שתף קטע נבחר

איום בהסלמה בעזה בגלל צמצום החשמל: "בקושי ארבע שעות ביום"

בחמאס מאיימים בהסלמה בגלל ההחלטה לצמצם את אספקת החשמל מישראל. דובר חברת החשמל בעזה, מוחמד ת'אבת, אמר כי "אנחנו בקושי מספקים ארבע שעות חשמל ברצועת עזה, ובכמה שכונות מקבלים שלוש שעות חשמל". בניגוד לדיווחים מוקדמים ברצועה, נמסר כי המצרים ניתקו את הזרם זמנית לצורך תחזוקה

 

בחאן יונס סובלים מהפסקות חשמל  (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
בחאן יונס סובלים מהפסקות חשמל (צילום: רויטרס)

 

האם צמצום החשמל לרצועת עזה יוביל להסלמה בדרום? מנהל יחסי הציבור והתקשורת בחברת החשמל בעזה, מוחמד ת'אבת, אמר הערב (יום ב') כי בחברה "בקושי מספקים ארבע שעות חשמל ברצועת עזה, ובכמה שכונות מקבלים שלוש שעות חשמל. איננו יכולים לחזות לכמה שעות נוכל לספק חשמל אם האספקה תצומצם". בחמאס מאיימים ב"פיצוץ המצב" אם ישראל תצמצם את אספקת החשמל.

 

חברת החשמל ברצועת עזה מסרה מוקדם יותר שחברת החשמל המצרית הודיעה לה שתנתק את כל קווי החשמל שמספקים אנרגיה ממצרים לרצועה, אך בהמשך נמסר כי הניתוק הזה יתבצע לצורך תחזוקה בלבד. מוחמד ת'אבת הכחיש בשיחה לאתר חדשות פלסטיני כי בכוונת מצרים לנתק לחלוטין את קווי החשמל שמסופק לרצועה. לדבריו, היום נותקו הקווים כדי להשלים עבודות תחזוקה כעת, הוא טען, החשמל זורם כסדרו. הכחשה של הצהרה קודמת שיוחסה לו. מדובר בשלושה קווי חשמל שמספקים 25 מגוואט, בייחוד לדרום הרצועה. חברת החשמל המצרית מספקת לכל היותר 6 אחוזים מאספקת החשמל לרצועה.

 

 

רקטה במצעד צבאי של חמאס. ארכיון  (צילום: AP) (צילום: AP)
רקטה במצעד צבאי של חמאס. ארכיון (צילום: AP)
 

משפחה ברפיח אוכלת בזמן הפסקת חשמל (צילום: AFP) (צילום: AFP)
משפחה ברפיח אוכלת בזמן הפסקת חשמל(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

בחמאס כאמור התריעו מפני התלקחות אלימה בעקבות צמצום אספקת החשמל. דובר חמאס עבד אל-לטיף אל-קנו אמר כי ההחלטה "מסוכנת והרת אסון. היא תוביל להידרדרות מואצת ולפיצוץ המצב ברצועת עזה".

 

ההחלטה התקבלה בעקבות הפסקת מימון מצד הנשיא הפלסטיני אבו מאזן. אספקת החשמל ברצועה בחודשים האחרונים חלקית ביותר ותושביה צורכים חשמל שעות ספורות בלבד במהלך היממה. גורם ישראלי מסר לסוכנות AP כי זרם החשמל יצומצם לכשלוש שעות וכי בעקבות החלטת אבו מאזן להפחית את המימון - מחפשים כעת תורמים זרים שיעשו זאת במקומו.

 

ישראל מספקת לרצועת עזה חשמל באמצעות עשרה קווי חשמל המייצרים 125 מגה וואט, כ-30% מאספקת החשמל הנדרשת בעזה. עלות צריכת החשמל בעזה נאמדת בכ-40 מיליון שקלים לחודש, שאותם מקזזת ישראל ממסי הרשות הפלסטינית. בהיעדרה של הרשות הפלסטינית, תשלום בגין צריכת חשמל בעזה יוכל להתבצע באמצעות הקהילה הבינלאומית או גורמים פרטיים.


פורסם לראשונה 12/06/2017 21:43

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
הפסקות חשמל בחאן יונס
צילום: רויטרס
מומלצים