו זיופים, יוצבו שוטרים גלויים וסמויים.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מאיר פרטוש
אהרונישקי. ייתכן שנמליץ לסגור קלפיות
צילום: מאיר פרטוש
מומלצים