שתף קטע נבחר

נתניהו הודיע לשרים: אתם לא מצטרפים לטיסה לליבריה

ראש הממשלה המריא לוועידה מדינית-כלכלית שתיערך במדינה האפריקנית. ביום חמישי פרסמה לשכתו הודעה שהשרים שטייניץ ואריאל כמו גם סגנית שר החוץ חוטובלי יצטרפו לנסיעה. שעתיים לאחר מכן הודיעו לשרים: אתם לא נוסעים. הסיבה: השהייה בליבריה קצרה

ההפתעה הלא צפויה שציפתה לשרים: ראש הממשלה המריא אמש (שבת) למסע מדיני-כלכלי במונרוביה, בירת ליבריה, כדי להשתתף בוועידת ECOWAS, שבמסגרתה ייפגש עם כמה נשיאים וראשי ממשלות ממערב אפריקה. ביום חמישי בערב פרסמה לשכת רה"מ הודעה, שלפיה יצטרפו לנסיעה שר האנרגיה יובל שטייניץ, שר החקלאות אורי אריאל, סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי וח"כ אברהם נגוסה. שעתיים לאחר מכן הודיעה לשכת נתניהו לשרים כי ראש הממשלה החליט כי הם לא יצטרפו לנסיעה בטענה שהשהייה שם קצרה.

 

יש לציין שכשהשרים וסגנית השר הוזמנו לנסיעה לפני כשבועיים, כולם ידעו מראש שהשהייה במונרוביה תהיה קצרה מאוד. השרים ועוזריהם, שהיו אמורים להצטרף לנסיעה, התכוננו בשבוע האחרון לנסיעה הזאת ואפילו קיבלו את החיסונים הנדרשים. 

לא נסעו לליבריה. שטייניץ, אריאל וחוטובלי (צילום: רויטרס, מארק ישראל סלם, עמית שאבי) (צילום: רויטרס, מארק ישראל סלם, עמית שאבי)
לא נסעו לליבריה. שטייניץ, אריאל וחוטובלי(צילום: רויטרס, מארק ישראל סלם, עמית שאבי)

בנוסף, בלשכת ראש הממשלה החליטו להשאיר על המטוס את ח"כ נגוסה. לא ברור מדוע החליטו בלשכת נתניהו להוריד את השרים ואת חוטובלי ולהשאיר דווקא את נגוסה. לשכת רה"מ לא השיבה לפניית "ידיעות אחרונות" בהקשר זה.

 

נראה שההסבר, שלפיו השרים וסגנית השר הורדו מהמטוס בגלל לוח זמנים קצר הוא בבחינת תירוץ, וההסבר האמיתי נעוץ כנראה בתוכניות של נתניהו להביא לפריצת דרך מדינית בנסיעה הזו.

 

ארגון ECOWAS הוא אחד משמונה ארגונים אפריקניים אזוריים. בארגון חברות 15 מדינות: ליבריה, חוף השנהב, גמביה, גאנה, בנין, בורקינה פאסו, קייפ ורדה, גינאה ביסאו, גינאה קונאקרי, מאלי, ניז'ר, ניגריה, סיירה ליאון, סנגל וטוגו.

 

מאלי וניז'ר אינן מקיימות קשרים דיפלומטיים עם ישראל. בישראל מקווים שבמהלך הביקור תהיה פריצת דרך מדינית ותיתכן אף פגישה של נתניהו עם מנהיגיהם — ואולי גם הודעה על כינון יחסים. במקרה כזה יעדיף אולי נתניהו לא לחלוק את הקרדיט על ההישג המדיני עם שרים ועם סגנית שר החוץ שלו.

 

ניתן לומר שמלבד החיסונים המיותרים לא נשמעה אכזבה יתרה מכיוונם של השרים שנשארו בארץ. הסיבה: מדובר בנסיעה מסויטת: 12 שעות לכל כיוון ו-9 שעות במונרוביה. בסך הכל כ-33 שעות מסע ללא שינה. רעיית רה"מ שרה נתניהו לא הצטרפה לנסיעה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים