שתף קטע נבחר

50 שנה לששת הימים: "אתם הבאתם את הנס"

קצינים ובעלי עיטורים מששת הימים תיארו את סיפורי הקרבות וכוכבי הלהקות המיתולוגיות - מירי אלוני, ששי קשת, שולה חן ואבי טולדנו - שרו לצד החיילים הצעירים באירוע ההצדעה בלטרון

50 שנה למלחמה ששינתה את פני המדינה: מערכת הביטחון ציינה הערב (יום ב') חצי מאה למלחמת ששת הימים בעצרת הצדעה באמפיתיאטרון בלטרון. פרט לראשי המדינה, גם הלהקות הצבאיות והלוחמים מאותה תקופה השתתפו באירוע המרכזי לציון 50 שנה למלחמה שערך משרד הביטחון. ynet העביר שידור ישיר מלטרון.

 

האירוע התקיים במעמד נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון אביגדור ליברמן והרמטכ"ל גדי איזנקוט ובהשתתפות לוחמים מששת הימים, פורום מטכ"ל, קצינים, מפקדים, משפחות שכולות, נכי צה"ל ועוד.

הנשיא ריבלין בעצרת (צילום: מארק ניימן/לע"מ) (צילום: מארק ניימן/לע
הנשיא ריבלין בעצרת(צילום: מארק ניימן/לע"מ)

הנשיא ריבלין אמר באירוע: "מפסגות הרי הגולן, ברפיח, באל עריש, בשארם א שייח, באיו"ש ובירושלים, אתם מפקדי ולוחמי ששת הימים הבאתם את הנס במו ידיכם. בעוד שעל צדקתה של המלחמה אין מי שיערער הרי שתוצאותיה הביאו לדיון ער בחברה הישראלית ששינתה את פניה. אם החברה הישראלית צריכה להתמודד עם השלכות מלחמת ששת הימים אז לצה"ל יש בכך תפקיד חשוב - צה"ל שומר על הגבולות גם בזמן ויכוח. התפללנו אז שזו תהיה המלחמה האחרונה ואנו לא מרפים מהתקווה הזו".

 

ראש הממשלה נתניהו אמר: "אני רואה פה ריכוז של עוצמה אנושית כמו לפני 50 שנה. אתם הלוחמים והמפקדים סיכלתם מזימה לחנוק את צווארנו. מלחמה שאין צודקת ומוסרית ממנה. חשבו אז לחתוך את ישראל ובזה זה ייגמר. המלחמה לימדה אותנו שמדינת ישראל תגן על עצמה בכוחות עצמה".

 

נתניהו אמר עוד: "לעולם לא נחזור אחורה ולא נפקיד ביטחוננו בידי אחרים. ברגע מבחן, ישראל תהיה מוכנה לפגוע פגיעה אנושה במי שזומם לפגוע בנו. בכל הסדר נמשיך לשלוט ביטחונית בשטח שמערבית לירדן ונדרוש שהפלסטינים יכירו בקיומה של מדינת ישראל. התמונה שהצטיירה בשוך הקרבות הייתה ברורה: מדינת ישראל היא חזקה במזרח התיכון - ביטחונית כלכלית ומודיעינית. זו עוצמה שמקרבת אותנו לשלום. מדינות האזור רואות בנו כיום כשותפים למלחמה באיסלאם הקיצוני. כל זמן שהרוח הגדולה של ששת הימים תלווה אותנו נוכל בכל מבחן ובכל אתגר".

 

"עלינו להוביל להכרעה" 

גם שר הביטחון ליברמן נאם באירוע. לדבריו, "גם בעוד דורות רבים נגיד שימי ההמתנה והמלחמה היו שעתה היפה של ישראל. את קרבות השריון בגולן ובשריון מלמדים עדיין בבתי ספר צבאיים בעולם. השיעור ההיסטורי שאנו חייבים ללמוד ממהלכי המלחמה הם שבכל עימות עתידי עלינו להוביל להכרעה. לאויבנו נאמר: לא נירתע".

 

הרמטכ"ל, רב-אלוף גדי איזנקוט, אמר: "המאבק נגד ארגוני הטרור לא תם. 50 שנה עברו וצה"ל נותר צבא העם מלוכד ואיתן. צה"ל פועל לשפר את כשירותו גם היום. מול כל אויב קרוב ורחוק נמשיך את דרכי הלוחמים. אני מצדיע לכם לוחמי ששת הימים".

 

בעצרת בבימויו של רוני אבירם השתתפו כל הלהקות הצבאיות כמחווה ללהקות המיתולוגיות של אותה התקופה. על הבמה עלו כוכבי אותן להקות ב-1967 - מירי אלוני, ששי קשת, שולה חן ואבי טולדנו - ושרו יחד עם החיילים הצעירים.

 

בנוסף תוארו במהלך המופע סיפורי גבורה וסיפורי קרבות שלא נשמעו עד היום והשתתפו בעלי עיטורים מהמלחמה. את סיפורי הקרבות סיפרו הקצינים מימי ששת הימים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים