שתף קטע נבחר

טראמפ: "איראן תשמיד את ישראל? לא בעידן של דונלד ג'יי טראמפ"

נשיא ארה"ב נשא נאום מחבק במיוחד, רגע לפני סיום ביקורו. "הקשר של היהודים לארץ הקדושה - עתיק ונצחי", אמר טראמפ במוזיאון ישראל והבטיח: "הממשל שלי תמיד יעמוד לצדכם. לאיראן לא יהיה נשק גרעיני". לצד זאת הוסיף: "אני אומר לכם - הפלסטינים מוכנים להושיט יד לשלום"

 

 

 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ סיכם היום (ג') את ביקורו בן 28 השעות בארץ בנאום אוהד וחם במיוחד כלפי ישראל. עם זאת, אף שהדגיש שוב ושוב את המחויבות שלו לקדם שלום עם הפלסטינים, הוא לא מסר הצהרות מדיניות מיוחדות או מפתיעות. למעט הכרזתו שלפיה משיחותיו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ועם יו"ר הרשות אבו מאזן עולה ששניהם "מושיטים יד לשלום", הוא לא התייחס לתוכנית מדינית מעשית או ללוח זמנים למתווה מסוג זה.

 

על הסכסוך הישראלי פלסטיני אמר טראמפ: "אנחנו יודעים שגם ישראלים וגם פלסטינים רוצים תקווה לילדיהם ואנו יודעים ששלום אפשרי אם נשים בצד את הכאב וחילוקי הדעות ונהיה מחויבים לפתור את הסכסוך הזה שנמשך כבר חצי מאה או יותר. כמו שחזרתי ואמרתי: אני מחויב אישית לעזור לישראלים ולפלסטינים להשיג הסכם שלום. נפגשתי הבוקר עם מחמוד עבאס ואני יכול לומר לכם שהפלסטינים מוכנים להושיט יד לשלום.

 

"ואחרי פגישה עם ידידי הטוב בנימין, אני יכול לומר גם שהוא מושיט יד לשלום, הוא רוצה שלום. הוא אוהב אנשים, במיוחד את העם הישראלי. בנימין נתניהו רוצה שלום. עשיית שלום, לעומת זאת, לא תהיה קלה. כולנו יודעים את זה. נתמודד עם החלטות קשות, אבל עם נחישות, פשרה והאמונה שהשלום אפשרי. ישראלים ופלסטינים יכולים לעשות הסכם".

 

טראמפ ונתניהו במוזיאון ישראל בירושלים:

 (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
(צילום: אלכס קולומויסקי)

 (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)

 (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
(צילום: אלכס קולומויסקי)

רגע לפני הנאום: טראמפ ונתניהו בהתייעצות ()
רגע לפני הנאום: טראמפ ונתניהו בהתייעצות

טראמפ פתח את נאומו בשליחת ניחומים לקורבנות הפיגוע במנצ'סטר הלילה: "כולכם צפיתם, ראיתם כמה זה נורא, ילדים יפים וצעירים נרצחו בפראות בהתקפה האיומה הזאת על האנושות. אני חוזר שוב: עלינו להוקיע את הטרוריסטים, להשמיד את האידיאולוגיה הנוראית הזאת ולהגן על האזרחים שלנו ואזרחי העולם. כל האומות המתורבתות חייבות להצטרף למאמץ הזה. המסע הזה (למזרח התיכון) ממוקד במטרה הזאת: לאחד אומות מסביב למטרה להביס את הטרור שמאיים על העולם".

 

טראמפ: הקשר של היהודים לארץ - נצחי

לאחר מכן התייחס הנשיא האמריקני במרומז למעמדה של ירושלים: "זו זכות לעמוד כאן בעיר העתיקה של ירושלים, לפנות לאזרחי ישראל ולכל האנשים במזרח התיכון שרוצים שלום ושגשוג. ירושלים היא עיר קדושה. איזו מורשת. הקשרים של העם היהודי לארץ הקדושה הזאת הם עתיקים ונצחיים. הם הולכים אחורה אלפי שנים, אל ימיו של המלך דוד שכוכבו מתנופף עכשיו על הדגל כחול לבן של ישראל.

 

טראמפ המשיך: "ישראל היא עדות לרוחות הבלתי ניתנת לשבירה של העם היהודי. מכל חלקי הארץ הזאת יוצא מסר אחד, מסר של תקווה. במשך הדורות העם היהודי סבל רדיפות, דיכוי וניסיונות להשמידו. אבל במשך כל זה היהודים שרדו ושגשגו. אני נפעם מהישגי העם היהודי. ואני מבטיח לכם: הממשל שלי תמיד יעמוד לצד ישראל. אני קורא לכל האנשים - יהודים, נוצרים מוסלמים וכל דת, כל שבט, כל אמונה - לשאוב השראה מירושלים, לשים בצד את חילוקי הדעות והשנאה, ולתת לכל הילדים את התקווה והכבוד שכתוב בנשמותינו".

טראמפ ואבו מאזן בבית לחם, הבוקר (צילום: AFP) (צילום: AFP)
טראמפ ואבו מאזן בבית לחם, הבוקר(צילום: AFP)

טראמפ: חייבים קואליציה נגד הטרור

נשיא ארה"ב התייחס לביקור שלו בסעודיה ולפגישתו עם המנהיגים המוסלמים, שעמם הוא מקווה להקים קואליציה סונית-מתונה למאבק בטרור: "אירח אותי המלך סלמן, איש חכם מאוד. שם עודדתי את חברינו מהעולם המוסלמי להצטרף אלינו בבניית יציבות וביטחון, וקיבלתי השראה מהרצון של כל כך הרבה מנהיגים להצטרף אלינו במטרות המשותפות האלה. הסכסוכים לא יכולים להימשך לנצח. השאלה היחידה היא מתי אומות יחליטו שהיה להן מספיק שפיכות דמים, מספיק הרג. זו הזדמנות לאנשים במזה"ת להתגבר על חילוקי דעות ולהגדיר מטרות משותפות, להפוך את עתיד האזור לכל כך יותר טוב ממה שהוא עכשיו.

 

"אף אב או אם רוצים שילדיהם יחיו בעולם שבו טרוריסטים חופשיים, תלמידי בית ספר נרצחים ואהובים נלקחים. אף ילד לא נולד עם שנאה בלבו. אסור ללמד ילדים לשנוא ולהרוג. העולם המתורבת לא יכול לסבול רצח של חפים מפשע בנשק כימי. המסר שלי לוועידה בסעודיה היה המסר שיש לי לכם: אנו חייבים קואליציה שחולקת מטרה לנצח את הקיצונים ואת האלימות ולספק לילדינו עתיד מלא שלום ותקווה. אבל עתיד כזה במזה"ת מחייב את העולם להכיר בתפקידה החשוב של מדינת ישראל".

 

טראמפ ציין את האיומים על ישראל סביב גבולותיה, והתייחס גם לאיראן: "דאעש שמים להם למטרה שכונות וחנויות יהודיות ובתי כנסת, ומנהיגי איראן חוזרים וקוראים להשמדת ישראל. לא עם דונלד ג'יי טראמפ, תאמינו לי". בהמשך הדגיש: "ארה"ב מחויבת למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני. אנחנו אומרים לכם: איראן לא תשיג נשק גרעיני. השותפות הביטחונית של אמריקה וישראל חזקה מתמיד ותחת הממשל שלי רואים את ההבדל הגדול והיפה".

 

על שיתוף הפעולה הביטחוני בין ישראל לארה"ב הוסיף טראמפ: "ארה"ב גאה בכך שטייסי חיל האוויר הישראלי מטיסים את המטוס המדהים והחדש F-35. גם כשאנחנו מחזקים את השותפות שלנו בפועל, עלינו לזכור את האידאלים הגבוהים. בואו נחלום על עתיד שבו ילדים נוצרים, יהודים ומוסלמים יכולים לחיות ביחד באמון, הרמוניה, סובלנות וכבוד".

 

 

מוקדם יותר נשא טראמפ דברים לאחר פגישתו בבית לחם עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. בשעה 15:45 צפוי טראמפ להמריא מנמל התעופה בן גוריון ולעזוב את הארץ, לאחר שהנשיא ראובן ריבלין וראש הממשלה בנימין נתניהו ייפרדו ממנו בלחיצות ידיים, אך ללא טקס רשמי. משם ימשיך טראמפ לאירופה, שם ייפגש עם האפיפיור בוותיקן ויבקר גם בבלגיה.

 

לפני דבריו של טראמפ אמר לו ראש הממשלה בנימין: "אבו מאזן גינה את הפיגוע במנצ'סטר הלילה, אבל אם התוקף היה פלסטיני והקורבנות ילדים ישראלים, משפחות הטרוריסטים היו מקבלות קיצבה מהרשות הפלסטינית".

 

בימים האחרונים נערכו הכנות אינטנסיביות באולם במוזיאון ישראל, תחת עינם הפקוחה של אנשי השירות החשאי. בין המוזמנים לנאום המיוחד כל שרי הממשלה, פמלייתו הקרובה של הנשיא טראמפ, אורחי שגרירות ארה"ב בישראל, חברי כנסת, מכובדים נוספים שהאמריקנים חפצים ביקרם ואנשי תקשורת רבים. הנאום תוכנן להיערך תחילה במצדה, אך רק בשבוע שעבר - ברגע האחרון, במונחי ארגון של ביקורים מורכבים כאלה - הוחלט להעבירו לאולם הסגור במוזיאון ישראל, בין היתר בשל החום הצפוי באזור ים המלח.

 

עם קבלת ההודעה החל צוות המוזיאון בהיערכות מסביב לשעון. בתוך שעות גובשה תערוכת אמנות ישראלית אד-הוק לביקור הנשיא ונאומו. התערוכה המיוחדת מכילה עבודות משנות ה-50 עד ה-80 של אמנים ישראלים מוכרים כמו יוסף זריצקי, רפי לביא, אורי רייזמן, אלימה ואחרים. בין העבודות ניתן למצוא את "מסביב לעולם ב-92 ימים" של גבריאל כהן, "שדרת עצי חרוב" של אורי רייזמן ו"חלון וגג בירושלים" של מיכאל גרוס.

ההכנות לנאום במוזיאון ישראל ()
ההכנות לנאום במוזיאון ישראל

טראמפ ורעייתו מלניה ב"יד ושם" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
טראמפ ורעייתו מלניה ב"יד ושם"(צילום: AFP)

במוזיאון ננקטו סידורי אבטחה קפדניים ואנשי השירות החשאי ביקרו במקום כמה פעמים. במקביל נמשכות עבודות ההקמה לעונת התערוכות החדשה וקהל המבקרים זרם כרגיל, עד כמעט ליום הנאום עצמו.

 

מוזיאון ישראל נמנה עם המוזיאונים לאמנות וארכיאולוגיה המובילים בעולם, וככזה הוא מורגל בביקורים של פוליטיקאים בכירים. טראמפ הוא הנשיא האמריקני השלישי המבקר במוזיאון, לפניו ביקרו בו הנשיאים ג'ורג' בוש הבן וברק אובמה. עוד במבקרים קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל ומזכ"ל האו"ם.

 

מוקדם יותר ביקר טראמפ במוזיאון "יד ושם" בירושלים, שם הניח זר באוהל "יזכור", כתב בספר האורחים ונשא הצהרה קצרה. ב"יד ושם" פגש טראמפ גם את ניצולת השואה מרגוט הרשנבאום, שתרמה למוזיאון את ספר הזיכרונות שהיה של אחותה אסתר גולדשטיין שנספתה בשואה. ב"יד ושם" הכינו רפליקה של ספר הזיכרונות, ומרגוט מסרה אותו כשי לנשיא.

 

לפני כן ביקר בבית לחם ונפגש עם הנשיא הפלסטיני אבו מאזן. בתחילת הביקור במוקטעה בבית לחם נשמעו ההמנון האמריקני וההמנון הפלסטיני, ולאחר מכן סקרו שני הנשיאים את מסדר הכבוד של כוחות הביטחון הפלסטיניים. במסיבת עיתונאים שקיימו השניים אמר אבו מאזן לטראמפ כי "המפתח לשלום הוא חירות ועצמאות לפלסטינים". טראמפ אמר כי הוא מחוייב להשיג הסכם שלום, והוסיף: "הנשיא עבאס הבטיח לי שהוא מוכן לעבוד למען המטרה הזו וגם ראש הממשלה נתניהו הבטיח אותו דבר".


פורסם לראשונה 23/05/2017 14:16

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
דונלד טראמפ
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים