שתף קטע נבחר

האהבה ניצחה: הפסיקה ששינתה את ארה"ב

50 שנה להחלטה ההיסטורית של בית המשפט העליון שביטלה את כל האיסורים על יחסים בין-גזעיים: הסיפור של בני הזוג לאבינג שנכלאו עקב נישואיהם

 

 

הפסיקה ששינתה את ארצות הברית: בדיוק היום לפני 50 שנים חתם בית המשפט העליון בארה"ב את פסק הדין שביטל את כל החוקים שאסרו על נישואים בין-גזעיים. פסק הדין בתיק "לאבינג נגד מדינת וירג'יניה" הוא מנקודות הציון ההיסטוריות בתחום זכויות האזרח והוביל למהפכה במדינה.

 

מילדרד לאבינג האפרו-אמריקנית ובן זוגה הלבן ריצ'רד לאבינג נישאו ביוני 1958 במדינת וושינגטון שהתירה נישואי תערובת, ולאחר מכן השתכנו בעיירה הקטנה סנטרל פוינט בווירג'יניה. בעקבות דיווח אנונימי פשטה המשטרה על ביתם ומצאה אותם במיטתם. השניים הצביעו על תעודת הנישואין שהייתה תלויה על הקיר, אך השוטרים דחו את תחינותיהם ואמרו כי היא אינה תקפה במדינה.

בני הזוג מילדרד וריצ'רד לאבינג (צילום: AP) (צילום: AP)
בני הזוג מילדרד וריצ'רד לאבינג(צילום: AP)
 

 

חצי שנה לאחר מכן, בני הזוג הואשמו בגין הסעיף האוסר על נישואי תערובת במדינה שאינה וירג'יניה ונשלחו לשנת מאסר. בית המשפט המקומי הרשיע אותם בהפרעה לסדר הציבורי ואסר עליהם לחזור למדינה במשך 25 שנים.

 

בשנת 1964 שלחה מילדרד מכתב לתובע הכללי של ארה"ב, רוברט קנדי, אחיו של הנשיא קנדי שנרצח בידי מתנקש שנה קודם לכן, ובו התרעמה על האיסור לבקר את בני משפחתה שמתגוררים במדינה שגירשה אותה, ועל הבידוד החברתי שנגזר עליה ועל בעלה.

 

בסיוע האיגוד האמריקני לחירויות אזרחיות עתר הזוג לבית המשפט העליון, שזיכה את הזוג מכל הרשעותיהם ומוטט את כל החוקים שאסרו על נישואי תערובת ב-16 מדינות שונות. בית המשפט החליט כי האיסורים אינם חוקתיים וקבע עונשים לכל מי שיפלה זוגות על בסיס מוצאם של בני הזוג.

 

אחד מכל עשרה זוגות אמריקנים: זוג מעורב

בעקבות הפסיקה חסרת התקדים, תופעת נישואי התערובת חדלה להיות מוקצית ואמריקנים רבים החלו לנהל מערכות יחסים ולהינשא לבני זוג ממוצא שונה. על פי מחקר של לשכת מפקד האוכלוסין משנת 2010, נרשם גידול של 28% בזוגות נשואים ממוצא שונה תוך עשור, ואחד מכל עשרה זוגות נשואים בארה"ב הוא זוג מעורב. במחקר שנערך השנה עלה כי 17% מזוגות נשואים טריים - אחד מתוך שישה - היו זוגות מעורבים.

קבריהם של ריצ'רד ומילדרד לאבינג בווירג'יניה (צילום: AP) (צילום: AP)
קבריהם של ריצ'רד ומילדרד לאבינג בווירג'יניה(צילום: AP)
 

ה-12 ביוני הפך ליום ציון למהפכה ביחסי הממשל לנישואי תערובת, ומכונה על שם הזוג שפרץ את הדרך - "לאבינג דיי". באופן אירוני, שם המשפחה של הזוג נכתב באנגלית בדיוק כמו המילה "אוהבים" (Loving), ומקבל משמעות מיוחדת בחברה האמריקנית.

 

לאחר ההחלטה ההיסטורית בבית המשפט, בני הזוג לאבינג קבעו את ביתם במדינת ווירג'יניה עם שלושת ילדיהם, ומילדרד הפכה לאם רוחנית לאלפי זוגות מעורבים במשך השנים. ריצ'רד נהרג בתאונת דרכים בשנת 1975, ומילדרד, שהלכה לעולמה בשנת 2008, מעולם לא נישאה שוב.

 

בראיון שהעניקה לסוכנות הידיעות AP לפני עשור, לציון 40 שנים לפסיקה ששינתה את חייהם של אלפי אמריקנים,

אמרה מילדרד כי היא אינה זוקפת את ההישג לעצמה. "זאת הייתה העבודה של האל", אמרה.

 

מילדרד מיעטה להתראיין לאורך השנים, והסיפור המיוחד של משפחתה הופיע בתרבות האמריקנית בספרים ומאמרים רבים, וגם בסרט "מר וגברת לאבינג". מילדרד הסתייגה מהסרט שהתבסס על חייה, ואמרה כי יוצריו לא נצמדו לכל העובדות. "ככל הנראה החלק היחיד שהיה נכון בסרט - הוא העובדה שהיו לי שלושה ילדים".

 

נכדתם של הזוג, יוג'ינה קוסבי בת ה-36, אמרה כי "הסיפור של סבא וסבתא שלי לימד את העולם שיעור חשוב - אם זאת אהבה אמיתית, הצבע כלל לא משנה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
ריצ'רד ומילדרד לאבינג. עשו היסטוריה
צילום: AP
מומלצים