שתף קטע נבחר

מזכ"ל האו"ם: "ישראל כבשה, גירשה וגרמה לעוני מחפיר של פלסטינים"

באיגרת מיוחדת לציון 50 שנים למלחמת ששת הימים הפציר מזכ"ל האו"ם לחזור למו"מ ולפעול להקמת מדינה פלסטינית "למען האינטרסים של ישראל וכדי להעניק תקווה לפלסטינים". השגריר דנון תקף: "הוא מפיץ שקרים". "ידיעות אחרונות" חושף כי בסוף החודש ישתתפו נציגי "בצלם" בכינוס באו"ם

מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש פרסם אמש (יום ב') הצהרה מיוחדת לציון 50 שנים למלחמת ששת הימים, וקרא לישראל ולפלסטינים לחיות יחד בשלום. באיגרת של גוטרש שפורסמה גם באתר האו"ם נכתב כי "כיבוש הגדה המערבית, מזרח ירושלים, רצועת עזה והגולן הסורי - גירש מאות אלפי פלסטינים וסורים, וגזר תנאים הומניטריים קשים לפלסטינים".

מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש(צילום: EPA)

השגריר באו"ם דני דנון ()
השגריר באו"ם דני דנון

גוטרש הוסיף כי "בקרב הפלסטינים צמחו דורות על גבי דורות שנולדו במחנות פליטים צפופים, וחיים בעוני מחפיר ללא כל תקווה לחיים טובים יותר עבור ילדיהם". גוטרש קרא לישראל לסיים את שליטתה באזורים שנכבשו במלחמה ולהתחיל בדיונים על פתרון שתי מדינות, שלטענתו הוא גם הפתרון המדיני היחיד שישמור על האינטרסים הביטחוניים של ישראל ועל ריבונות הפלסטינים.

 

"עכשיו זה לא הזמן לוותר על המטרה - יש לפתור את כל הסכסוכים על בסיס החלטות האו"ם והחוקים הבינלאומיים", אמר המזכ"ל והדגיש כי בשנת 1947 העולם הכיר בשתי מדינות שיקומו יחד. "ב-14 במאי 1948 נולדה מדינת ישראל - אך כמעט שבעה עשורים לאחר מכן העולם עדיין מחכה להולדתה של המדינה הפלסטינית".

 

שגריר ישראל באו"ם דני דנון זעם על הצהרתו של המזכ"ל ותקף את דבריו: "במקום להפיץ שקרים מוטב שהאו"ם ידבוק בעובדות. שכנותיה של ישראל לא התחילו לתקוף אותה ב-1967, והאו"ם מנסה להשוות בין טרור ורצח של חפים מפה לבין בניית בתים". דנון הוסיף: "עוד יותר הזוי להאשים את הדמוקרטיה היחידה באזור באלימות ובטרור ששורר במזרח התיכון. ביום שבו ההנהגה הפלסטינית תנטוש את ההסתה והטרור - אז נוכל להתקדם לעבר השלום".

 

כינוס בהשתתפות "בצלם" באו"ם

ועדת האו"ם לזכויות הפלסטינים (Committee on the Exercise of the Inalienable Rights of the Palestinian People) תערוך כנס לציון יובל ל"כיבוש הישראלי" בהשתתפות נציגי ארגון "בצלם" בראשות מנכ"ל הארגון חגי אלעד. כך חשף הבוקר "ידיעות אחרונות". הכנס יתקיים תחת הכותרת "פורום האו"ם לציון חמישים שנים לכיבוש" במטה האו"ם בניו יורק בסוף החודש. היום הראשון יעסוק בנושא "סיום הכיבוש: הדרך לעצמאות, צדק ושלום לפלסטין" ויכלול פאנל בנושא "המחירים וההשלכות של חמישים שנות כיבוש" ופורומים נוספים.

 

היום השני יעסוק בנושא "סיום הכיבוש: יציקת מקום לזכויות אדם, פיתוח ושלום צודק" ויארח חברי פורום חברה אזרחית ויכלול דיון בנושא "אכיפת החוק הבינלאומי ונתינת דין וחשבון: "איך להביא לשינוי?". בכנס ישתתפו מומחים בינלאומיים מישראל ומ"מדינת פלסטין", גורמי או"ם, נציגי מדינות חברות באו"ם, ארגוני זכויות אדם, אקדמאיים ועיתונאים. 

 

שגריר ישראל לאו"ם, דני דנון, אמר בתגובה: "'בצלם' רוצים לראות את ירושלים בידי הפלסטינים. בושה שארגון ישראלי מסייע לפלסטינים לפגוע בישראל מעל בימת האו"ם. 'בצלם' ממשיכים בניסיונותיהם האובססיביים להשמיץ את ישראל בפני העולם ומנצלים את מעמדם כארגון ישראלי כדי לתת לגיטימציה להסתה נגדנו. 'בצלם' חברו לשונאי ישראל כדי לערער את זכותנו ההיסטורית על ארץ ישראל ועל בירתה הנצחית ירושלים".

 

מ"בצלם" נמסר בתגובה: "ממשלת ישראל ושגרירה באו"ם ממשיכים לשקר ולהשמיץ, כי אין להם מה להציע ל-13 מיליון הישראלים והפלסטינים שבשליטתם - מלבד המשך הדיכוי והאלימות של הכיבוש. לעומתם דורש 'בצלם' פעולה בינלאומית, למען עתיד של זכויות אדם, חירות ושוויון".

 

האו"ם השיק אתר לציון "50 שנים לכיבוש"

משרד האו"ם לתיאום עניינים הומניטריים השיק השבוע פרויקט מיוחד שבמסגרתו חנך אתר חדש לציון "50 שנים לכיבוש הישראלי" ובו "50 סיפורים של פלסטינים החיים תחת הכיבוש". באתר מוצגות עדויות של נשים, ילדים, קשישים וגברים המספרים על הסבל שנגרם להם על ידי "הכיבוש הישראלי".

 

"חודש יוני 2017 מציין חמישים שנים מאז שישראל התחילה את הכיבוש הצבאי בגדה המערבית, מזרח ירושלים ורצועת עזה", נכתב באתר, "הכיבוש הישראלי המתמשך, שסיומו לא נראה באופק, יוצר תחושה של חוסר תקווה ותסכול שמניע אלימות מתמשכת ומשפיע על הישראלים ועל הפלסטינים".

 

עוד נכתב באתר כי "הכיבוש הישראלי הוא גורם המפתח לצרכים הומניטריים" וכי "הכיבוש מונע מהפלסטינים שליטה על ההיבטים הבסיסיים של חייהם: לנוע בתוך מדינתם ולפתח את הטריטוריה שלהם ואת כלכלתם. הסיפורים האלה ממחישים את החוויות הפלסטיניות של הכיבוש וההשפעות ההומניטריות שלו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים