שתף קטע נבחר

המשטרה פשטה על "בית חם" שהקים פעיל ימין קיצוני למורחקים מיו"ש

חודש לאחר שקיבל מהשב"כ צו ההרחקה מביתו ביצהר והוגדר סיכון ביטחוני פתח אלקנה פיקאר בירושלים "בית מחסה" לפעילי ימין קיצוני שהורחקו מיהודה ושומרון. המשטרה פשטה על הבית ועצרה תשעה חשודים

 

אלקנה פיקאר, תושב יצהר, נשוי ואב לשישה, הורחק בצו מנהלי מיהודה ושומרון לאור מסוכנותו. בעקבות זאת פתח בירושלים את מה שהוא מגדיר "בית חם" לנערי גבעות שקיבלו צו הרחקה מהשטחים. אך הבוקר (יום ב') פשטו בלשי ימ"ר ש"י על הבית ועצרו תשעה נערים, בחשד לביצוע פעולות שעליהן הוטל צו איסור פרסום. 

 

עו"ד איתמר בן גביר, המייצג חלק מהחשודים, קרא למשטרה ולשב"כ "להפסיק את הרדיפה כדי להרגיע את הרוחות בשטח. המשטרה מתעללת בנערי הגבעות, רודפת אותם ומתעמרת בהם ובמצב זה האחריות ל'תגי המחיר' היא על כתפי המשטרה בלבד. כאשר רודפים צעירים עד חורמה ודוחפים אותם לקיר, לא פלא שמקצתם מגיבים ולא יכולים לשבת בשקט". שישה נערים מיוצגים על-ידי עו"ד עדי קידר מארגון חוננו.

 

פיקאר הורחק מביתו עקב טענת השב"כ שהוא מסוכן לביטחון האזור. בשיחה שערך עמו איש שב"כ כמה שבועות לפני שהוצא נגדו הצו, התבקש פיקאר להפסיק לארח את נערי הגבעות בביתו, ונטען כי הוא מעורב בהפרות סדר ובפעולות אלימות נגד פלסטינים ונגד כוחות הביטחון  בתקופה האחרונה. בתגובה לכך טען פיקאר, קבלן בנייה במקצועו, כי הוא מעסיק את הנערים ורק מספק להם מקום לאכול ולישון.

 

בכניסה לבית שבו הוא שוהה כעת בירושלים, ארגן פיקאר מתחם מזרנים. על אחד הקירות בחלקו הפנימי של הבית תלויה כרזה עם תמונותיהם של נערים שנעצרו ומרצים עונשי מאסר בגין פעולות אלימות. פיקאר טוען שבמהלך היום עובדים הנערים בעבודות מזדמנות ובשעות הערב מקיימים במקום שיעורי תורה ושיחות. "אני עושה את מה שאני מאמין בו ולכן גם לא אפסיק. אני בסך הכול עוזר לנערים". הוא טען כי אינו מעורב בפעילות אלימה.

פיקאר בבית בירושלים (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
פיקאר בבית בירושלים(צילום: עמית שאבי)


 

בתקופה האחרונה התרחשו כשישה אירועי אלימות נגד פלסטינים ברחבי יהודה ושומרון ובירושלים. במקביל חודשו עשרות צווי הרחקה משטחי איו"ש לנערים. "השילוב בין ההפקרות הביטחונית וחוסר אכיפת החוק, לבין עבירות הבנייה של האוכלוסיה הערבית - הוא הגורם לחוסר השקט ביהודה ושומרון. זה יוצר תסכול קשה אצל הנוער בהתיישבות, ולטעמי זה מעורר בהם זעם. את ההשלכות כולנו רואים", טען פיקאר.

 

במהלך הדיונים בעניין הצו שניתן לפיקאר, הציג שב"כ תמונה מחודש מרס האחרון שבה הוא תועד רעול פנים. בדיון טענו נציגי השב"כ כי פיקאר היה מעורב בשני אירועים אלימים שהתרחשו בחודשים האחרונים. עו"ד מנשה יאדו המייצג את פיקאר מטעם ארגון חוננו טען כי התמונה צולמה במהלך הפגנת המון פלסטיני שבה כוחות צה"ל השתמשו בגז מדמיע וזו הסיבה שהיה רעול פנים. במהלך הדיונים קיצר השופט את תקופת הרחקתו של פיקאר מארבעה חודשים לחודשיים, אך טען כי יש חשש ממשי שפיקאר מכוון את הנערים שנמצאים אצלו לביצוע עבירות בטחוניות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
אלקנה פיקאר
צילום: עמית שאבי
מומלצים