שתף קטע נבחר

החקירה מתרחבת: "נבדק אם טראמפ שיבש הליכים"

נשיא ארה"ב מסתבך עוד יותר בפרשת הקשרים עם רוסיה: ראש ה-FBI שפוטר ג'יימס קומי הבטיח לטראמפ כי הוא לא נחקר אישית בפרשה, אבל לפי "וושינגטון פוסט" החוקר המיוחד רוברט מולר מתכוון לחקור אם טראמפ ניסה לשבש הליכים

רוברט מולר, התובע המיוחד שחוקר את המעורבות הרוסית בבחירות לנשיאות ארצות הברית, חקר גורמי מודיעין בשאלה אם הנשיא דונלד טראמפ שיבש הליכי חקירה בנושא הרוסי. כך פרסם הלילה (ה') העיתון "וושינגטון פוסט".

טראמפ ומולר. התובע יבדוק אם הנשיא שיבש הליכי חקירה (צילום: AP, EPA) (צילום: AP, EPA)
טראמפ ומולר. התובע יבדוק אם הנשיא שיבש הליכי חקירה(צילום: AP, EPA)

המהלך של מולר, לבדוק את מעורבות טראמפ בנושא, מהווה נקודת מפנה בחקירת ה-FBI שעד לא מזמן התמקדה בעיסוק הרוסי בבחירות לנשיאות ובשאלה אם היו קשרים בין אנשי הקמפיין של הנשיא הנבחר לבין רוסיה. על פי גורמים רשמיים, החוקרים חקרו גם אפשרות לפשעים כלכליים שבוצעו בנושא, בהם הלבנת כספים על ידי אנשי הקמפיין של טראמפ. 

 

הנשיא האמריקני אמר כי קיבל הבטחה מראש ה-FBI לשעבר, ג'יימס קומי, כי הוא לא עומד באופן אישי תחת חקירה. לפי הדיווח ב"וושינגטון פוסט", ההחלטה על השינוי בכיוון החקירה התקבלה סמוך לפיטוריו של קומי.

קומי. שינוי הכיוון בחקירה החל סמוך לפיטוריו (צילום: AFP) (צילום: AFP)
קומי. שינוי הכיוון בחקירה החל סמוך לפיטוריו(צילום: AFP)
 

חמישה גורמים שונים המקורבים לחקירה אמרו כי בשבוע הקרוב ייפגשו נציגיו של מולר עם ראש מנהל המודיעין דניאל קואסט ועם ראש הסוכנות לביטחון לאומי (NSA) מייק רוג'רס וסגנו לשעבר ריצ'רד לדג'ט. התרחבות החקירה נשמרה בסוד עד עתה ולא ברור כמה גורמים נחקרו בנושא.

  

מהסוכנות לביטחון לאומי (NSA) נמסר בתגובה כי הם "משתפים פעולה באופן מלא עם התובע המיוחד" וסירבו להוסיף מעבר. מנהל המודיעין וראש ה-NSA סירבו להגיב. הבית הלבן הפנה לקבלת תגובה מעורך דינו של טראמפ, מארק קסוביץ'. דוברו של עורך הדין מסר בתגובה: "דליפת המידע של ה-FBI בנוגע לנשיא היא שערורייתית, בלתי נסבלת ובלתי חוקית".

מולר. חושב שזה יותר מרק "שמועות" (צילום: AP) (צילום: AP)
מולר. חושב שזה יותר מרק "שמועות"(צילום: AP)

ראש ה-FBI לשעבר, ג'יימס קומי, אמר בשבוע שעבר כי הוא מאמין שפוטר מתפקידו כדי לפגוע בחקירת המעורבות הרוסית בבחירות לנשיאות ארצות הברית. "לדעתי פוטרתי בעקבות החקירה על רוסיה", הוא אמר בעדותו בפני ועדת המודיעין של הסנאט בנושא חקירת המעורבות הרוסית. "פוטרתי כדי להשפיע, או לנסות להשפיע, על הדרך שבה מתנהלת החקירה ברוסיה". הוא הוסיף כי אמר לטראמפ שכל זמן שהיה בתפקיד לא הייתה חקירה אישית נגדו.

 

עוד נבדק החשד שטראמפ ביקש מדן קואטס, מנהל המודיעין הלאומי, לשכנע את קומי להפסיק את חקירת ה-FBI בנושא הקשרים של היועץ לביטחון לאומי לשעבר מייקל פלין עם רוסיה. טראמפ, לפי החשד, גם ביקש מקואטס וממייק רוג'רס, ראש סוכנות הביון NSA, לפרסם הצהרות שמכחישות שיש ראיות שאנשי הקמפיין שלו ניהלו קשרים עם גורמים רוסיים במהלך מערכת הבחירות לנשיאות ב-2016. השניים, כך דווח בתקשורת האמריקנית, סירבו לפעול לבקשת הנשיא. 

 

 

כשנשאל קומי האם טראמפ חצה את הקו ושיבש חקירה הוא ענה כי מולר יהיה זה שבסופו של דבר ייקבע מה התשובה לשאלה הזו. כמו כן הוא ציין בעדותו כי טראמפ ביקש ממנו "להניח" לחקירת הקשרים של היועץ לביטחון לאומי לשעבר, מייקל פלין, עם גורמים רוסיים.

 

על פי גורמים המעורבים בחקירה, בדיקת האפשרות שטראמפ שיבש הליכים החלה ב-9 במאי, כמה ימים אחרי פיטורי ראש ה-FBI. הגורמים הוסיפו כי לפי הפעולות אותן נוקט מנולר הוא רואה את האפשרות של שיבוש ההליכים כיותר מרק "שמועות".

 

גורמים המעורבים בחקירה הוסיפו כי החוקרים צפויים לעבור על כל ההתייחסויות של טראמפ, בפומבי ובשיחות פרטיות, לפיטורי ראש ה-FBI  וחששותיו בנוגע לחקירת המעורבות הרוסית וחקירות נוספות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים