שתף קטע נבחר

חנק את אשתו – אבל יקבל זכויות בפנסיה שלה

גבר המרצה מאסר בגין אלימות כלפי גרושתו, דרש במסגרת חלוקת הרכוש לממש את הזכאות לפנסיה שלה. השופטת ארבל-אסל הסכימה איתו

בית המשפט לענייני משפחה בתל אביב קיבל לאחרונה בקשה של גבר המרצה מאסר בגין תקיפת גרושתו, וקבע כי במסגרת חלוקת הרכוש יקבל הבעל לשעבר זכויות בפנסיה שצברה. השופטת איריס ארבל-אסל דחתה את האישה, שטענה שהאלימות שלו כלפיה מצדיקה את שלילת הזכויות.

 

האירוע האלים התרחש באחד הלילות באפריל 2014. זמן מה אחרי שקיבל מאשתו תביעה לאיזון משאבים, התנפל עליה הבעל בשנתה וחנק אותה עד שאיבדה הכרה. הוא הורשע בהליך הפלילי במסגרת הסדר טיעון וכיום הוא מרצה מאסר של יותר מחמש שנים.

 

בין לבין התגרשו בני הזוג וניהלו הליכי חלוקת הרכוש: האישה ביקשה לאזן את המשאבים המשותפים תוך סטייה מחלוקה שוויונית עקב אלימות בעלה וביקשה לשלול ממנו את הזכאות בפנסיה שלה.

 

הבעל דרש איזון שוויוני ותבע לפרק את השיתוף בשלוש דירות. האישה, מנגד, ביקשה להכליל בחלוקה דירה נוספת שהבעל רכש באשדוד לפני הנישואים, בטענה שלמרות זאת מדובר בנכס משותף.

 

הבעל התנגד. הוא טען שמדובר בדירה שרכש ממקורות עצמאיים ולא בכדי התעקש לשמור את הרישום על שמו וסירב להיכנע ללחצי גרושתו להעבירה על שמה או למכור אותה.

 

השופטת ארבל-אסל אישרה חלוקה שווה של שלוש הדירות ובנכסי המיטלטלין. לגבי הדירה הרביעית היא פסקה לטובת האישה: היא מצאה סממנים רבים לכך שבפועל הדירה הפכה לנכס משותף ולא היה הבדל בינה לבין יתר הדירות של בני הזוג. כמו כולן, דמי השכירות שלה הוכנסו לחשבון המשותף, הוצאותיה שולמו מאותו חשבון ופירותיה שימשו את כל המשפחה.

 

החלק המורכב יותר היה תביעת איזון המשאבים. בשלב הראשון דחתה השופטת את בקשת האישה לחלוקה לא שוויונית. האישה הסתמכה בעניין זה על פסק דין של העליון מלפני כשלוש שנים שבו נשללו מהבעל זכויות בפנסיה של אשתו משום שניסה לרצוח אותה. השופטת ארבל-אסל ציינה כי יש הבדל גדול בין הרשעה בעבירה של חבלה מחמירה לבין ניסיון רצח.

 

הרציונל בשלילת הזכויות מגבר שניסה לרצוח את אשתו, הסבירה, הוא שלא לתת לו ליהנות מכך שנכשל בניסיונו, אך הדברים שונים במקרה הזה. בני הזוג היו נשואים בנישואי אהבה שהתנהלו על מי מנוחות, ואירוע האלימות היה חד-פעמי והתרחש אחרי הפרידה. בנסיבות אלה, אין עילה למנוע מהגבר את זכויות שנצברו במאמץ משותף.

 

עם זאת, נפסקו לאישה זכויות בפנסיה המוקדמת של הגבר, שפוטר מעבודתו. השופטת קבעה כי פנסיה מוקדמת נחשבת לפנסיה רגילה לכל דבר ולכן האישה זכאית לחלקה בה וביתר זכויות הגבר מעבודתו.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • שמות באי הכוח לא צוינו בפסק הדין
  • עו"ד עזרא גולדמן עוסק בדיני משפחה
  • הכותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
עו"ד עזרא גולדמן
מומלצים