שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מסמך היסטורי: "צה"ל מחץ צבאות מדינות ערב" - פקודת היום של רבין בששת הימים
  במלאת יובל למלחמת ששת הימים, פרסם דובר צה"ל את צילום פקודת היום המקורית של הרמטכ"ל לשעבר בסוף המלחמה שניתנה ליד הכותל המערבי

  פקודת היום המקורית של הרמטכ"ל רבין (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
  פקודת היום המקורית של הרמטכ"ל רבין(צילום: דובר צה"ל)

  במלאת 50 שנים למלחמת ששת הימים פרסם הערב (שבת) דובר צה"ל את צילום פקודת היום המקורית של הרמטכ"ל דאז, יצחק רבין, בסוף המלחמה. פקודת היום ניתנה ליד הכותל המערבי.  

   

  50 שנה למלחמת ששת הימים - פרויקט מיוחד

   

  "חיילי צבא-הגנה לישראל, עתה, עם הפסקת האש, נסתיימה מלחמת בני-אור באלה אשר ניסו להוריד עלינו את החשיכה.

  צבא-הגנה לישראל, ביבשה באוויר ובים, מחץ צבאות ארבע מדינות ערב.

  ירושלים השלמה משוחררת, הגדה המערבית בידינו. כל חצי האי סיני בידינו, וסולק האיום הסורי על יישובי הצפון.

  המלחמה לא הייתה קלה. כולה נעשתה בידי צה"ל ו-צה"ל בלבד. הקרבות נתפשטו לשטחים גדולים ונרחבים. צה"ל על כל חילותיו, הסדיר והמילואים, יישובי הספר ואוכלוסיית העורף נשאו במאמץ גדול זה.

  רבים מטובי המפקדים והחיילים נפלו בקרב. נישא זכרם ביגון ובגאון.

  צה"ל עמד בכל המשימות שהוטלו עליו בכוח המאמץ העילאי של מפקדיו וחייליו - ותנופת פעולתו.

  המאבק טרם נסתיים יכול אני לומר כאן ליד הכותל המערבי, בביטחון, כי כשם שיצאנו להילחם על הישגים אלה, נדע לשמור ולנצור אותם בעתיד.

  מפקדים וחיילים, היו ברוכים,

   

  יצחק רבין, רב-אלוף

  ראש המטה הכללי של

  צבא - הגנה לישראל" 


  חיילים בירושלים במלחמת ששת הימים (צילום: AP) (צילום: AP)
  חיילים בירושלים במלחמת ששת הימים(צילום: AP)

   (צילום: AP) (צילום: AP)
  (צילום: AP)
   
  הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט פרסם פקודת יום עדכנית, לציון יובל למלחמה:

   

  "מפקדי צה"ל, חייליו ועובדיו, לפני חמישה עשורים נקרא צה"ל למנוע את פלישת צבאות ערב שנערכו בגבולות המדינה ואיימו לפלוש לשטחה. עם הישמע הפקודה, התייצבו לוחמי צבא ההגנה לישראל בכל החזיתות, שילבו כוחות ביבשה, באוויר ובים, ולחמו בנחישות אדירה כדי להגן על המדינה. בשישה ימים בלבד הצליחו כוחותינו לאחד את ירושלים, להשיב את השקט לגבולות ולחרות על דפי ההיסטוריה את אחד הניצחונות המפוארים בתולדות מדינת ישראל.

   

  "במאבק על קיומה של המדינה שילמנו מחיר יקר – איבדנו רבים מטובי בנינו ובנותינו, אשר חירפו נפשם על משמר הארץ ולא זכו לשוב הביתה. עם נופלם, הרכנו את ראשנו ביראת כבוד והתחייבנו להנציח את זכרם, ללכת בדרך שהתוו לנו ולהמשיך לבנות ולבצר את ביטחונה של מדינת ישראל.

   

  סיני לאחר מלחמת ששת הימים    ( ארכיון המדינה)

  סיני לאחר מלחמת ששת הימים    ( ארכיון המדינה)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  "חמישים שנה חלפו והאתגרים שמולם ניצבת מדינת ישראל השתנו לבלי היכר, אולם העקרונות המנחים אותנו היום הם אלה אשר הובילו את צה"ל לניצחון במלחמת ששת הימים – עקרונות שלפיהם אנו מציבים את המוכנות בראש סדר העדיפויות, מעמיקים את שיתוף הפעולה הבין-זרועי ומבססים יכולות המותאמות לאתגרים הצפויים. מול האיומים שמציבים אויבינו, נוסיף לבנות יחד את צה"ל כצבא העם, צבא לוחם, ערוך וחזק, בעל יתרון איכותי על אויביו; צבא שביום פקודה ידע שוב לעמוד איתן, לפעול בנחרצות ולהכריע כל אויב. מפקדים וחיילים,אתם תקבעו את תוצאות המלחמה הבאה. מצופה מכם לשמור בכל עת על כשירות ועל מוכנות למשימה. זכרו כי אזרחי המדינה ותושביה סומכים עליכם – על צבא ההגנה לישראל".

   

  תקופת ההמתנה למלחמה

  תקופת ההמתנה למלחמה

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  איזנקוט ציטט מדבריו של רב-אלוף יצחק רבין ז"ל: "צבא זה... מהעם בא ואל העם חוזר. עם המתעלה בשעת דוחק והיכול לכל אויב בזכות רמתו המוסרית, הרוחנית והנפשית העומדת לו בשעת מבחן": "היום כמו אז, נוסיף לצעוד מתוך תחושת שליחות לעם ולארץ ולאור אותם הערכים שליוו את לוחמי צה"ל לדורותיהם. נעמוד יחד – מאוחדים, איתנים ונכונים לכל אתגר – ונפעל למימוש ייעודו של צה"ל: להגן על המדינה, להבטיח את קיומה, ואם נידרש לכך – לנצח במלחמה".

   

  מסמך פקודת היום של הרמטכ"ל לשעבר רבין מצטרף למסמכים נוספים ולקטעי וידאו שפורסמו בעת האחרונה מהמלחמה ששינתה את פניה של מדינת ישראל. בין היתר, ארכיון המדינה חשף פרוטוקולים מישיבות הממשלה ומוועדת השרים לענייני ביטחון מתחילת המתיחות מול מצרים וסוריה, דרך ימי הקרבות עצמם - ועד לחודשים שלאחר המלחמה וההתמודדות עם המציאות החדשה.

   

  המסמך המקורי יוצג החל ממחר בתערוכה חדשה ומיוחדת לציון יובל למלחמת ששת הימים במרכז יצחק רבין בתל אביב, לצד מסמכים וחפצים נדירים נוספים מתקופת המלחמה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: דובר צה"ל
  פקודת הרמטכ"ל רבין בסוף מלחמת ששת הימים
  צילום: דובר צה"ל
  מומלצים