שתף קטע נבחר

פוקנה מצויה עם שני ראשים התגלתה מול חופי הולנד

דייגים תפסו את הפוקנה הדו-ראשית, אך מחשש שייענשו זרקו אותה למים. חוקרים קבעו כי הפוקנה נתפסה כשהיא מתה, אך הם הביעו צער שהדייגים השליכו את הפגר לים

קבוצת דייגים הולנדים גילתה בימים האחרונים את הפוקנה (משפחה של לווייתנאים קטנים הדומים בגודלם לדולפינים) הראשונה בעולם עם שני ראשים - אך זרקו אותה בזריזות חזרה למים מחשש שהם יסתבכו עם החוק, ויכול להיות שלעולם לא ניתקל בה שוב. החיה המשונה נאספה לרשתה של סירת הדיג בחופי הים הצפוני שבדרום-מערב המדינה, והיא המקרה המתועד והידוע הראשון של פוקנה שהיא בעצם שתי פוקנות שהן תאומות מחוברות (סיאמיות).

 

 (צילום: האנק תאניס) (צילום: האנק תאניס)
(צילום: האנק תאניס)

 

כאמור, מחשש שזה יהיה לא חוקי לשמור את הדגימה המעניינת שנשלפה מהמים, הדייגים ההולנדים צילמו את הפוקנה, שהייתה ללא רוח חיים, והחזירו אותה למים. חוקרים מאוניברסיטת רוטרדאם כעת בוחנים לעומק את התמונות בניסיון ללמוד יותר על התופעה של תאומים מחוברים בכלל ופיצול לשני ראשים בפרט בקרב החיים הימיים.

 

ב"טלגרף" הבריטי דווח כי החוקרים כבר הצליחו בינתיים לקבוע שהפוקנה, או בעצם צמד הפוקנות, המיוחדת מתה זמן קצר לאחר לידתה מכיוון שהזנב שלה לא הספיק להקשיח – מה שמאפשר לפוקנות צעירות לשחות. לשני הראשים היו גם שערות קטנות על השפה העליונה, כאשר אלה לרוב נושרות זמן קצר לאחר הלידה וגם מכך ניתן להבין שהפוקנה מתה תוך זמן לא רב.

 (צילום: האנק תאניס) (צילום: האנק תאניס)
(צילום: האנק תאניס)

 

פוקנה מצויה, הנקראת גם פוקנת המפרץ, היא אחת היונקים הנפוצים ביותר במשפחת הלווייתנאים, משפחה הכוללת בתוכה גם דולפינים וכמובן לווייתנים, באזור מימי צפון-מערב אירופה. למעשה, הם דומים בגודלם לדולפינים.

 

"האנטומיה של הלווייתנאים שונה להפליא משל יונקים יבשתיים ומכילה 'עיבודים' לחיים כיונק בים", הסביר אחד החוקרים, ארווין קומפנייה, לאתר New Scientist. "יש עוד כל כך הרבה שאיננו יודעים. גם הוספה של מקרה אחד מיוחד למינים שאנחנו כבר מכירים יכולה לספק לנו מידע רב". החוקר הוסיף כי זה מצער מאוד שהדייגים החליטו לזרוק את הדגימה בחזרה למים שכן ככל הנראה לא יוכלו למצוא אותה שוב.

 

הפוקנה הדו-ראשית היא המקרה העשירי עד כה של תאומים סיאמיים שנמצאו בקרב מין ממשפחת הלווייתנאים. "תאומים 'רגילים' בקרב לווייתנאים זה משהו נדיר מאוד", חידד החוקר קומפנייה. "פשוט אין מספיק מקום בגופה של הנקבה כדי להכיל יותר מעובר אחד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: האנק תאניס
שני ראשים
צילום: האנק תאניס
מומלצים