שתף קטע נבחר

מסמכי אולמרט: המשטרה פשטה על הוצאת "ידיעות ספרים" ועל בית נוסף

המשטרה פשטה על שני מקומות בחיפוש אחר מסמכים החשודים כמסווגים, אחד מהם - הוצאת "ידיעות ספרים". ביום ראשון אמורה לדון ועדת השחרורים בקיצור תקופת המאסר

 

אהוד אולמרט עם חזרתו מחופשה לכלא מעשיהו  (צילום: דנה קופל) (צילום: דנה קופל)
אהוד אולמרט עם חזרתו מחופשה לכלא מעשיהו (צילום: דנה קופל)

 

המשטרה פשטה היום (ה') על שני מקומות בחיפוש אחר מסמכים מסווגים הקשורים לכאורה לפרשת ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, אחד מהם הוא הוצאת "ידיעות ספרים". ביום ראשון אמורה ועדת השחרורים לדון בקיצור תקופת המאסר שלו. באחרונה הודיעה פרקליטות המדינה כי תתנגד בוועדת השחרורים להענקת שחרור מוקדם לאולמרט, בין השאר בשל פרשת המסמכים המסווגים שנמצאו בתאו.

 

בחודש שעבר נודע כי מסמכים החשודים כמסווגים נתפסו אצל אולמרט ואצל עורך דינו. בעקבות המידע הזה החליטו בשב"ס לשלול מראש הממשלה לשעבר חופשות מהכלא ושימוש בטלפון הציבורי שבאגף. המסמכים התגלו בביקור של עורך דין אצל אולמרט. בחיפוש שנערך בתאו נתפסו מסמכים נוספים שלא קיבלו אישור מהמלמ"ב (הממונה על הביטחון במשרד הביטחון).

 

בעקבות האירוע הורה המלמ"ב לחקור את העניין ועירב בנושא את גורמי המודיעין של שירות בתי הסוהר. הנושא הועבר לדרגים הגבוהים במשרד המשפטים. בחודש שעבר אף נמנע מפרקליטיו של אולמרט להיפגש עמו בכלא מעשיהו. אחת מהם, עו"ד שני אילוז, עברה עם הגעתה לכלא את הבידוק הביטחוני, אך לאחר מכן נמסר לה כי היא אינה יכולה להיכנס בשעריו. הפרקליטה ציינה כי השב"ס הודיע לה כי עו"ד אלי זהר, שמייצג אף הוא את ראש הממשלה לשעבר, לא יכול להיפגש עם אולמרט.

 

עם פרסום הפרשה, מסרו עורכי דינו של אולמרט כי "במהלך שהותו בבית הכלא כתב מר אולמרט ספר אוטוביוגרפי העוסק בתולדות חייו, ופעילותו בנושאים חברתיים, כלכליים ובנושאי ביטחון גורליים. ספר זה הועבר במלואו לצנזורה לפני למעלה מחודשיים ולאיש, בוודאי לא למר אולמרט, אין כוונה לפרסם אותו מבלי לקבל את אישור הצנזורה. מעבר לספר לא הוצא על ידי מר אולמרט כל חומר מסווג אחר, לא הועבר על ידו ולא פורסם על ידו".

 

אולמרט מרצה 27 חודשי מאסר ואמור להשתחרר מהכלא בקיץ 2018. בסוף מרס דחה הנשיא ראובן ריבלין את בקשת החנינה של ראש הממשלה לשעבר שהורשע בקבלת שוחד, קבלת דבר במרמה ושיבוש הליכי משפט. 

 

מארגון העיתונאים נמסר היום כי "ארגון העיתונאים מוחה על החיפוש המשטרתי שבוצע היום בבניין מערכת 'ידיעות אחרונות'. עקרון החיסיון העיתונאי, שהוכר פעמים רבות בפסיקות בית המשפט העליון, מגן על זרימת המידע לציבור באמצעות העיתונות. לפי עיקרון זה, אין לערוך חיפושים במערכות תקשורת ואסור לחשוף חומר שנועד לפרסום עיתונאי, בין אם המדובר בעיתון מודפס, בתחנת שידור, באתר אינטרנט עיתונאי או בהוצאת ספר עיתונאי.

 

"ארגון העיתונאים קורא למשטרה להפסיק לפגוע בעיקרון החיסיון העיתונאי ומבקש מהיועץ המשפטי לממשלה להתערב ולהעיר למשטרה, כדי שפשיטות וחיפושים כאלה, על מערכות של כלי תקשורת, לא יישנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: טל שחר
אהוד אולמרט בעת יציאתו לאחת מחופשותיו
צילום: טל שחר
מומלצים