שתף קטע נבחר

"הגעתי לעבודה שמעודדת להט"בים להביע את עצמם"

הדרך להשגת שוויון בישראל עדיין ארוכה, אבל יש חברות שפועלות למען זכויות קהילת הלהט"ב. כך, בין החוגגים שיגדשו את מצעד הגאווה תהיה המשאית של מיקרוסופט, בה ירקדו גם בכירי החברה, ובחברת Natural Intelligence מציעים 50 אלף שקל לעובדים למימון הליך פונדקאות בחו"ל

חברות מובילות מציינות את שבוע הגאווה, שיגיע לשיאו מחר בבוקר (ה') במצעד הגאווה שייערך בתל אביב. בין המשאיות והחוגגים שיגדשו את הרחובות תוכלו להבחין במשאית של חברת מיקרוסופט, שהוכנה בשיתוף עם ליין מסיבות הנשים Be Proud. באירוע צפויים להשתתף בכירי החברה, בהם שלי לנצמן, מנכ"לית מיקרוסופט ישראל.

 

לכתבות נוספות בערוץ קריירה

 

בחברה לא חסכו באמצעים לציון שבוע הגאווה, בהם קמפיין שהחל בתחילת השבוע בשם Geeks4Equality (חנונים בעד שיוויון) במטרה לחבר את העובדים לערכים של שיוויון וקבלת האחר, מכירת מוצרים לעובדים שהכנסותיהם יועברו לעמותת מעברים למען זכויות טרנסג'נדרים בחברה, מסיבת גאווה לכלל העובדים וכנס תעסוקה לסטודנטים להט"בים למדעי-המחשב ומתמטיקה מכל המכללות והאוניברסיטאות בארץ.

 

"בפעם הראשונה בקריירה שלי, הרגשתי שהגעתי לחברה שמעודדת אותי ועובדים להט"בים אחרים להביע את עצמם בצורה מלאה ולהרגיש, שהיא שותפה אמיתית באתגרים ובמאבק שלהם לשיוויון", מספר אדיר רון (33), מנהל תחום קוד פתוח במיקרוסופט ישראל. "בעולם בו ישנה הקצנה דתית ופוליטית, כל אחד מאיתנו אחראי על הובלת השינוי בסביבתו המקצועית והאישית כך, שהאנשים סביבו ישכילו לראות מעבר להגדרות היבשות ולהבין שמאחורי האפליה ואי השיוויון נמצאים אותם הקולגות והאנשים שאיתם הם נמצאים בקשר יום יום".

 

"כל אחד מאיתנו אחראי על הובלת השינוי בסביבתו המקצועית" (צילום: יונתן עידו) ()
"כל אחד מאיתנו אחראי על הובלת השינוי בסביבתו המקצועית" (צילום: יונתן עידו)

 

מוטי רוזיליו (31), העובד במיקרוסופט מזה כשנתיים, סבור אף הוא כי עובדים בהיי-טק המשתייכים לקהילת הלהט"ב, צריכים להתגאות בזהות המינית שלהם, גם למען עצמם וגם למען העלאת המודעות לזכויות הלהט"בים בחברה. "בסביבת ההיי-טק, חשוב לעשות את הצעד ולצאת מהארון", הוא אומר. "ברוב הצוותים בהם עבדתי הייתי ההומו היחיד, ולעיתים גם בקבוצה כולה. דבר זה יצר אצלי תחושה יחודית ולא היווה עניין מיוחד מצד העובדים סביבי. המנהלים שלי תמיד נתנו לי להרגיש בנוח ומעולם לא הרגשתי לא בטוח במקום העבודה מהבחינה הזו".

מוטי רוזיליו. "ברוב הצוותים בהם עבדתי הייתי ההומו היחיד" ()
מוטי רוזיליו. "ברוב הצוותים בהם עבדתי הייתי ההומו היחיד"
 

רוזיליו, המתגורר עם בן-זוגו בתל אביב, מעיד כי מעולם לא חווה אפליה או יחס יוצא דופן כלפיו על רקע נטייתו המינית. עם זאת הוא סבור כי יש עוד עבודה רבה בדרך להשגת שוויון וסובלנות בשוק העבודה בישראל. "ייתכן שאני הייתי קצת בר מזל כי אני עובד בענף ההיי-טק ומתגורר במרכז, כך שאני בסביבה בטוחה ותומכת, אבל לא כל מקומות העבודה הם כאלה", הוא אומר ל-ynet. "אני משוכנע שיש השפעה של הזהות המינית במקומות עבודה רבים ושההתייחסות בהם היא אחרת. כך למשל, יש המונעים מהעובדים לעבוד מול לקוחות מסויימים ולבוא איתם במגע. לפיכך יש מקום להגביר את המודעות באמצעות נראות וקביעת נהלים ברורים לגבי הנושא".

 

יוני הייבלום, מפתח תוכנה במרכז הפיתוח של מיקרוסופט בישראל, מספר כי במקום עבודתו הקודם, בחברה בירושלים, הוא הרגיש כמי שנמצא בארון בניגוד לרצונו. "בעבודה הקודמת, רק אנשים בודדים שאלו אותי על החיים האישיים וכשסיפרתי להם שאני בזוגיות עם גבר, הדבר נשמר כסוד", הוא מספר. "לא הרגשתי לגמרי בנוח לצאת מהארון בצורה מופגנת ואחרי זמן-מה, הרגשתי שאני תמיד מעלים קצת מידע או מסתיר משהו. בכל מסגרת אחרת בחיי הייתי לחלוטין מחוץ לארון. הרגשתי מוזר שאנשים שעבדתי איתם הרבה זמן לא ידעו משהו מאד מרכזי על מי שאני".

 

50 אלף שקל להליך פונדקאות לעובדים

גם בחברת אתרי ההשוואות Natural Intelligence החליטו לעשות צעד לא שגרתי לרגל שבוע הגאווה, והציעו מימון של 50 אלף שקל נטו לכל עובד בחברה המשתייך לקהילת הלהט"ב, שיבחר לעשות הליך פונדקאות בחו"ל. נכון לעכשיו, שניים מעובדי החברה החלו בתהליך.

 

בחברה, המעסיקה כ-250 עובדים, מציינים כי אחוז נכבד מהם משתייכים לקהילת הלהט״ב. "כארגון חשוב לנו לייצר סביבת עבודה שווה, שנותנת אפשרויות זהות לכל עובד בחברה ללא קשר למגדר או להעדפות המיניות שלו", אומרת נטע פלר, סמנכ״לית משאבי אנוש בחברה. "עד שמדינת ישראל לא תאפשר פונדקאות לזוגות חד-מיניים בארץ, נמשיך לתמוך ברצונו של כל עובד להיות הורה בישראל".

 

בחברה מציינים צעדים נוספים שהם עושים למען קהילת הלהט"ב, בהם תרומות לעמותות שתומכות בלהט״בים הנבחרות בשיתוף העובדים. בנוסף חתמה החברה על הסכם עקרונות לתמיכה בעובדים להט״בים ושוויון זכויות במגזר ההיי טק עם ארגון LGBTech.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
מצעד הגאווה בתל אביב (תמונת ארכיון)
צילום: עידו ארז
מומלצים