שתף קטע נבחר

המבחן של מקרון: צרפת בוחרת פרלמנט חדש

הצרפתים חוזרים לקלפי: 7,882 מועמדים מתמודדים על 577 מושבים באסיפה הלאומית והנשיא החדש מקווה שתנועת המרכז שלו תשיג רוב מוחלט בבחירות היום (סיבוב ראשון) ובשבוע הבא (סיבוב השני) כדי להוציא לפועל את הרפורמות הגדולות שהבטיח. הסקרים: הסוציאליסטים יתרסקו

 

 

חודש אחרי שבחרו נשיא חדש, חוזרים הצרפתים לקלפי - והפעם הם בוחרים את נציגיהם לאסיפה הלאומית בפריז: היום (יום א') ייערך הסיבוב הראשון ובמקומות שבהם לא תהיה הכרעה ייערך סיבוב שני בעוד שבוע בדיוק. הבחירות לפרלמנט הצרפתי מהוות מבחן גדול לנשיא עמנואל מקרון שמקווה להשיג רוב מוחלט כדי להוציא לפועל את כל הרפורמות הכלכליות והחברתיות שהבטיח.

 

עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

 

מקרון, בנקאי לשעבר ללא ניסיון פוליטי רב, הפתיע את כל הפרשנים כשגבר על מועמדי המפלגות הגדולות ונבחר לנשיא צרפת. בבחירות לפרלמנט הוא מריץ את תנועת המרכז שלו שהוקמה לפני כשנה ומקווה כאמור להשיג רוב בבית התחתון של האסיפה הלאומית בפריז שבו 577 מושבים.

 

רוכב לעבר הניצחון? נשיא צרפת מקרון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
רוכב לעבר הניצחון? נשיא צרפת מקרון(צילום: AFP)
אם הסקרים בצרפת אכן יתבררו כנכונים הרי שתנועתו של מקרון תנחיל מפלה נוספת למפלגות המיינסטרים מהימין (הרפובליקנים) ומהשמאל (הסוציאליסטים) במדינה, שאף אחד מהמועמדים שלהן לנשיאות לא העפיל לסיבוב השני בבחירות לנשיאות. "אנחנו רוצים רוב גדול כדי שנוכל לפעול ולבצע שינוי בצרפת בחמש השנים הקרובות", אמר מוניר מאחג'ובי, יזם הייטם שמתמודד מטעם תנועתו של מקרון, "רפובליקה בתנועה" (LREM), בצפון פריז.

 

אפילו יריביו של מקרון מאמינים שהוא יזכה ברוב

לפי הסקרים בצרפת, תנועת המרכז של מקרון ובעלי בריתה מ"התנועה הדמוקרטית" (MODEM) מהמרכז-ימין, יזכו בלפחות מ-30 אחוזים מהקולות בבחירות שייערכו היום. מפלגת "הרפובליקנים" ובעלות בריתה יקבלו בסביבות 20 אחוזים, מפלגת הימין הקיצוני של מרין לה פן, "החזית הלאומית", תקבל כ-17 אחוזים. תוצאה שכזו, לפי הסקרים, תבטיח למקרון ולתנועתו ניצחון סוחף בסיבוב השני.

 

אף שלא פשוט לחזות תוצאה של בחירות שבה מתמודדים 7,882 מועמדים על 577 מושבים בפרלמנט, אפילו יריביו של מקרון אומרים שלדעתם הוא יצליח להשיג רוב בבית הנבחרים. לכן, האסטרטגיה שלהם בימים האחרונים הייתה לקרוא לבוחרים להבטיח שהאופוזיציה לממשלה תהיה גדולה מספיק כדי לומר את דברה באסיפה הלאומית. "אסור שתהיה לנו מפלגה מונופוליסטית", אמר ראש הממשלה לשעבר מהמפלגה הסוציאליסטית ברנאר קזנב.

 

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)
מי שעשויה לחטוף מכה קשה בבחירות לאסיפה הלאומית היא המפלגה הסוציאליסטית ששלטה בצרפת בחמש השנים האחרונות. הסקרים האחרונים במדינה חוזים שהמפלגה בראשות בנואה אמון תקבל בין 15 ל-30 מושבים בלבד בפרלמנט. מפלגת שלטון לשעבר נוספת שעשויה לאבד מושבים בבחירות היא מפלגת "הרפובליקנים" מהמרכז-ימין. גם "החזית הלאומית" של לה פן תתקשה, לפי הסקרים, לשפר משמעותית את כוחה (שני מושבים) בבית הנבחרים. מפלגת השמאל הקיצוני של ז'אן-לוק מלנשון מקווה לשחזר את ההצלחה שלה בבחירות לנשיאות בבחירות הכלליות שנערכות היום ובשבוע הבא.

 

במדינה שבה שיעור האבטלה נושק ל-10 אחוזים והגרעון התקציבי גדול, מקרון נבחר לנשיא בחודש מאי בעקבות הבטחתו לבצע שינוי מקיף בשוק העבודה בצרפת, שכולל בין היתר אפשרות להעסיק ולפטר עובדים בקלות רבה יותר מאשר כיום. הוא גם הבטיח לקצץ במס התאגידים ולהשקיע מיליארדים בתחומים כמו הכשרה מקצועית ואנרגיה מתחדשת.

 

המפלגה ששלטה בצרפת בחמש השנים האחרונות צפויה לפי הסקרים לקבל בין 15 ל-30 מושבים בלבד באסיפה הלאומית. מועמד הסוציאליסטים לנשיאות בנואה אמון (צילום: MCT) (צילום: MCT)
המפלגה ששלטה בצרפת בחמש השנים האחרונות צפויה לפי הסקרים לקבל בין 15 ל-30 מושבים בלבד באסיפה הלאומית. מועמד הסוציאליסטים לנשיאות בנואה אמון(צילום: MCT)

"אם אנחנו באמת רוצים לשנות דברים, הוא זקוק לרוב", אמרה אירנה פלווה, מצביעה בת 67 שנמצאת בגמלאות, בשוק אוכל בפריז.

 

הקלפיות בצרפת נפתחו בשעה שמונה בבוקר (שעון מקומי) והן ייסגרו בשעה 18:00 ברוב המחוזות ושעתיים מאוחר יותר, בשעה 20:00, בערים הגדולות. מיד לאחר מכן יתפרסו המדגמים ויחלו לזרום התוצאות הראשוניות מהשטח.

 

מעט מאוד מחוקקים צפויים להיבחר ישירות בסיבוב הראשון היום. כדי לזכות במושב באסיפה הלאומית צריך מועמד לקבל יותר ממחצית הקולות (רוב מוחלט) ולכן צפויות רוב ההכרעות להיות בסיבוב השני שייערך בשבוע הבא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים