שתף קטע נבחר
הכי באזזזז
  זירת הקניות
  בפעם השלישית בתוך 7 חודשים: הפד העלה את הריבית בארה"ב
  הבנק המרכזי בראשותה של ג'נט ילן העלה את הריבית ב-0.25% לטווח שבין 1% לבין 1.25%. הבנק צופה עוד העלאת ריבית אחת השנה ועוד 3 העלאות בשנת 2018. צפוי להתחיל לצמצם את המאזן שלו

  כצפוי, הבנק המרכזי של ארה"ב, הפדרל ריזרב, העלה היום (ד') את שיעור הריבית במשק בפעם השלישית בתוך 7 חודשים. הבנק בראשותה של ג'נט ילן העלאה את הריבית ב-0.25% לטווח שבין 1% לבין 1.25%.

   

  עוד בערוץ הכלכלה

   

  בהודעה שהתלוותה להחלטה נכתב כי הבנק המרכזי צופה עוד העלאת ריבית אחת השנה, ועוד 3 העלאות בשנה הבאה (שנת 2018). כמו כן, הבנק ציין כי בכוונתו להתחיל "מאוחר יותר השנה" להקטין את המאזן שלו ב-4.5 טרליון דולר אך טרם נקב במועד. "הסיכונים לטווח הקרוב לתחזית הכלכלית נראים מאוזנים", נכתב בהודעה. עם זאת, הוועדה המוניטרית של הבנק ציינה כי היא עוקבת מקרוב אחרי התפתחות של האינפלציה.

   

  יו"ר הפדרל ריזרב, ג'נט ילן (צילום: AP)
  יו"ר הפדרל ריזרב, ג'נט ילן(צילום: AP)

  התחזית החדשה שהציג הפד לא שונה מהותית מקודמתה ולפיה התוצר יגדל ב-2% לשנה (פחות מהיעד של ממשל טראמפ) והאינפלציה הבסיסית תעמוד על 2% לשנה, בדומה ליעד. עם זאת, הנטייה המרכזית של חברי הפד ירדה מעט, כך שהפד רואה כעת סיכוי גבוה יותר לנטייה כלפי-מטה של התוצאות בדיעבד.

   

   

  במסיבת העיתונאים שלאחר פרסום ההודעה דחתה ילן את הספקולציות לגבי החלפתה, וציינה כי לא שוחחה עם טראמפ על תפקידה אך היא מצפה לסיים את הכהונה במלואה. ילן צפויה לסיים את כהונתה בתחילת 2018. לגבי שוק העבודה אמרה לי היא צופה שהוא ימשיך להתחזק אם כי בקצב מתון יותר - מכיוון שהוא בקרבת תעסוקה מלאה.

   

  "הודעת הפד נתנה למעשה גושפנקא לתחושות ולהערכות שהיו בשווקים. לכן, לא היו לה השלכות מהותיות", כך אומר רונן מנחם, מנהל מחלקת המחקר והאסטרטגיה בבנק מזרחי טפחות.

   

  לדבריו, "הבנק ימשיך להיות זהיר, לבחון את הנתונים ולפעול רק אם הוא משוכנע שהצמיחה הכלכלית נמשכת. המדיניות תמשיך להיות מרחיבה בעיקרה ולכן תשואות האג"ח אולי יתקנו קצת, אך ימשיכו לשקף גישה זו של הפד. עם זאת, טרם מורגשת בתחזית הבנק השפעה מהותית לצעדים הכלכליים שמתכנן הממשל החדש, נקודה שיש להדגיש היות ושוקי המניות עלו בחודשים האחרונים על גל הציפיות להוצאתם לפועל".

   

  החלטת הריבית הבאה תהיה ב-26 ליולי.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "בפעם השלישית בתוך 7 חודשים: הפד העלה את הריבית בארה"ב"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים