שתף קטע נבחר

טראמפ על חקירת שיבוש הליכי החקירה: "ציד המכשפות הגדול בהיסטוריה"

נשיא ארה"ב הגיב לדיווחים כי התובע המיוחד שחוקר את המעורבות הרוסית בבחירות בודק אם הוא שיבש הליכי חקירה: "המציאו עימות מזויף בסיפור על רוסיה, מצאו אפס הוכחות, אז עכשיו הם הולכים על שיבוש הליכי חקירה בנוגע לסיפור המזויף". בהמשך תקף את הילרי קלינטון "ששברה טלפונים עם פטיש"

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ(צילום: רויטרס)

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ התייחס בצהריים (יום ה') לדיווחים בתקשורת האמריקנית כי רוברט מולר, התובע המיוחד שחוקר את המעורבות הרוסית בבחירות לנשיאות, חקר גורמי מודיעין בשאלה אם טראמפ שיבש הליכי חקירה בנושא הרוסי. טראמפ צייץ בחשבון הטוויטר שלו: "הם המציאו עימות מזויף בסיפור על רוסיה, מצאו אפס הוכחות, אז עכשיו הם הולכים על שיבוש הליכי חקירה בנוגע לסיפור המזויף. יפה".

 

הנשיא האמריקני הוסיף וצייץ: "אתם עדים לציד המכשפות היחיד הגדול בהיסטוריה של הפוליטיקה האמריקנית – שמובילים כמה אנשים רעים ומעורערים מאוד". בערב המשיך טראמפ לצייץ בנושא, ותקף את הילרי קלינטון והדמוקרטים. "איך הם מדברים על שיבוש הליכים?", כתב הנשיא. טראמפ תהה מדוע בודקים את הקשר שלו עם רוסיה ולא "את העסקים של משפחתה של הילרי קלינטון והדמוקרטים" עם המדינה. במתקפה נוספת על המועמדת שניצח בבחירות אמר שקלינטון "המושחתת שברה טלפונים עם פטיש ו'הלבינה' מיילים".

 

  

 

המהלך של מולר, לבדוק את מעורבות טראמפ בנושא, מהווה נקודת מפנה בחקירת ה-FBI שעד לא מזמן התמקדה בעיסוק הרוסי בבחירות לנשיאות ובשאלה אם היו קשרים בין אנשי הקמפיין של הנשיא הנבחר לבין רוסיה. על פי גורמים רשמיים, החוקרים חקרו גם אפשרות לפשעים כלכליים שבוצעו בנושא, בהם הלבנת כספים על ידי אנשי הקמפיין של טראמפ.

 

הנשיא האמריקני אמר כי קיבל הבטחה מראש ה-FBI לשעבר, ג'יימס קומי, כי הוא לא עומד באופן אישי תחת חקירה. לפי דיווח ב"וושינגטון פוסט", ההחלטה על השינוי בכיוון החקירה התקבלה סמוך לפיטוריו של קומי.

 

חמישה גורמים שונים המקורבים לחקירה אמרו כי בשבוע הקרוב ייפגשו נציגיו של מולר עם ראש מנהל המודיעין דניאל קואסט ועם ראש הסוכנות לביטחון לאומי (NSA) מייק רוג'רס וסגנו לשעבר ריצ'רד לדג'ט. התרחבות החקירה נשמרה בסוד עד עתה ולא ברור כמה גורמים נחקרו בנושא. מהסוכנות לביטחון לאומי (NSA) נמסר בתגובה כי הם "משתפים פעולה באופן מלא עם התובע המיוחד" וסירבו להוסיף מעבר. מנהל המודיעין וראש ה-NSA סירבו להגיב.

 

רוברט מולר. טראמפ: "ציד מכשפות שמובילים אנשים רעים" (צילום: AP) (צילום: AP)
רוברט מולר. טראמפ: "ציד מכשפות שמובילים אנשים רעים"(צילום: AP)

ראש ה-FBI לשעבר, ג'יימס קומי, אמר בשבוע שעבר כי הוא מאמין שפוטר מתפקידו כדי לפגוע בחקירת המעורבות הרוסית בבחירות לנשיאות ארצות הברית. "לדעתי פוטרתי בעקבות החקירה על רוסיה", הוא אמר בעדותו בפני ועדת המודיעין של הסנאט בנושא חקירת המעורבות הרוסית. "פוטרתי כדי להשפיע, או לנסות להשפיע, על הדרך שבה מתנהלת החקירה ברוסיה". הוא הוסיף כי אמר לטראמפ שכל זמן שהיה בתפקיד לא הייתה חקירה אישית נגדו.

 

עוד נבדק החשד שטראמפ ביקש מדן קואטס, מנהל המודיעין הלאומי, לשכנע את קומי להפסיק את חקירת ה-FBI בנושא הקשרים של היועץ לביטחון לאומי לשעבר מייקל פלין עם רוסיה. טראמפ, לפי החשד, גם ביקש מקואטס וממייק רוג'רס, ראש סוכנות הביון NSA, לפרסם הצהרות שמכחישות שיש ראיות שאנשי הקמפיין שלו ניהלו קשרים עם גורמים רוסיים במהלך מערכת הבחירות לנשיאות ב-2016. השניים, כך דווח בתקשורת האמריקנית, סירבו לפעול לבקשת הנשיא.

 

 

כשנשאל קומי האם טראמפ חצה את הקו ושיבש חקירה הוא ענה כי מולר יהיה זה שבסופו של דבר ייקבע מה התשובה לשאלה הזו. כמו כן הוא ציין בעדותו כי טראמפ ביקש ממנו "להניח" לחקירת הקשרים של היועץ לביטחון לאומי לשעבר, מייקל פלין, עם גורמים רוסיים.

 

על פי גורמים המעורבים בחקירה, בדיקת האפשרות שטראמפ שיבש הליכים החלה ב-9 במאי, כמה ימים אחרי פיטורי ראש ה-FBI. הגורמים הוסיפו כי לפי הפעולות אותן נוקט מנולר הוא רואה את האפשרות של שיבוש ההליכים כיותר מרק "שמועות".


פורסם לראשונה 15/06/2017 15:53

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים