שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  התובע הכללי: "הטענות ששיתפתי פעולה עם רוסיה - שקר מתועב"

  ג'ף סשנס טען בסנאט כי בניגוד לדיווחים, "לא קיימתי פגישות עם בכירים רוסים שלא דווחו, לא זכור לי משהו כזה". על המלצתו לפטר את ראש ה-FBI קומי: "טראמפ ואני דיברנו על זה עוד לפני ההשבעה". הוא סירב לפרט על שיחותיו האישיות עם טראמפ והבהיר כי פטר עצמו מחקירת הנושא הרוסי בשל הנחיות של משרד המשפטים

   

  סשנס מעיד בפני ועדת המודיעין של הסנאט    (צילום: רויטרס)

  סשנס מעיד בפני ועדת המודיעין של הסנאט    (צילום: רויטרס)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  "כל רמיזה לכך שאני לקחתי חלק, או בכלל הייתי מודע, לקשירת קשר עם הרוסים היא שקר מתועב ומזעזע", כך הצהיר אמש (יום ג') התובע הכללי בממשלו של טראמפ, ג'ף סשנס, בעדות קריטית ודרמטית בפני ועדת המודיעין של הסנאט פחות משבוע לאחר שראש ה-FBI המפוטר, ג'יימס קומי, התייצב בפני אותה ועדה. עדותו של סשנס הועברה בשידור חי.

   

  סשנס הבהיר כי לא ידוע לו כלל אם יש בסיס לטענות שמסעירות את ארה"ב זה חודשים ארוכים וטען כי המלצתו לפטר את ראש ה-FBI נבעה מרצון "לפתוח דף חדש בבולשת", ולא היה כל קשר לחקירת המעורבות הרוסית בבחירות. עם זאת - הוא סירב להגיב אם הנשיא דונלד טראמפ והוא שוחחו על תפקודו של קומי במסגרת החקירה. 

   

   

  סשנס נדרש על ידי הוועדה להתייחס לארבעה נושאים: פגישות שקיים עם בכירים רוסים, מעורבותו במדיניות החוץ בממשל טראמפ ובפרט הקשר של הממשל עם רוסיה, החלטתו להסיר את עצמו מחקירת ההתערבות הרוסית בבחירות וכן מעורבותו בפיטוריו של ראש ה-FBI קומי.

  סשנס נשבע לומר את האמת עם תחילת השימוע בסנאט (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  סשנס נשבע לומר את האמת עם תחילת השימוע בסנאט(צילום: AFP)
   

  בשבועות האחרונים נטען כי סשנס נפגש עם בכירים רוסים, ובהם השגריר הרוסי לארה"ב, במלון Mayflower בחודש אפריל ולא דיווח על כך אך סשנס הכחיש זאת מכל וכל. "לא היו לי כל פגישות אישיות עם גורמים רוסים במלון כפי שנטען", אמר. "לא זכור לי שדיברתי עם השגריר הרוסי או כל גורם רוסי אחר שם. אם דבר כזה קרה, אין לי שום זיכרון של זה". סשנס כבר אישר בעבר כי ניהל שתי פגישות אחרות עם השגריר הרוסי, וכעת טען כי "לא היה דבר אחד שהיה בלתי ראוי" בפגישות הללו.

   

  בנוגע לסיבות שבגינן ביקש לפטור את עצמו מהתעסקות בחקירת החשד לקשירת קשר בין הקמפיין של טראמפ לבין גורמים במוסקבה וההתערבות הרוסית בבחירות אמר כי עשה זאת בשל תקנות של משרד המשפטים. "הייתי מעורב בקמפיין של טראמפ בתור יועץ, לכן הייתי צריך להשעות את עצמי מהחקירה", הסביר. "שום שקרים בנושא לא ירתיעו אותי".

   

  כאמור ראש ה-FBI שפוטר על ידי טראמפ לפני חודש בעוד החקירה על המעורבות הרוסית בבחירות עדיין נמשכת העיד בפני הוועדה לפני פחות משבוע, וגם לנושא הזה התייחס סשנס – שהמליץ על הדחתו. "המלצתי לפטר את קומי על סמך הצהרות של סגני בנוגע למה שקורה ב-FBI", אמר.

   (צילום: AP) (צילום: AP)
  (צילום: AP)

   (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)
  קומי אמר בעדותו בשבוע שעבר כי הביע את דאגתו בפני סשנס בנוגע לפגישות ושיחות שביקש טראמפ לקיים עמו, ושזה לא פעל בנושא. סשנס סתר את הדברים ואמר כי הוא השיב לקומי כי יש לפעול לפי ההנחיות של משרד המשפטים בכל הנוגע להתקשרות עם הבית הלבן, וכי להבנתו, קומי עשה זאת. "אין שום דבר פסול בכך שנשיא מבקש לדבר עם ראש ה-FBI", אמר סשנס, אך הבהיר כי השניים לא מורשים לדבר על חקירות שעדיין מתנהלות.

   

  הוא חידד כי מעולם לא שוחח עם קומי לגבי תפקודו לפני שפוטר. "אני והנשיא טראמפ דיברנו על עמדתו של קומי עוד לפני שהנשיא הושבע והסכמנו כבר אז שהבולשת הפדרלית צריכה דף חדש". הוא אמר כי ניסח המלצה לפטר את קומי לבקשתו של הנשיא, אך לא היה מעורב ישירות בהחלטה ליישם את ההחלטה.

   

  החקירה שמסעירה כבר חודשים ארוכים את ארצות הברית סובבת סביב חשדות לקשירת קשר בין אנשיו של הנשיא האמריקני דונלד טראמפ לבין גורמים ברוסיה – כאשר החשד העיקרי הוא כי מוסקבה התערבה בבחירות לנשיאות לטובתו של הנשיא הנבחר. סשנס הוא האדם הבכיר ביותר שהגיע עד כה להעיד בפני ועדת המודיעין של הסנאט.

   (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

   (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

   (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  (צילום: EPA)

   (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  (צילום: EPA)

  התובע הכללי סשנס, נזכיר, הסיר את עצמו מהחקירה במרס האחרון לאחר דיווחים בתקשורת כי הוא נפגש בשנה שעברה עם השגריר הרוסי בארה"ב, סרגיי קיסלייק, ולא דיווח על כך. לפי דיווחים נוספים במדינה, ייתכן כי אף הייתה פגישה שלישית בין השניים שטרם דווחה או נחשפה. מאז החשיפה הזו נחשבים היחסים בין סשנס לטראמפ מתוחים במיוחד.

   

  בעדותו ביום חמישי האחרון אמר קומי כי לבולשת הפדרלית היה מידע על סשנס כבר באמצע פברואר שהיה עושה זאת "בעייתי" עבורו להמשיך לנהל חקירה פדרלית בנוגע למאמצים רוסיים להשפיע על הבחירות לנשיאות. סשנס עצמו ניסח יחד עם סגנו מסמכים בחודש שעבר שמתארים את חסרונותיו של קומי בתפקיד ראש הבולשת הפדרלית – וזה אכן פוטר לאחר מכן על ידי הנשיא טראמפ.

   

  יממה לפני עדותו של קומי ביום חמישי האחרון דווח בארה"ב כי סשנס בכלל הציע לנשיא טראמפ את התפטרותו על רקע היחסים המתוחים בין השניים. גורמים רבים אמרו כי ההחלטה של סשנס לפסול עצמו מעיסוק בחקירה היא אחת האכזבות הגדולות של טראמפ בתקופת נשיאותו עד כה. הכעס של טראמפ על ההחלטה לא פחת עם הזמן. שני גורמים המקורבים לנשיא סיפרו לאחרונה כי טראמפ השתלח שוב ושוב בתובע הכללי בפגישות פרטיות, ואמר כי הצעד של סשנס הוביל להרחבת החקירה, שעליה מפקח כעת תובע מיוחד, ראש ה-FBI לשעבר רוברט מולר.


  פורסם לראשונה 13/06/2017 21:28

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים