שתף קטע נבחר

האוצר: חלופה מסתמנת למכל האמוניה - מפעל בדרום לצד אונייה במפרץ

המשרד הודיע בתום דיון בין-משרדי כי מסתמן פתרון ארוך טווח מוסכם: שילוב של הקמת מפעל לייצור אמוניה בדרום, לצד הצבת אונייה בהיקף מצומצם מול חופי חיפה. בין היתרונות שמונים באוצר: צמצום שינוע האמוניה בכבישים, עידוד פיתוח כלכלי בדרום ויצירת תחרות בין ספקי האמוניה

מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד כינס היום (א') ישיבה בנושא מכל האמוניה במפרץ חיפה, בהשתתפות גורמי ממשלה רלוונטיים, כדי לבחון את כלל החלופות שהוגשו על ידי המגזר העסקי. משרדי הממשלה השונים בחנו את ההיתכנות של כל אחת מהחלופות, בשים לב לכלל ההיתרים והאישורים הנדרשים.  

 

לידיעות נוספות בנושא מכל האמוניה

"תיק של פעם בחיים". עורכי הדין שנלחמים על מכל האמוניה

חיפה כימיקלים: אם ייסגר המפעל המשק יפסיד כ-5.8 מיליארד שקל בשנה

נתניהו: "לבחון דחייה של סגירת מכל האמוניה"

 

מכל האמוניה במפרץ חיפה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מכל האמוניה במפרץ חיפה(צילום: AFP)

 

בדיון השתתפו נציגי משרד האוצר, המשרד להגנת הסביבה, משרד הכלכלה והתעשייה, משרד ראש הממשלה, המל"ל, פיקוד העורף, משרד המשפטים, רשות ההגבלים העסקיים, מנהל התכנון ומנהל מקרקעי ישראל.

 

מהאוצר נמסר כי "החלופה שלגביה נראה שיש היתכנות לקבלת אישורי כלל משרדי הממשלה הינה שילוב של הקמת מפעל ליצור אמוניה בדרום, לצד הצבת אוניית אמוניה בהיקף מצומצם מול חופי חיפה.

 

"מעבר לעובדה שליישום חלופה זו לא נדרש כל מימון מתקציב המדינה, היא תתרום ליצירת תחרות בין ספקי האמוניה במשק לעומת המצב הקיים, צמצום שינוע האמוניה בכבישי הארץ, וכן עידוד הפיתוח הכלכלי בדרום הארץ.

 

"לנוכח חשיבות הנושא והצורך לקדם פתרון ארוך טווח בהקדם האפשרי, יפעלו כלל משרדי הממשלה לתת את האישורים וההיתרים הנדרשים בהקדם האפשרי".

 

באוצר ציינו כי הדיון היום עסק רק בפתרון לטווח הארוך, ולא בפתרון לטווח הקצר שיידון בנפרד על ידי המשרד להגנת הסביבה ומשרד ראש הממשלה.

 

בשבוע שעבר עלתה חלופה נוספת - הקמה של צינור ימי שיחובר ישירות למפעל. אוניית אמוניה שתגיע לישראל תתחבר לצינור, שיגיע למרחק של כעשרה קילומטרים מהחוף, ותזרים באמצעותו את האמוניה למפעל.

 

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בהקשר לחלופה זו: "מקשר ימי נבחן בעבר ונפסל. חיפה כימיקלים הגישה לאחרונה מידע נוסף, חדש, ומפורט לגבי חלופת המקשר הימי. בימים אלו שוקדים צוותי המשרד בסיוע מומחים בינלאומים לגבש עמדה לגבי חלופה זו". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מכל האמוניה בחיפה
צילום: רויטרס
מומלצים