שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  ערעור דלק, רציו ונובל נדחה: מאגר דולפין ישוב לידי המדינה

  שר האנרגיה יובל שטייניץ דחה את ערעורן של החברות שמחזיקות ברישיון חנה על ההחלטה להפקיע מהן את הזכויות במאגר הימי המרוחק שהתגלו בו כמויות זניחות של גז. הערכות: גם המדינה לא תשקיע בפיתוח המאגר

  שר האנרגיה יובל שטייניץ החליט הבוקר (ב') לדחות את ערעורם של בעלי הזכויות ברישיון 'חנה' - המוכר יותר כמאגר 'דולפין' - על הכוונה להפקיע מהם את הזכויות על הגז מהמאגר.

   

  הסימנים להימצאות גז במאגר פורסמו במהלך 2014. למרות הגילוי, הבעלים של המאגר - דלק, רציו ונובל אנרג'י - סרבו להתחייב בנוגע לפיתוחו בשל היעדר כדאיות כלכלית. בשל כך הוחלט בשנה שעברה להפקיע את המאגר. אולם, לאחר ההחלטה הוגש ערעור - שהתגלגל כאמור לפתחו של השר.

  שר האנרגיה יובל שטייניץ (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  שר האנרגיה יובל שטייניץ(צילום: רויטרס)
   

  לפי משרד האנרגיה, השר שטייניץ כתב בדחיית הערעור ש"מבלי להיכנס לתחשיבים ולתחזיות בדבר התפתחותם האפשרית של מחירי הגז בישראל ובעולם בשנים הבאות, ניסיון המערערות לקבע במסמרות את שיקול הדעת של הממונה על הנפט אינו מקובל עליי".

   

  השר שטייניץ הוסיף כי אימוץ גישתם של בעלי המאגר - כלומר שכל מציאת גז היא בהכרח סיבה להכרזה על תגלית - תוביל את המשרד "למצב אבסורדי, שבו נאלץ להכריז באופן אוטומטי על כל חשיפה של כמויות גז או נפט מינימליות בתור "תגלית". זאת מכיוון שהתפתחויות אפשריות בתחום הביקושים והמחירים תוכלנה, באופן תיאורטי, להפוך בזמן מן הזמנים כמעט כל מאגר לרווחי".

   

  "כוונת המחוקק הייתה לאלץ את בעלי הרישיונות להשלים במהירות את חיפושיהם בשטחי הרישיונות שהוענקו להם במטרה להגיע לתגלית נפט או גז משמעותית תוך שלוש עד שבע שנים", הוסיף שטייניץ, "ולא לאפשר מצב שבו חשיפת כמויות זניחות של גז או נפט תוביל להחזקת השטח כאופציה לחיפושים נוספים למשך שלושים שנים".

    

  אז מה תעשה המדינה עם המאגר שחזר אליה? התשובה היא שהיא תעשה בדיוק מה שדלק, רציו ונובל התכוונו לעשות - כלום. מאגר דולפין מכיל כ-2 מיליארד מ"ק גז, כמות קטנה ששווה לצריכה הלאומית לתקופה של כחודשיים. אם מוסיפים את העובדה שמדבר במאגר ששוכן במים עמוקים ושפיתוחו דורש השקעות של מאות מיליוני דולרים, הסיכוי שמישהו יוציא את הגז מהים נראה נמוך.

   

  מדלק סרבו להתייחס לידיעה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים