שתף קטע נבחר

זרחן אמריקני נגד דאעש: תיעוד מהלחימה בסוריה

צה"ל נפרד מהפצצה עקב הביקורות, אבל ארה"ב ממשיכה להשתמש בזרחן. "משמש למיסוך, לא נגד אזרחים", טוענים האמריקנים. בינתיים: הכוחות נגד דאעש מתקדמים לקראת כיבוש א-רקה בסוריה ומוסול בעיראק

 

 

צה"ל נפרד מהזרחן עקב הביקורות בעולם על השימוש בפצצה - אבל ארצות הברית ככל הנראה עדיין משתמשת בה בלחימה נגד דאעש . הקואליציה הבינלאומית בהובלת האמריקנים מואשמת בשימוש בפצצת זרחן באזורים במזרח א-רקה, בעת הלחימה לכיבוש בירת דאעש.

 

סרטונים שפורסמו על ידי סוכנות הידיעות של דאעש, אעמאק, מראים לכאורה שתי הפצצות שונות בזרחן לבן. גם ארגון המתנגד לדאעש פרסם סרטונים דומים.

תמונות דומות נראו גם בשבוע שעבר, במהלך הלחימה לכיבוש מוסול בעיראק.

תקיפה אמריקנית: זרחן נגד א-רקה ()
תקיפה אמריקנית: זרחן נגד א-רקה

 

בשחור - השטח שעדיין בשליטת דאעש. הקרב על א-רקה ()
בשחור - השטח שעדיין בשליטת דאעש. הקרב על א-רקה

השימוש בפצצת זרחן באזורים מאוכלסים אסור על פי החוק הבינלאומי, אך כוחות צבא יכולים להשתמש בפצצה - המבוססת על זרחן לבן - כדי ליצור מסך עשן. בדומה לנפלאם, זרחן לבן גורם כוויות מייסרות ומביא לתלישת העור מהעצמות, ובמקרים מסוימים אף עלול לגרום למוות.

 

גורם אמריקני אמר ל"ניו יורק טיימס" כי לכוחות האמריקניים הנלחמים בדאעש בעיראק ובסוריה יש גישה לזרחן, אבל הם לא השתמשו בו נגד מטרות אנושיות. לא ברור אם האזורים שבהם אירעו הפצצות אלו אכן מיושבים בצפיפות. אלפים ברחו מא-רקה בחודשים האחרונים, אבל באו"ם מעריכים כי 160 אלף תושבים נותרו בעיר.  

 

קולונל ריאן דילון, דובר הקואליציה הבינלאומי, אמר ל"וושינגטון פוסט" כי הצבא האמריקני משתמש בזרחן "בהתאם לחוקי הלחימה". הוא ציין כי זרחן משמש ל"מיסוך, ערפול וציון מטרות באופן שבו נבחנות היטב ההשפעות האפשריות על אזרחים ומבנים אזרחיים".

איש תקשורת של דאעש שנהרג בא-רקה ()
איש תקשורת של דאעש שנהרג בא-רקה
  

בצל הדיווחים והטענות על התגברות התקיפות של הקואליציה בא-רקה שבדרום מזרח סוריה והשימוש בזרחן, הכוחות בשטח מתחילים להתקדם. כזכור, ביום שני שעבר הודיעו כוחות "זעם הפרת", שהם למעשה הכוחות הסוריים הדמוקרטיים המורכבים מלוחמים כורדים, על תחילת המבצע הגדול לכיבוש א-רקה. 

 

בימים האחרונים פועלים הכוחות בעיקר בגזרה המזרחית והצפון מערבית של העיר ונטען שהצליחו להשיג שליטה בשתי שכונות - אל-משלב שבפאתי העיר באזור המזרחי ואל-רומניה שבאזור הצפון מערבי. במרכז המעקב הסורי לזכויות האדם דווח ביממה האחרונה כי הכוחות מתקדמים גם בתוך שכונת א-סינאעה, אחרי ההשתלטות על שכונת אל-משלב.

 

ביממה האחרונה דווח בעיתון "א-שרק אל-אווסט", שנמצא בבעלות סעודית, על הסכמות כביכול בין דאעש לכוחות הסוריים הדמוקרטיים על מסירת העיר ללא לחימה. אך נראה שכרגע לפחות יש לחימה עזה. רשת "אל-מיאדין" הלבנונית, המזוהה עם המשטר הסורי וחיזבאללה, הכחישה את הדיווח.

קונדיטוריה של דאעש בא-רקה ()
קונדיטוריה של דאעש בא-רקה
 

בשבוע שעבר פרסם דאעש מאמר מערכת בשבועון שלו "א-נבא", שבו התייחס להכרזה על תחילת הקרב בא-רקה. הכותרת שלו לא מותירה מקום לספק לגבי כוונותיו: "או שנשמיד או שנושמד. אין אופציה שלישית". בימים האחרונים זרועות התקשורת של הארגון מעדכנות מעת לעת על הקרבות בעיר, אך גם מנסות לשדר עסקים כרגיל. רק אתמול הועלו תמונות של מעין קונדיטוריה של דאעש בעיר, שמכינה את המאפים המיוחדים לחודש הרמדאן.

 

כל זה מתרחש כשבמקביל צבא עיראק טרם השיג הכרעה מלאה במערב מוסול. בעוד פחות משבוע ימלאו למבצע המורכב שמונה חודשים בדיוק וכרגע נותר לכוחות העיראקיים לכבוש שני אזורים כדי להשלים את ההשתלטות המיוחלת. תמונת הניצחון צפויה להיות ההשתלטות על מסגד א-נורי ברובע העיר העתיקה, היכן שמנהיג הארגון, אבו בכר אל-בגדאדי, הכריז על הקמת החליפות ביוני 2014.   

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים