שתף קטע נבחר

נחת על הדשא: נבחרת עיראק חוזרת הביתה

העיראקים שסבלו מנחת זרועו של דאעש רוצים קצת שגרה. אחרי שנים של גלות, הם קיבלו אישור לארח משחקי כדורגל בינלאומיים, בינתיים רק משחקי ידידות. כך זה נראה - צפו ב"יא אללה"

 

יותר מ-5,000 מאבטחים הוקצו לאירוע החגיגי כדי לדאוג שהכול יעבור בשלום עבור הנבחרות ועבור 60 אלף האוהדים שהגיעו לחגוג את הרגע המרגש. המשחק האחרון שקיימה הנבחרת העיראקית על אדמתה היה אי שם במרס 2013 נגד נבחרת סוריה. גם אז היה זה משחק ידידות. אך מאז, בעקבות החלטה של פיפ"א, נבחרת עיראק איבדה את ביתה.

 

מאז 2003, השנה שבה פלשו האמריקנים לעיראק ומשטרו של סדאם חוסיין נפל, הוחלט לאסור לקיים משחקים במדינה בשל המצב הביטחוני. ב-2011 אישרה פיפ"א לקיים סוף סוף משחקים רשמיים. באופן אירוני המשחק הרשמי האחרון שקיימה עיראק היה מול נבחרת ירדן בעיר ארביל, בחבל הכורדי. במשחק שהתקיים במסגרת מוקדמות מונדיאל 2014 בברזיל עיראק הפסידה 2:0 לירדן. אם זה לא מספיק, באיטצדיון אירעה הפסקת חשמל והאוהדים העיראקים פרצו למגרש - התפתחויות שלא הוסיפו לעיראק נקודות זכות אצל פיפ"א, ששוב חידשה את האיסור כנראה.

 

התרגשות במשחק הנבחרת העיראקית ()
התרגשות במשחק הנבחרת העיראקית

ב-2013 עיראק הפצירה בפיפ"א לשנות את רוע הגזרה ולאפשר לה לקיים לפחות משחקי ידידות. וזה קרה. אך עוד באותה שנה, לנוכח אירועי אלימות בליגה המקומית והפיכתם של משחקי הכדורגל בעיראק ליעד של פיגועי טרור - בין קורבנותיהם גם שחקני כדורגל צעירים - בפיפ"א הוחלט להשיב את האיסור המוחלט.

 

מאז המצב בעיראק רק הלך והידרדר, לנוכח מסע ההשתלטות של דאעש, שהגיע לשיאו ביוני 2014 עם כיבוש העיר מוסול, השנייה בגודלה במדינה. רק במאי האחרון הגיעה הבשורה (החלקית) שלה חיכו העיראקים: בפיפ"א החליטו לאפשר לקיים משחקי ידידות בעיראק למשך שלושה חודשים בשלוש ערים: בסרה וכרבלאא' בדרום וארביל בצפון. באזורים אלו סבלו פחות מנחת זרועו של דאעש.

 

"אנחנו חווים שמחה שאתה לא מצפה לה. אנחנו זקוקים לשמחה הזו בכנות. העם שלנו וכל בני ארצנו. אם ירצה אללה, ננצח", אמרה אחת מהאוהדות הנרגשות בבסרה. במשחק עצמו, בשבוע שעבר, ניצחה עיראק 0:1 את יריבתה, נבחרת ירדן. אך הניצחון הגדול שלו מייחלים כל חובבי הכדורגל בעיראק הוא שפיפ"א תחזיר עטרה ליושנה ותאפשר לקיים משחקים רשמיים של הנבחרת בכל רחבי עיראק.

 

המשחק עצמו נפתח בין השאר בשיגור של יוני שלום לאוויר כשאורח הכבוד היה יו"ר התאחדות הכדורגל הירדנית, הנסיך עלי, אחיו של המלך עבדאללה. "בכל הכנות, חבל שמוציאים את נבחרת עיראק ממולדתה", אמר אחד משחקניה של הנבחרת האורחת שהפסידה. "הקהל הזה - חבל שמוציאים אותו מאדמתו. נהנינו ואנחנו מודים לכם על קבלת הפנים החגיגית ואם ירצה אללה עיראק תמיד תהיה בטוחה". נראה שבזמן שבו דאעש הולך ומאבד את מעוזיו, העיראקים פשוט רוצים לחזור לשגרה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים