שתף קטע נבחר

האזרחים שאינם שותפים לחגיגות המדינה

בשביל להתכתב עם רצונם של ערביי ישראל להיות חלק מהמדינה עלינו להכיר בהם כמיעוט לאומי, כקולקטיב שיש לו זכויות קולקטיביות לאומיות. עלינו ליצור מרחב ציבורי משותף שבו כל אזרחי ישראל, כולל ה-20 אחוז מהמיעוט הלאומי הערבי-פלסטיני, מרגישים בבית

מדינת ישראל ציינה בשבוע שעבר את אירועי 50 שנה לאיחוד ירושלים, אבל לא כל אזרחי ישראל חגגו. המיעוט הלאומי של אזרחי ישראל הערבים עדיין אינו שותף לחגיגת המדינה. ולא שהם אינם מרגישים שותפים ושייכים למדינה, נהפוך הוא.

 

סקר שהתפרסם לאחרונה על ידי המכון הישראלי לדמוקרטיה ואוניברסיטת תל אביב מראה ש-51 אחוז מאזרחי ישראל הערבים גאים להיות ישראלים. 66% מאזרחי ישראל הערבים מעריכים את מצבה של המדינה כטוב עד טוב מאוד. 58% מהם מרגישים חלק מהמדינה ובעיותיה, 61% אופטימיים ביחס לעתיד המדינה.

 

מה המשמעות של כל הנתונים האלה? הסקר הזה מוכיח את מה שאנחנו בגבעת חביבה טוענים: יש בישראל רצון ואינטרס נרחב בחברה משותפת ושוויונית בין יהודים וערבים בישראל. אזרחי ישראל הערבים הם לא גיס חמישי ולא סכנה למדינה. הם אזרחים, שלמרות היותם מופלים לרעה במדינה שואפים להשתייך, להזדהות ולהשפיע.

 

למרות הקונפליקט המובנה בין לאומיותם הפלסטינית לאזרחותם הישראלית, שימשיך להתקיים כל עוד לא יסתיים הקונפליקט הלאומי המדמם, למרות זאת ואף על פי כן הם שואפים לקדם סדר יום אזרחי, שיאפשר את השייכות למדינת ישראל. יש צעדים משמעותיים וחיוביים שהממשלה הנוכחית עושה בתחום השילוב הכלכלי והשוויון, באמצעות החלטת הממשלה 922 שמזרימה מיליארדים לפיתוח כלכלה, תשתיות וחינוך בחברה הערבית בישראל.

 

זהן תנאי הכרחי אבל ממש לא מספיק. בשביל להתכתב עם רצונם של ערביי ישראל להיות חלק מהמדינה עלינו להכיר בהם כמיעוט לאומי, כקולקטיב שיש לו זכויות קולקטיביות לאומיות. עלינו ליצור מרחב ציבורי משותף שבו כל אזרחי ישראל, כולל ה-20 אחוז מהמיעוט הלאומי הערבי-פלסטיני, מרגישים בבית. ששפתם ותרבותם הם חלק מהמדינה ונוכחים במרחב.

 

בסקר שפורסם לפני כחודש על ידי אותו גוף הוצג ממצא מרתק: יהודים וערבים רוצים ללמוד אחד על השני - רוב היהודים במדגם, 62%, הסכימו עם האמירה כי צריך ללמד בכל בתי הספר בישראל את נקודת המבט של היהודים והערבים להיסטוריה של הסכסוך ביניהם. בקרב הערבים התמיכה באמירה זו אף יותר חד משמעית, והיא עומדת על 85%. שוב, בניגוד לאווירה הכללית שיוצרת הקצנה, רוב הציבור מבקש לדעת, ללמוד, להבין ולהתקרב.

 

 

כשנלמד את ההיסטוריה משתי נקודות המבט נפסיק לפחד מהמילה "נכבה", נבין למה העצמאות שלנו היהודים קשורה לאסון של אזרחי ישראל הערבים. ואחרי שנלמד על עברנו המשותף והשלכותיו ההפוכות על שני הלאומים שחולקים יחדיו את ישראל יגיע הזמן לפתח דרכים חדשות לחגוג את המדינה. חגיגה של כולם, של כול אזרחי מדינת ישראל. חגיגה יהודית וערבית שמברכת על היש ומדגישה את השותפות. הלוואי, אינשאללה, שכשנגיע לגיל 70 נוכל כך לחגוג את המדינה. וכשנחגוג יחדיו נבטיח עתיד טוב יותר למדינת ישראל.

 

יניב שגיא, מנכ"ל גבעת חביבה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים