שתף קטע נבחר

למרות לחצי חברת החשמל: המגזר הפרטי יקים את תחנות הכוח המופעלות בגז

שר האנרגיה קבע כי המגזר הפרטי, ולא חברת החשמל, יקים את תחנות הכוח החדשות שתופעלנה בגז טבעי ויחליפו את יחידות 4-1 הפחמיות בתחנת הכוח "אורות רבין" בחדרה. ועד עובדי חברת החשמל: שטייניץ וכחלון מוכיחים שוב שטובת הטייקונים עולה בעיניהם על טובת המדינה

שר האנרגיה, יובל שטייניץ, הודיע היום (א') על החלטתו, כי המגזר הפרטי יקים את תחנות הכוח החדשות שתופעלנה בגז טבעי. תחנות אלה יחליפו את יחידות 4-1 הפחמיות בתחנת הכוח "אורות רבין" בחדרה, אשר שטייניץ הודיע על סגירתן לפני כחצי שנה.

 

היחידות שתוקמנה בקרבה לתחנה הפחמית בחדרה, תהיינה בהיקף של בין 700 ל 800 מגה וואט, דבר שיאפשר את סגירת יחידות 1-4 תוך 5 שנים. בנוסף, הורה שטייניץ לרשות החשמל לבחון עד תחילת שנת 2018 את הדרכים לייצור 700 מגה וואט נוספים, בהתאם להתפתחויות במשק החשמל.

תחנת הכוח אורות רבין בחדרה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
תחנת הכוח אורות רבין בחדרה(צילום: EPA)
 

השר שטייניץ מסר: "ההחלטה שקיבלתי נדרשת על מנת להבטיח עמידה בלוחות הזמנים שקבעתי להפסקת השימוש בפחם ביחידות 4-1 בחדרה. המחויבות לבריאות הציבור בד בבד עם הבטחת הביטחון האנרגטי של מדינת ישראל עומדת בבסיס ההבטחה.

 

"העובדה שפרויקט החלפת הפחם יחולק לשני מסלולים מגבירה את הביטחון לעמוד בלוחות הזמנים, גם במקרה של עיכוב באחד הפרויקטים. הצעת מחליטים בעניין תוגש לאישור הממשלה בשבועות הקרובים".

 

ניסנקורן דרש לאפשר לחברת החשמל להקים את התחנות

עד היום לא הוחלט מי יקים את התחנות העתידות לפעול על גז טבעי - חברת החשמל או המגזר הפרטי. כלל התחנות הגדולות (מלבד הסולאריות) שנוספו למשק בשנים האחרונות הוקמו על ידי המגזר הפרטי. נכון להיום, חלקו בייצור מתקרב ל־30%.

 

החלטת שטייניץ, שהתקבלה לאחר התלבטויות ולחצים רבים, היא בעלת משמעות רבה לחברת החשמל. בשנה האחרונה שיגרו יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, וגם יו"ר ועד עובדי חברת החשמל, מיקו צרפתי, מכתבים לשטייניץ ולראש הממשלה, בנימין נתניהו, עם דרישה לאפשר לחברה לא רק לבנות את התחנות, אלא גם לתפעל אותן.

 

הקמת תחנות הכוח החדשות תוביל לסגירת שני שלישים מהייצור בתחנות הפחמיות בחדרה לטובת השימוש בגז טבעי. המהלך הוכרז בקיץ האחרון, אז הודיע שטייניץ על סגירתן. היחידות שייסגרו, 4-1, הן יחסית ישנות (משנות השמונים של המאה שעברה) ומפיקות כ-1,440 מגה־ואט - כ-12% משיא הביקוש לחשמל שנרשם החורף.

 

במקור התכוונו במשרד האנרגיה להקים תחתיהן ארבע יחידות גז טבעי חדשות בהספק של כ-360 מגה־ואט כל אחת. בסופו של דבר הוחלט על הקמת שתי תחנות גדולות, שכל אחת מהן תפיק 720 מגה־ואט.

 

הקמת התחנות החדשות תהווה פתח לביקושים חדשים במשק המקומי עבור מאגרי הגז החדשים שיפותחו, לווייתן, כריש ותנין.

 

גרינפיס: להשבית תוך שנתיים חצי מהתחנה המזהמת 

עמוס לסקר, יו"ר פורום יצרני החשמל הפרטיים, מסר בתגובה: "פורום יצרני החשמל בגז טבעי מברך את שר האנרגיה על ההחלטה האסטרטגית שמהווה צעד חשוב בדרך לפתיחת תחרות מלאה במשק החשמל. ביטול תחנות פחמיות מזהמות והקמה במקומן תחנות הפועלות בגז טבעי תשפר את איכות חייהם של התושבים באזור. חשוב לציין, כי המשך הרחבת הייצור על ידי המגזר הפרטי תביא להורדת יוקר המחייה בישראל".

 

מחברת החשמל נמסר בתגובה: "חברת החשמל מכבדת ומקבלת את החלטת השר ותפעל ליישומה במלואה. עם זאת, עמדת החברה הייתה ונשארה שנכון היה כי החברה תקים את שתי התחנות באורות רבין, משיקולי זמן הקמה, עלות הקמה ואיכות הסביבה.

 

"בנוסף, החברה משוכנעת שהמחז"ם השני חייב להיות מוקם על ידה, בתוך אתר אורות רבין, וזאת כדי לעמוד בהחלטות שהתקבלו לגבי סגירת היחידות הפחמיות 4-1 באתר זה".

 

מוועד עובדי חברת החשמל נמסר: "שטייניץ וכחלון מוכיחים שוב שטובת הטייקונים עולה בעיניהם על טובת המדינה. השרים מחביאים תחת השם 'יצרנים פרטיים' את משפחת עופר, משפחת אריסון, משפחת תשובה וטייקונים נוספים שכבר היום מייצרים 30% מאספקת החשמל בישראל. החלטה שהתקבלה היום תביא לפגיעה חמורה במשק החשמל ולעלייה בתעריף החשמל ועובדי חברת החשמל וההסתדרות לא יתנו לכך יד".

 

בארגון הסביבה גרינפיס ישראל שנאבקו לסגירת יחידות הפחם המזהמות בירכו על קבלת ההחלטה: "זהו צעד משמעותי, אנחנו שמחים שאחרי שהשר התלבט והתחבט וישב על המדוכה, נפל סוף סוף הפור שעיכב את הגשת ההצעה לסגירת התחנה להחלטת הממשלה.

 

"אולם, אנו תוהים מדוע השר כובל את סגירת התחנה המזהמת – ואת תושבי חדרה – להקמת תחנות גזיות חדשות. 'המחוייבות לבריאות הציבור בד בבד עם הבטחת הביטחון האנרגטי' – כפי שמצהיר עליה השר שטייניץ בהודעה לעיתונות – מחייבת אותו לקבל את ההחלטה הנכונה ולהתחייב להשבתה מדורגת של תחנת הכוח המזהמת.

 

"למעשה, עם חיבור צינור לוויתן ניתן להשבית מחצית מהתחנה המזהמת תוך שנתיים. זאת, על בסיס התייעלות אנרגטית והגידול הצפוי בפרויקטים של אנרגיות מתחדשות שכבר יצאו לדרך. אין צורך בבניית תחנות גז יקרות כשכבר היום ניתן לייצר חשמל נקי וזול מאנרגיה סולארית ולקצץ בהוצאות חשבון החשמל לתושבי ישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
תחנת הכוח אורות רבין
צילום: EPA
מומלצים