שתף קטע נבחר

האוצר: ירידה של 8% במספר הדירות שנרכשו בתחילת 2017

ברבעון הראשון של 2017 נמכרו 27.5 אלף דירות - ירידה של 8% לעומת התקופה המקבילה אשתקד, אך לעומת סוף 2016 מדובר בעלייה של 13%, על פי סקירת הכלכלן הראשי במשרד האוצר. מספר רכישות הזוגות הצעירים הסתכמו בכ-12 אלף דירות. ירידה חדה נרשמה במכירת דירות חדשות

27.5 אלף דירות נמכרו ברבעון הראשון של 2017 - עלייה של 13% לעומת סוף שנת 2016, וירידה של 8% לעומת התקופה המקבילה בשנה שעברה. כך עולה מסקירה שפרסם היום (ג') אגף הכלכלן הראשי במשרד האוצר.

 

 (מקור: משרד האוצר) (מקור: משרד האוצר)
(מקור: משרד האוצר)

כתבות נוספות בערוץ הנדל"ן

 

במהלך הרבעון נרשמה ירידה נוספת של 2% במכירת דירות חדשות לעומת הרבעון הקודם - אשר מהווה ירידה של 31% בהשוואה לרבעון המקביל בשנה שעברה. לטענת עורכי המחקר, ניתוח הפעילות מלמד כי הירידה משמעותית יותר בפעילות הקבלנים הגדולים - מה שעשוי "להעיד על גמישות נמוכה יותר במחירים מצד הקבלנים הגדולים, לנוכח הירידה בביקוש".

 

במקביל נרשמה עלייה של 19% במכירת דירות יד שנייה. רכישות הזוגות הצעירים ברבעון הראשון הסתכמו בכ-12 אלף דירות, כולל במסגרת תכנית מחיר למשתכן - בדומה למספר הדירות שנמכרו בתקופה המקבילה בשנה שעברה.

 

 (מקור: משרד האוצר) (מקור: משרד האוצר)
(מקור: משרד האוצר)

רכישות משפרי הדיור הסתכמו ב-10.6 אלף דירות, ירידה של 6% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד ועלייה של 15% לעומת החודשים הקודמים.

 

ירידה של 19% במכירות ברחובות

בפילוח גיאוגרפי נרשמה ירידה של 19% בסך העסקאות בעיר רחובות בהשוואה לתקופה המקבילה בשנה שעברה. באוצר מסבירים כי הירידה היא תוצאה של ירידה חדה במיוחד במספר הרכישות שביצעו זוגות צעירים באזור, "סביר להניח, במידה רבה על רקע המתנת הזוגות הצעירים למכרזי מחיר למשתכן בראשל"צ". עם זאת, מדובר בעלייה של 6% לעומת החודשים הקודמים.

 

מספר העסקאות שביצעו משקיעים עמד על 16.8% מסך העסקאות הכללי - ירידה של 32% לעומת התקופה המקבילה בשנה שעברה. מספר העסקאות שביצעו המשקיעים לא עבר את רף 9,000 הדירות, לראשונה מאז 2003. מספר עסקאות המכירה שביצעו המשקיעים עמד על 7,000 דירות במהלך הרבעון הראשון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Shutterstock
צילום: Shutterstock
צילום: מוטי קמחי
שר האוצר, משה כחלון
צילום: מוטי קמחי
מומלצים