שתף קטע נבחר

פוטין: לא רוצה שהנכדים שלי יגדלו כנסיכים

נשיא רוסיה ענה לשאלות תושבים באירוע ששודר בטלוויזיה וטען שארצו יצאה מהמיתון הכלכלי: "הסנקציות של ארה"ב והאיחוד האירופי אילצו אותנו להפעיל את המוחות שלנו כדי לצמצם את התלות שלנו בייצוא אנרגיה. העיצומים רק חיזקו אותנו עוד יותר". הוא גם דיבר באופן נדיר על משפחתו וסיפר שלא מזמן נולד לו נכד שני: "רוצה שהנכדים שלי יגדלו להיות אנשים רגילים"

רוסיה יצאה מהמיתון למרות הסנקציות המערביות המתמשכות. כך הכריז היום (יום ה') נשיא רוסיה ולדימיר פוטין והוסיף שהעיצומים שהוטלו על ארצו אילצו אותה "להפעיל את המוחות שלנו" כדי לצמצם את התלות שלה בייצוא אנרגיה.

 

עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

 

פוטין אמר את הדברים במהלך פאנל שאלות ותשובות ששודר בטלוויזיה הרוסית ושבמסגרתו הוא נשאל שאלות על ידי אזרחים. הוא גינה את החלטת הסנאט האמריקני מאתמול להטיל סנקציות חדשות על רוסיה ואמר שמדובר בניסיון מערבי "לבלום" את רוסיה. עם זאת, הוא התעקש ואמר שצעדים אלה רק הפכו את ארצו לחזקה יותר.

 

פוטין מגיע לאולפן שבו השיב לשאלות תושבים (צילום: AP) (צילום: AP)
פוטין מגיע לאולפן שבו השיב לשאלות תושבים(צילום: AP)
הסנאט האמריקני, שנמצא תחת רוב רפובליקני, הצביע אמש בעד הענשת רוסיה בשל ההתערבות שלה בבחירות לנשיאות בארצות הברית ב-2016. המחוקקים האמריקנים אישרו חבילה של סנקציות נגד מגזרים מרכזיים בכלכלה הרוסית ונגד אישים שעמדו מאחורי מתקפות סייבר.

 

"רוסיה לא עשתה שום דבר שמצדיק סנקציות"

הסנקציות החדשות נגד רוסיה באות לאחר שבשלוש השנים האחרונות הטילה ארה"ב שורה של עיצומים על רוסיה ביחד עם האיחוד האירופי בעקבות הסיפוח הרוסי של חצי האי האוקראיני קרים והתמיכה של מוסקבה במורדים הבדלנים הפרו-רוסים במזרח אוקראינה. פוטין אמר שרוסיה לא עשתה שום דבר שמצדיק את הצעד שבא מכיוונו של הסנאט האמריקני, והוסיף שצעד זה רק מדגיש את מדיניות הבלימה של המערב נגד רוסיה, ומשקף את המריבות הפנימיות בתוך ארה"ב.

 

"זו הוכחה למאבק פוליטי פנימי מתמשך בארה"ב", אמר הנשיא הרוסי.

 

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)
פוטין אמר שהסנקציות הבינלאומיות נתנו לרוסיה תמריץ להפחית את התלות שלה בייצוא גז ונפט ו"להפעיל את המוחות והכישרונות שלנו" כדי לפתח תעשיות אחרות, כמו למשל אלקטרוניקה, חלל וחקלאות שלדבריו רשמו תנופה עצומה באחרונה.

 

בעקבות הסנקציות של ארה"ב והאיחוד האירופי נגדה, הפסיקה רוסיה לייבא מזון מערבי. צעד זה הוביל להגדלת התפוקה החקלאית.

 

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

החקלאים ברוסיה קראו לקרמלין להמשיך בחרם על מזון מיובא גם אם הסנקציות המערביות יוסרו, אבל פוטין אמר ש"אם השותפות שלנו יסירו את הסנקציות נגד הכלכלה שלנו, אנחנו נגיב בצורה יפה".

 

פוטין "הציע" מקלט מדיני לראש ה-FBO לשעבר ג'יימס קומי

המנהיג הרוסי טען שהמשבר הכלכלי שממנו סבלה ארצו "הסתיים", והצביע על הצמיחה הכלכלית הצנועה שנרשמה בתשעת החודשים האחרונים, על האינפלציה הנמוכה ועל העלייה ביתרות מטבע.

 

פוטין אמר שצניחת מחירי הנפט הייתה גורם חשוב יותר שהיה אחראי להאטה הכלכלית מאשר הסנקציות הבינלאומיות. הוא הודה שהכלכלה הרוסית עדיין לא נפטרה מהתלות שלה בייצוא מוצרי אנרגיה, אבל הוסיף שייצוא המוצרים שלא קשורים לאנרגיה הולך וגדל. הוא גם אמר שהוא מודע לכך שההכנסות של הרוסים ירדו וש-13.5 אחוזים מהם חיים מתחת לקו העוני.

 

יחסי ארה"ב-רוסיה גם עמדו על הפרק בפאנל שבו השתתף פוטין, והוא הכחיש שארצו התערבה בבחירות בארה"ב. "יש בתקשורת האמריקנית היסטריה אנטי-רוסית", אמר פוטין והביע תקווה לנורמליזציה ביחסי שתי המדינות. "אנחנו יודעים שיש לנו הרבה חברים טובים בארה"ב". הוא גם האשים את ארה"ב בהתערבות בבחירות ברוסיה. לדברי פוטין, ההודאה של ראש ה-FBI לשעבר ג'יימס קומי שהוא הדליף לחבר את שיחותיו עם הנשיא האמריקני דונלד טראמפ, וזה הדליף אותן לתקשורת - "מוזרה". הנשיא הרוסי גם הציע באירוניות לקומי מקלט מדיני בארצו בדיוק כפי שנעשה למדליף אדוארד סנואודן.

 

פוטין גם השיב לשאלות אישיות על משפחתו ודיבר בפתיחות על הרחקתה מאור הזרקורים. "הילדים שלי, הבנות שלי, חיים כאן, ברוסיה, במוסקבה, למרות כל השמועות. ויש לי נכדים. הם גם חיים חיים רגילים, הבנות עוסקות במדע, חינוך", אמר פוטין. "הן לא מנסות להיכנס לפוליטיקה, הן חיות חיים נורמליים, פשוטים. באשר לנכדים שלי. כמה מהם הולכים לגן ילדים. אתם יודעים מה הסיפור כאן? אני לא רוצה שהם יגדלו להיות סוג של נסיכים בגלל קשר דם, אני רוצה שהם יגדלו להיות אנשים רגילים. לשם כך, הם צריכים לקיים אינטראקציה רגילה עם ילדים. ברגע שאחשוף את הגילאים והשמות שלהם, מיד יזהו אותם ולא יניחו להם להיות לבד. רק באחרונה נולד לי נכד שני".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים