שתף קטע נבחר

נתניהו דורש להחמיר את חוק העמותות: "איסור כולל למימון על ידי ממשלות זרות"

בשנה שעברה אושר החוק שקובע כי ארגונים ועמותות המקבלים תקציבים ממדינות זרות יחויבו להצהיר עליהן. נתניהו תמך בחוק, אך כעת אומר כי הנוסח חלש מדי ודורש להחמיר אותו: "צריך להסדיר את הנושא באיסור גורף"

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע היום (א') לראשי מפלגות הקואליציה כי הוא מעוניין בהחמרת נוסח חוק העמותות שאושר בכנסת בחודש יולי אשתקד.

 

החוק שיזמה שרת המשפטים איילת שקד עורר בשעתו תסיסה גדולה ולפיו חויבו ארגונים ועמותות המקבלים תקציבים ממדינות זרות להצהיר על התרומות ולציין על אודותיהן בפרסומים הרשמיים של העמותה או הארגון.

 

נתניהו תמך אז בחוק, אך היום אמר לראשי המפלגות כי הנוסח חלש מדי ויש צורך בחידוד החוק כך שיהיה איסור כולל של מימון עמותות ישראליות על ידי ממשלות זרות. במהלך הישיבה אמר נתניהו לשרים כי הצליח לעצור כספים שהיו אמורים להגיע מנורבגיה לישראל, אך הבהיר כי יש צורך להסדיר את הנושא באיסור גורף.

 

על פי הנוסח שאושר, גוף שעיקר מימונו מגיע ממדינות זרות יחויב לציין זאת בכל מסמך רשמי. הקנס על עבירה - עד 29 אלף שקלים. שרת המשפטים שקד נימקה אז כי מטרת החוק היא "לא לאפשר התערבות בוטה של מדינות ללא חשיפת מקורות המימון הזרים".

 

חלק מארגוני השמאל זוכים כיום לתמיכות מארגונים ממשלתיים זרים, ואילו ארגוני ימין נתמכים בדרך כלל בידי ארגונים חוץ-ממשלתיים וקהילות דתיות בחו"ל - ולכן יש להניח שייפגעו פחות מתיקון ברוח שהציע ראש הממשלה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים