שתף קטע נבחר

הפכה לצמח בגלל רשלנות - איכילוב יפצה ב-2.5 מיליון שקל

בת 67 הגיעה לביה"ח לניתוח להסרת גידול בראשה. את ההליך שעברה הגדירה השופטת דליה גנות: "סדרת כשלים והתרשלויות בלתי נסבלים"

בית המשפט המחוזי בתל אביב קבע לאחרונה שמטופלת שהפכה לצמח בעקבות רשלנות קשה בניתוח שעברה בבית החולים איכילוב, תפוצה על ידי המדינה בכ-2.5 מיליון שקל. השופטת דליה גנות הגדירה את ההליך "סדרת כשלים והתרשלויות בלתי נסבלים".

 

בדצמבר 2009 עברה האישה, אז בת 67, בדיקת CT ונמצא גידול בקוטר 25 מ"מ במוחה. מנהל המחלקה הנוירוכירורגית באיכילוב המליץ לה לעבור בהקדם ניתוח להסרת הגוש שיבוצע בהרדמה מקומית כשהיא ערה. בתביעה שהגישו בעלה ובנותיה ב-2013 הם סיפרו שהניתוח החל כשהאם מטושטשת אך ערה, שוכבת על גבה וראשה מקובע. לטענתם, מאחר שלא נערכה לה קודם בדיקת MRI, נקודת הכניסה למוח נבחרה באופן רשלני, ומיד בתחילת הניתוח אובחנה פגיעה במערכת הדיבור.

 

למרות זאת, המנתח לא סטה מתוכניתו והמשיך תוך פגיעה באזורים תפקודיים חיוניים נוספים. עם חשיפת הגידול, שהתברר כעתיר בכלי דם, החלה האם לנוע באי שקט ולצעוק מכאבים, מה שהקשה על המנתח להסירו ללא פגיעה ברקמה התקינה מסביב. התובעים הוסיפו שגם בשלב זה הוא לא ניסה להרגיע את האם באמצעות חומרי הרגעה או הרדמה מלאה. היא, לעומת זאת, המשיכה להשתולל תוך שהלחץ שלה גרם לבצקת, לדימום ולהתעוותות המוח.

 

בשלב זה בחר המנתח לכרות את הגידול "במהירות ובפיסות", בתנועות גסות שפגעו ברקמת המוח התקינה. התובעים הוסיפו שההתנהלות המשיכה גם לאחר הניתוח, כשהאם הועברה להשגחה, ורק כעבור שעות רבות התגלה הדימום במוח ובוצע ניקוז. כתוצאה מכך היא נותרה במצב של "צמח", חייה נקטעו, ומאישה נמרצת ומלאת שמחת חיים הפכה לאישה שאינה מתקשרת ונזקקת לעזרה סיעודית בכל פעולות היום יום.

 

בית החולים טען מצדו שהטיפול שקיבלה האם היה "מיטבי" ושהנזק שנגרם לה לא נובע מרשלנות בטיפול אלא ממצבה הרפואי החמור קודם לניתוח.

 

מדוע לא הורדמה?

אבל השופטת דליה גנות קבעה כי "כל ההתנהלות הרפואית בהתייחס לטיפול בתובעת הייתה רשלנית, בלתי סבירה ומנוגדת לחלוטין לפרקטיקה הרפואית הידועה והמקובלת". לדבריה, המנתח התרשל כשהכניס את האישה לניתוח מבלי שבידיו תוצאות בדיקת MRI שהייתה מאפשרת לתכנן טוב יותר את הפעולה.

 

מחדל נוסף היא מצאה בכך שבית החולים לא בדק אם המטופלת מתאימה לביצוע ניתוח בערות, במיוחד כשמדובר באישה שסבלה מחרדות ומפגיעות אחרות שיכלו להקשות על יכולתה לשכב לאורך זמן ללא תנועה. השופטת כתבה בהקשר זה שמדובר "בסדרת כשלים והתרשלויות בלתי נסבלים".

 

עוג נקבע שלא ברור מדוע המטופלת לא הורדמה כשהחלה להשתולל במהלך הניתוח, "שהרי כל הדיוט מבין שסיכוייו של ניתוח כה עדין ומסוכן להצליח עולים לאין שיעור כאשר המנותח רגוע ושקט".

 

בהמשך פסק הדין פורטו מחדלים נוספים לאחר הניתוח, בין היתר בכך שהצוות לא הבחין בזמן בהתדרדרות במצב הכרתה של האישה, והשתהה כשעתיים ורבע עד להכנסתה לחדר ניתוח לניקוז הדימום. השופטת דנות סיכמה שאיכילוב התרשל כלפי התובעת לכל אורך הדרך ומדינת ישראל חויבה בפיצויים בסך של 2,447,234 שקל, בתוספת הוצאות ושכר טרחת עו"ד של 20%.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • שמות ב"כ הצדדים לא צוינו בפסק הדין
  • עו"ד יוסי טולדנו עוסק ברשלנות רפואית
  • הכותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארכיון. איכילוב
עו"ד יוסי טולדנו
מומלצים