שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  מנופאים ובורקה בציבור. זהו הפתרון לבגרות באזרחות

  יותר מ-100 אלף תלמידים מכ-1,000 בתי ספר נבחנו בבחינת הבגרות באזרחות. לפי התרשמויות ראשוניות - הבחינה הייתה קלה משנים עברו. האם עניתם נכונה על ארבעת החלקים? לפניכם פתרון הבחינה

  106,648 תלמידי כיתות י"א-י"ב ב-993 בתי ספר, נבחנו היום (ב') בבחינת הבגרות באזרחות. הבחינה הראשונה החלה בשעה 13:00 והבחינה האחרונה החלה בשעה 16:00.

   

  עניתם נכונה? להלן שאלון בחינת הבגרות באזרחות ופתרון באדיבות רשת החינוך אנקורי.

   

  הבגרות באזרחות מחולקות לארבעה חלקים. בחלק הראשון התבקשו התלמידים לענות על אחת מתוך שתי שאלות, כאשר השנייה מביניהן, למשל, עסקה בסוגיה סביב מנופאים באתר בנייה. בשאלה צוין כי באתרי בנייה נעשה שימוש בכלים כבדים, ובהם מנופים המופעלים בידי מנופאים, שרשאים להפעיל את הכלי רק אם הוסמכו לכך וקיבלו רישיון. בהמשך צוין כי בזמן האחרון מנופאים מוסמכים רבים התפטרו מעבודתם בטענה כי שעות העבודה שלהם חורגות מהמקובל במשק ושכרם נמוך משמעותית, ולכן החלו להעסיק בתפקיד זה אנשים בניגוד לתקנות. בשאלה זו התבקשו הנבחנים להציג את העיקרון הדמוקרטי שעל פיו אתרי בנייה צריכים לפעול, ומהי הזכות החברתית של המנופאים שנפגעה.

   

  בחלק השני של הבחינה התבקשו התלמידים לענות על שלוש מתוך חמש שאלות, בהן למשל לפרט שני מאפיינים של אחת מקבוצות המיעוט בישראל וכן לציין את אחד מתפקידיו העיקריים של בג"ץ. בהמשך התבקשו התלמידים לענות על שאלה אחת מתוך חמש, שעסקו בעולם היהודי, בתקשורת ופוליטיקה בישראל, בבחירות ומפלגות, ברשויות מקומיות ובמעורבות אזרחית ופיקוח על רשויות השלטון.

   

  החלק השלישי בבחינה היה קטע קריאה ולאחריו שאלות, ואילו החלק הרביעי כלל חמש שאלות, שמתוכן התבקשו התלמידים לענות על שתיים בלבד. באחת השאלות נכתב לתלמידים כי "במדינות מסוימות חל איסור על לבישת לבוש שיש בו סממנים מסורתיים או דתיים במרחב הציבורי". הנבחנים התבקשו להסביר אם הם תומכים בכך או מתנגדים. בשאלה אחרת צוין כי בתקופה האחרונה ישנה עלייה בפרסום תכנים באינטרנט שעלולים לסכן את ביטחון המדינה, וכי הממשלה הגישה הצעת חוק בעוסקת בהגבלת פרסומים אלה. התלמידים נדרשו להציג את הקריאה שהצעת החוק נמצאת בה.

   

  אשר אלבו, רכז מקצוע האזרחות ברשת החינוך אנקורי, אמר כי הבחינה הייתה קלה יחסית. "רמת השאלות בבחינה הייתה הוגנת ואף קלה יותר ביחס לשנים קודמות. התלמידים התמודדו עם שאלות בנושאים אקטואליים, החל באיסור על לבישת סמלים דתיים במקומות ציבוריים וכלה בתאונות העבודה בענף הבנייה". הוא ציין כי "סיכויי ההצלחה בבחינה עשויים להיות טובים גם בקרב אלו שהתקשו בלימוד המקצוע".

   

  אילה פוסטיק, תלמידת כיתה י"ב באולפנת אמית בגבעת שמואל, סיפרה גם היא כי לתחושתה הבחינה הייתה קלה. "התבאסתי שלא היו שאלות אקטואליות ומעניינות, בשנים קודמות היו שאלות יותר אקטואליות, שממש קראנו עליהן בעיתונים והיה לנו יותר קל להתחבר, ולהרגיש שמה שלמדת רלוונטי לחיים", אמרה אך חידדה: "בסך הכול הייתה בחינה הוגנת".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים