שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  אייל גולן: גלגלצ עדיין לא משמיעים אותי מספיק

  30 שנות מוזיקה מזרחית רוכזו בפעם הראשונה, במסגרת התערוכה "זמר בודד הוא הלב" באשדוד. "המוזיקה המזרחית כאן כדי להישאר", אמר אייל גולן שנכח באירוע הפתיחה, אך גם מתח ביקורת על מינון ההשמעות בגלגלצ - וגם על בחירותיו האופנתיות מראשית הדרך. בנו ואחיו של זוהר הארגוב הגיעו גם הם, והתרגשו לגלות מזכרות מהזמר המנוח שלא ראו מעולם. צפו

   

   

  ג'ו עמר, יהודה קיסר, זוהר ארגוב, אהובה עוזרי, דקלון, אייל גולן ושרית חדד תחת קורת גג אחת: 30 שנות מוזיקה מזרחית רוכזו בפעם הראשונה, במסגרת תערוכת "זמר בודד הוא הלב" שנפתחה במוזיאון אשדוד לאמנות.

   

  תמונות, צלילים, רגעי במה מכוננים - כולם מגוללים את סיפורו של הזמר הים-תיכוני בישראל, מימי ההדרה בשנות ה-50, דרך ההתפתחות בשוליים ועד לרגע ההוא אצל של דן שילון, בו אתניקס ואייל גולן שינו את פני התרבות הישראלית.

   

  כשדורות נפגשים. אייל גולן ויהודה קיסר (צילום: אלוני מור) (צילום: אלוני מור)
  כשדורות נפגשים. אייל גולן ויהודה קיסר(צילום: אלוני מור)

   

  "אני זוכר שבעיקר חשבתי איך אעבור את הרגע הזה, שאחריו לא הייתי יכול ללכת ברחוב", נזכר אייל גולן בהופעה ההיא במעגל, כשהוא עומד בחדר שהוקדש לפועלו המוזיקלי לאורך השנים. כן העביר ביקורת על כישוריו האופנתיים דאז ("מה לעזאזל חשבתי לעצמי, עם החגורה עד הבטן") והודה שכנראה היה פורץ הרבה יותר מאוחר אלמלא נחמה ושות'.

   

  גולן גם לקח חלק בפאנל אורחים, לצד שמעון פרנס, ריימונד אבקסיס, יהודה קיסר, נסרין קדרי, בנו של זוהר ארגוב, גילי, ואחיו של הזמר המנוח, אמנון ארגוב. האחרון התרגש עמוקות מהחדר שהוקדש לפועלו של אחיו בתערוכה, שכלל מזכרות וציורי מעריצים שאת חלקם מעולם לא ראה.

   

  קלטות קלטות, עלינו נופלות (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
  קלטות קלטות, עלינו נופלות(צילום: רועי עידן)

   

  אמנון ארגוב, אחיו של זוהר ארגוב, לצד בנו של הזמר המנוח, גילי. התרגשו עמוקות (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
  אמנון ארגוב, אחיו של זוהר ארגוב, לצד בנו של הזמר המנוח, גילי. התרגשו עמוקות(צילום: רועי עידן)

   

  (מימין) ריימונד אבקסיס, ראש עיריית אשדוד, יחיאל לסרי ואייל גולן (צילום: אלוני מור) (צילום: אלוני מור)
  (מימין) ריימונד אבקסיס, ראש עיריית אשדוד, יחיאל לסרי ואייל גולן (צילום: אלוני מור)


  במה שיכול להיחשב פגישת מחזור של הזמר המזרחי לדורותיו, סיפר קיסר על הפעם הראשונה בה שמע את קולו של ארגוב (בחתונה בזמן האוכל. כל האורחים הניחו את המזלגות), אבקסיס נזכרה בשיטות ההקלטה של פעם ופרגנה לאחת מנושאות דגל הז'אנר בהווה - היא נסרין קדרי שישבה לצדה.

   

  אוצר התערוכה, ערן ליטוין, דווקא מחה על העושר התרבותי שנמנע ממנו בזמן אמת, כשבבית שלו לא האזינו לה והיא גם לא הושמעה ברדיו. ומה לגבי ההווה? "הייתי בקשר גם עם מוזיאונים אחרים באזור תל אביב לגבי התערוכה", סיפר, "אבל אף אחד לא רצה להציג אותה".

   

  מוקיר את הגדולים. אייל גולן עם תמונתה של אהובה עוזרי ז"ל (צילום: אלוני מור ) (צילום: אלוני מור )
  מוקיר את הגדולים. אייל גולן עם תמונתה של אהובה עוזרי ז"ל(צילום: אלוני מור )

   

  בתוך כל החגיגה המוזיקלית הזאת, לא נעדר מקומו של הדיון בהדרת המוזיקה המזרחית מגלגלצ. "גלגלצ עדיין לא משמיעים אותי, אפילו שזו המוזיקה שהחיילים אוהבים", סיכם גולן, אך הדגיש כי "המוזיקה המזרחית כאן כדי להישאר, כך זה צריך להיות".

   

  התערוכה "זמר בודד הוא הלב" תיפתח לקהל הרחב ב-8 ביוני, יום חמישי הקרוב, במוזיאון אשדוד לאמנות.

   

   

   


   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אלוני מור
  "מתרגש מהדרך שעשתה המוזיקה". אייל גולן
  צילום: אלוני מור
  לאתר ההטבות
  מומלצים