שתף קטע נבחר

מחאה תוניסאית: "רוצים לאכול, לשתות ולעשן ברמדאן"

עשרות בני אדם הפגינו בבירת תוניסיה בדרישה לאפשר להם לא לצום, ומחו על מעצר תושבים שנתפסו אוכלים ושותים במהלך החודש הקדוש למוסלמים

דורשים לממש את זכותם לאכול ולשתות בפומבי. המפגינים בבירה תוניס (צילום: AFP) (צילום: AFP)
דורשים לממש את זכותם לאכול ולשתות בפומבי. המפגינים בבירה תוניס(צילום: AFP)

 

עשרות בני אדם הפגינו אתמול (יום א') בתוניסיה בדרישה לאפשר להם לאכול, לשתות ולעשן בפומבי במהלך חודש הרמדאן, ומחו על מעצרם של תושבים שלא קיימו את המצווה הדתית לצום.

 

עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

 

בתוניסיה לא קיים חוק שאוסר על אכילה או שתייה בפומבי במהלך הרמדאן, ומדי שנה עולה לדיון ציבורי הסוגיה השנויה במחלוקת. החוקה התוניסאית מבטיחה "חופש אמונה ומצפון", אולם באותה עת נכתב בחוקה שהמדינה היא "שומרת הדת".

 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 

בתחילת חודש יוני נעצרו ארבעה גברים בתוניסיה ונידונו לחודש מאסר בגין "חוסר צניעות ציבורית" לאחר שאכלו ברחוב לאור יום. "אנחנו מוחים על תביעות נגד אנשים שלא צמים. מי שרוצה לצום יכול לצום, אבל מי שלא רוצה לא צריך לצום", אמר כארים שר, אחד המפגינים בבירה תוניס, לסוכנות הידיעות הצרפתית.

 

מאז המהפכה בתוניסיה ב-2011 עלו לא פעם קריאות במדינה לאפשר לתושבים לא לצום במהלך הרמדאן, אולם רק השנה הייתה זו הפעם הראשונה שאנשים יוצאים למחות נגד השלטונות בסוגיה זו. "אני צם, אבל באתי להצטרף להפגנה הזו ואני קורא ביחד עם האנשים הללו לכבד את חופש האמונה והמצפון", אמר כאמל ג'אלולי, מפגין אחר.

 

רוב בתי הקפה והמסעדות בתוניסיה סגורים במהלך היום בחודש הרמדאן, ואלה שפתוחים פועלים בדיסקרטיות.

 

עם תחילת חודש הרמדאן, החל מטיף דתי אחד להסתובב במהלך היום בין בתי הקפה הפתוחים בתוניסיה, תיעד את הלקוחות ועשה להם שיימינג ברשתות בחברתיות. חלק מהגולשים צידדו במהלך, וחלק אחר מתח ביקורת קשה על התנהגותו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
רוצים לעשן לאור יום במהלך הרמדאן. המפגינים בתוניס
צילום: AFP
מומלצים