שתף קטע נבחר

קצבאות הנכים יעלו רק במאות שקלים: "קוברים אותנו חיים"

ברקע ההמלצה המסתמנת של הוועדה לבחינת קצבאות הנכות להעלות את הגמלה במאות שקלים ולעניים בלבד, הפגינו כ-200 נכים בתל אביב. הם חסמו את הירידה לנתיבי איילון מרחוב ארלוזורוב והתעמתו עם שוטרים שמנעו מהם לפרוץ לכביש המרכזי. "נמשיך במחאה עד הסוף"

 

 

חזרו להפגין ושיבשו את התנועה במרכז הסואן של תל אביב: כ-200 נכים קיימו הערב (יום ג') הפגנה נוספת ברקע דרישתם להשוות את קצבת הנכות לשכר המינימום. במהלך ההפגנה, שקיבלה את אישור המשטרה, חסמו הנכים את הירידה לנתיבי איילון מרחוב ארלוזורוב וכן את רחוב נמיר בעיר. בשלב מסוים התקדמו המפגינים לכיוון נתיבי איילון עצמם, אולם נמנע מהם מלהגיע לכביש המרכזי. ynet העביר בשידור חי את ההפגנה.

 

ח"כ אילן גילאון (מרצ), שהגיע לתמוך בנכים, אמר בהפגנה: "אני קורא לכם להיות מאוחדים וללכת עד הסוף, זו מלחמת השחרור של כל הנכים וכל הנפגעים. מכאן אנחנו ממשיכים הלאה, לא ועדת שמחון ולא ועדת זליכה, יש ועדות כמו חול ואין מה לאכול. חברי הכנסת צריכים להסתכל לכאן ולהבין שהכיסא שלהם תלוי בתמיכה שלהם בהצעת החוק". המפגינים אף הניפו שלטים וגם ארון קבורה מדומה שעליו נכתב: "הממשלה קוברת אותנו חיים".  

"ארון הקבורה" בהפגנת הנכים (צילום: איתי בלומנטל) (צילום: איתי בלומנטל)
"ארון הקבורה" בהפגנת הנכים(צילום: איתי בלומנטל)

 (צילום: איתי בלומנטל) (צילום: איתי בלומנטל)
(צילום: איתי בלומנטל)

 (צילום: איתי בלומנטל) (צילום: איתי בלומנטל)
(צילום: איתי בלומנטל)

 (צילום: יוגב אטיאס) (צילום: יוגב אטיאס)
(צילום: יוגב אטיאס)

 (צילום: יוגב אטיאס) (צילום: יוגב אטיאס)
(צילום: יוגב אטיאס)

 (צילום: יוגב אטיאס) (צילום: יוגב אטיאס)
(צילום: יוגב אטיאס)

 (צילום: יוגב אטיאס) (צילום: יוגב אטיאס)
(צילום: יוגב אטיאס)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

אחד המפגינים אמר: "כבן לשני הורים נכים, למה אבא שלי היה צריך לקבץ נדבות? למה נכים צריכים לקבץ נדבות במדינת ישראל? לאיזה מצב נגיע עוד? באנו לכאן ונגיע מחוץ לביתו של שר האוצר כחלון וניאבק עד שננצח. מדובר במאבק למען הצדק ולא צדקה. אנחנו דורשים צדק חברתי ולא צדקה. אימא שלי חולת אפילפסיה, אבא שלי קטוע כף יד, הגיע הזמן שעם ישראל יתעורר. זה לא מאבק של נכים, נכים יכולים להיות גם ימנים וגם שמאלנים. זה מאבק של כל עם ישראל".

 

מפגינה אחרת אמרה: "אנחנו לא רוצים תמריצים, אנחנו רוצים כסף כדי לקנות אוכל". משתתפת אחרת בהפגנה אמרה: "כנראה שלמישהו מאוד נוח להשאיר אותנו בתוך העוני, בתוך קצבת הנכות שלא מספיקה אפילו לפירורים. אנשים פה אוספים בקבוקים ומקצבים נדבות. הנכים נוהרים בהמוניהם לקלפיות, וביום הבוחר אנחנו נזכור מי הכניס אותנו 10 שנים להקפאה עמוקה, נזכור מי הפיל פעם אחר פעם את החוק של אילן גילאון". עוד נכה אמרה: "אתם צריכים להבין שיש כאן מלחמה".

ח"כ אילן גילאון בהפגנה (צילום: יוגב אטיאס) (צילום: יוגב אטיאס)
ח"כ אילן גילאון בהפגנה(צילום: יוגב אטיאס)

 (צילום: איתי בלומנטל) (צילום: איתי בלומנטל)
(צילום: איתי בלומנטל)

ציבור הנהגים הוזהר כי במהלך ההפגנה צפויים עומסי תנועה בצומת ארלוזורוב וברחובות הסמוכים אליו. במשטרה ביקשו מהנהגים להימנע מלהגיע לצומת או לרחובות הסמוכים אליו ולעשות שימוש בדרכים חלופיות. בעקבות הפגנת הנכים נחסמו לתנועה הרחובות הבאים: דרך נמיר לכיוון דרום מפנקס, דרך נמיר לכיוון צפון מצומת תנובה, ארלוזורוב למזרח מאבן גבירול ועל פרשת דרכים למערב מהכניסה לרכבת.

 

בתוך כך מסתמן כי הוועדה לבחינת קצבאות הנכות בראשות פרופ' אבי שמחון תמליץ להגדיל את קצבאות במאות שקלים בלבד. לפי המסתמן, המסתמן הוועדה שמינה ראש הממשלה בנימין נתניהו, תמליץ על הגדלת הקצבאות בסכום הנמוך משמעותית מזה שעליו המליצה ועדת זליכה שהגישה את מסקנותיה בחודש שעבר. המלצה נוספת שמסתמנת היא כי רק נכים בשיעור של 75% ויותר שיוגדרו עניים יקבלו את העלאת הקצבה.

 

נתניהו לא קיבל את המלצות ועדת זליכה, שבראשן המלצה להגדיל את קצבאות הנכות ל-4,000 שקל במספר פעימות, ומינה את הצוות בראשות שמחון. ראשי ארגוני הנכים הביעו התנגדות חריפה להמלצות הוועדה ודורשים כאמור להשוות את קצבאות הנכות לשכר המינימום - 5,000 שקל.

 

לדברי אלכס פרידמן, מוביל המאבק ויו"ר ארגון "נכה - לא חצי בן אדם", "לצערי ולאכזבתי השר 'החברתי' משה כחלון זרק את הנכים לחסדיו של ראש הממשלה אשר מחליט שלא להחליט. השמועות על המלצות שמחון המסתמנות הן ההוכחה כי בעיני שר האוצר הנכים הם פשוט פסולת, אחרת היה מתערב ולא מאפשר לזה לקרות. כולי תקווה כי בג"ץ יתמוך במאבקנו להעלות את גובה הקצבה לשכר המינימום. אנו נמשיך לפעול בכל הכוח עד שציבור הנכים בישראל יוכל להתקיים בכבוד".

 

ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) מסר בתגובה: "המלצות שמחון הן לעג לרש ויריקה בפרצופם של הנכים שמפגינים כבר חודשים ארוכים על הזכות לחיות בכבוד. ראש הממשלה פשוט מקרקס את החלטת שר האוצר ובמקום דום שתיקה אני קורא לכחלון להיאבק ואם צריך גם לזעזע את הממשלה. את הקצבאות חייבים להעלות לרמת שכר מינימום לפחות, ואנו ניאבק על כך".

 

 

בהכנת הידיעה השתתפה מורן אזולאי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יוגב אטיאס
הפגנת הנכים בתל אביב
צילום: יוגב אטיאס
מומלצים