שתף קטע נבחר

בת תבעה את הוריה: "גזלתם ממני את הדירה"

הורים קנו דירה בת"א מכסף שנתנה הסבתא במטרה לרכוש נכס לנכדתה. ביהמ"ש קיבל את תביעת הבת וקבע: "הדירה שייכת לה באופן בלעדי"

בית המשפט לענייני משפחה קיבל לאחרונה תביעה שהגישה בת נגד הוריה, ובה טענה שגזלו ממנה דירה שנרכשה עבורה בכספי סבתהּ. השופט אסף זגורי קבע שהדירה שנרכשה שייכת לבת באופן בלעדי, ומתח ביקורת נוקבת על עזות המצח של ההורים.

 

ב-2007 קיבל האב מאמו כ-1.4 מיליון שקל כדי שירכוש דירה לכל אחת משתי בנותיו. בסמוך לכך נרכשה עבור אחת מהן דירה בצפון הארץ, ונרשמה על שמה. כמה חודשים לאחר מכן נרכשה דירה נוספת, בתל אביב, אך זו נרשמה על שם האב לבדו. במשך שנים הייתה הבת השנייה בטוחה שבבוא העת יעבירו לה הוריה את הדירה בתל אביב, אך כשהעת הגיעה היא נתקלה בסירוב, וב-2015 הגישה תביעה לבית המשפט.

 

היא טענה שמערכת היחסים עם הוריה השתנתה לאחר שחזרה בתשובה ונישאה למרות התנגדותם, ושאביה למעשה גנב ממנה את הדירה. היא צירפה הקלטות של שיחות עם סבתה ואביה. באחת מהן נשמעת הסבתא אומרת כי בנה גזל את הדירה ורימה אותה ואת נכדתה. בשיחה אחרת הודה האב ש-75% מהדירה שייכים לבתו והיתר שלו כיוון שהשתתף במימון.

 

מנגד טענו ההורים שבתם נישאה לבחור שהתעלל בה, ושהסבתא ביקשה במפורש לא להעביר לה את הדירה כל עוד היא עמו.

 

אלא שהשופט אסף זגורי לא האמין לגרסת ההורים וערך ביקור אישי אצל הסבתא, שאמרה לו במפורש כי לא הציבה כל תנאי לרכישת הדירה ושחשה מרומה שהנכס לא הועבר על שם נכדתה. לפיכך, בפסק הדין ציין השופט שהוא מתקשה להבין את עזות המצח של ההורים.

 

נקבע כי גם אם ההורים מימנו חלק מהדירה, עדיין לא מגיעות להם זכויות בנכס, בין היתר משום שאסור היה להם לעשות בכספי הסבתא כבשלהם ולערבב אותם עם כספם האישי.

 

"לא קל לעמוד מול הוריך ולבוא בהאשמות חריפות כל כך. קשה עוד יותר כאשר הדבר נעשה מעל דוכן העדים בהליך שיפוטי ומוטחות בתובעת טענות קשות", כתב השופט על הבת וציין ששכנעה אותו לחלוטין כי גרסתה – אמת היא.

 

בהיבט המשפטי נקבע כי בין הסבתא לבין ההורים התקיימה מערכת יחסים חוזית, שבמסגרתה התחייבו לרכוש דירה לכל אחת מבנותיהם, אך הם הפרו את התחייבותם ופעלו בניגוד לדיני השליחות והנאמנות.

 

השופט זגורי סיכם באמירה שההורים הפרו "חיוב מוסרי ומשפטי גבוה במיוחד", ובנסיבות אלה קיבל את התביעה והצהיר כי הדירה שייכת בלעדית לבת. ההורים חויבו להעביר לבתם את דמי השכירות שהתקבלו עבור הדירה מאוגוסט 2015 ולשלם לה הוצאות משפט ושכר טרחת עורכי דין בסך 15 אלף שקל.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובעת: עו"ד רון אובוז
  • ב"כ הנתבעים: עו"ד עמרם חיימי
  • עו"ד נטלי זץ חורש עוסקת בדיני משפחה
  • הכותבת לא ייצגה בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
צילום: סם יצחקוב
עו"ד נטלי זץ חורש
צילום: סם יצחקוב
מומלצים