שתף קטע נבחר

כתב פוסטים בפייסבוק נגד הנביא מוחמד - ונידון למוות

טיימור ראזא מפקיסטן נעצר לאחר שנתפס כשהוא צופה בסרטוני חילול קודש בטלפון הנייד שלו. כשהמכשיר הוחרם, נתגלו גם הפוסטים שלו ברשת החברתית, שהפגינו חילול קודש נגד הנביא מוחמד. ראזא הוא הפקיסטני הראשון שנדון לעונש מוות בגין חילול קודש ברשתות חברתיות

איך מתפקדת רשת חברתית שחרטה על דגלה את חופש הביטוי בתוך מארג חברתי דתי-שמרני? בפקיסטן למשל, איסור חילול הקודש הוא נוקשה במיוחד. גבר פקיסטני נידון למוות בעקבות פוסטים ותגובות שפרסם בפייסבוק כנגד הנביא מוחמד. כך דיווחו השבוע כלי תקשורת במדינה.

 

טיימור ראזא (30) הוא הפקיסטני הראשון שנידון למוות בגין חילול קודש שנעשה במסגרת של רשתות חברתיות. הוא נעצר לאחר שנראה על ידי קצין לוחמה בטרור כשהוא עומד בתחנת אוטובוס וצופה בסרטונים מ"חללי קודש". בעקבות המעצר הוחרם הטלפון הנייד שלו, אז גילו הרשויות כי ראזא נוהג לפרסם פוסטים ותגובות בפייסבוק, שעיקרם זלזול בנביא מוחמד ושהוא מחלל את האיסלאם. 

 

אילוסטרציה (אילוסטרציה: Shutterstock) (אילוסטרציה: Shutterstock)
אילוסטרציה(אילוסטרציה: Shutterstock)

 

בסוף שנת 2016 פרסמם ארגון זכויות האדם אמנסטי העולמי דו"ח, המפרט את האופנים שבהם חוקי איסור חילול הקודש בפקיסטן מאפשרים דיכוי והתעללות אזרחית. "הרשעה ומתן גזר דין מוות לאזרח בגין פרסום לכאורה של תכנים המציגים חילול קודש ברשת, הם הפרה של זכויות אדם ומהווים תקדים מסוכן", אמרה נאדיה רחמאן, פעילת אמנסטי למען פקיסטן.

 

"הרשויות עושות שימוש בחוקים מעורפלים ונרחבים כדי להפוך את הנושא של חופש הביטוי לעבירה פלילית. טיימור ראזא ויתר הנאשמים בחילול קודש צריכים להשתחרר לאלתר", היא חתמה. ראזא יוכל לערער על גזר הדין בערכאה נוספת, ובמקרה הצורך גם בבית המשפט העליון בפקיסטן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פייסבוק. פוסטים נגד הנביא מוחמד
מומלצים