שתף קטע נבחר

ירדן מתלבטת אם להקרין את "וונדר וומן"

בלבנון כבר החרימו את הסרט בכיכוב גל גדות, ועכשיו בירדן צריכים לקבל החלטה. הסרט הועבר לנציבות התקשורת, שטרם החליטה אם לאשר את ההקרנה. הקמפיינים נגד ישראל מפעילים לחץ: "סרט על העצמת האישה? הדמות הראשית תומכת בכיבוש פלסטין"

אחרי שבלבנון החליטו שלא להקרין את "וונדר וומן" בכיכובה של גל גדות נדרשה לסוגיה ירדן. נציב התקשורת הירדנית, מוחמד קוטיישאת, אמר ביום שישי בשיחה עם סוכנות הידיעות הרשמית כי הנציבות קיבלה את הסרט לידיה כדי לבחון אם הוא עומד בסטנדרטים ובחוקים הנהוגים במדינה.

 

"כל סרט חייב להיות מוצג בפני ועדה בנציבות התקשורת, שצריכה לאשר את הקרנתו בבתי הקולנוע. זה עוד לא קרה", אמר קוטיישאת, שלמעשה ענה על שמועות שנפוצו בממלכה ההאשמית, לפיהן הסרט כבר החל להיות מוצג בעמאן ובעיר אירביד בצפון המדינה. נציב התקשורת הזהיר כי הקרנת הסרט ללא אישור מנציבות התקשורת מהווה עבירה על החוק, שתחייב נקיטת צעדים נגד בית הקולנוע שיציג את הסרט.

כרזת הסרט בלבנון. מה תחליט ירדן? (צילום: AP) (צילום: AP)
כרזת הסרט בלבנון. מה תחליט ירדן?(צילום: AP)

בדומה ללבנון גם בירדן הודגשה העובדה כי גדות שירתה בצה"ל. בעיתון הירדני "ג'ורדן טיימס" בשפה האנגלית ראיינו בסוף השבוע שתי ירדניות שהביעו סלידה מהקרנתו של הסרט. "צריך לאסור את הקרנת הסרט כיוון שהדמות הראשית תומכת בכיבוש של פלסטין", צוטטה אחת מהן.

 

"קראתי שהסרט חותר להפיץ את המסר של העצמת האישה. אבל האם אנו יכולים לסמוך על המסר הזה כשאנו יודעים שהיא (גדות) תומכת בפשעים של ישראל נגד האנושות?", שאלה תושבת עמאן.

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
  

לצורך הכתבה שלח אחד מהקמפיינים בירדן שמתנגד לנורמליזציה עם ישראל הודעה שבה קרא לירדנים להחרים את הסרט: "אנחנו מזכירים לירדנים את החובה שלהם להחרים את הסרט. אנחנו מסרבים להיות שותפים לפשעים של הציונים ולהגדיל את הרווחים שלהם מהסרט הזה. הקהל הערבי לא יהיה מעורב בפרויקטים שמייצגים את הציונות ואת הצבא הישראלי".

 

בשעות האחרונות פרסם הקמפיין, שנקרא "אתחרכ", הודעה תחת הכותרת "כדי שהאויב לא יהיה גיבור". בהודעה נאמר כי הם שמו לב ששני בתי קולנוע הורידו את הסרט מהאתר שלהם, אך באחד האתרים הוא עדיין מופיע כאחד מהסרטים שצפויים להיות מוקרנים. הם אף הזהירו כי הם יעקבו בשבועות הקרובים כדי לראות אם הסרט אכן לא יוקרן באותם בתי קולנוע.

 

כידוע ישראל וירדן חתמו על הסכם שלום לפני 23 שנה, אך בצל המבוי הסתום בנושא הפלסטיני מצליחות תנועות שמתנגדות לישראל להכתיב לפעמים את הטון, כמו במדינות ערב אחרות.


פורסם לראשונה 04/06/2017 21:26

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים