שתף קטע נבחר

רוסיה: ארה"ב הציבה מערכת טילים נגד צבא סוריה

בהמשך לדיווחים של גורמים אמריקנים ומורדים טוען משרד ההגנה הרוסי כי מערכת HIMARS, שמשגרת טילים לטווח ארוך, הועברה מירדן לסוריה: "ישתמשו בטילים לתקוף את הצבא הסורי ולא את דאעש"

משרד ההגנה הרוסי מסר הערב (יום ה') שארה"ב העבירה מערכת שיגור טילים לטווח ארוך מירדן לסוריה. לפי משרד ההגנה הרוסי השימוש במערכת HIMARS יהיה נגד כוחות הממשלה הסוריים.

מערכת HIMARS של צבא ארה"ב (צילום: GETTY IMAGES) (צילום: GETTY IMAGES)
מערכת HIMARS של צבא ארה"ב(צילום: GETTY IMAGES)
 

ההודעה הרוסית היא המשך לדיווחים של גורמים אמריקנים ושל מורדים סורים. מערכת HIMARS יכולה לשגר טילים למרחק של עד 300 ק"מ, ותוצב בבסיס האמריקני בא-תנף שבדרום מזרח סוריה - 18 ק"מ מהגבול הירדני ובקרבת הגבול עם עיראק - כדי לחזק את הנוכחות האמריקנית בסוריה. בעבר השתמשו במערכת הטילים מירדן, וגם מטורקיה, כדי לתקוף ג'יהאדיסטים.

 

הכוחות המיוחדים של צבא ארה"ב הגיעו בשנה שעברה לא-תנף, אזור אסטרטגי בגבול של סוריה עם ירדן ועיראק. מהאזור הם מסייעים למורדים לכבוש מחדש שטחים של דאעש, שלוחמיו נמלטו. המורדים שנתמכים על ידי ארה"ב באזור מתחרים על השטח עם כוחות הצבא הסורי ובעלי בריתו. 

מפת המלחמה בדרום סוריה ()
מפת המלחמה בדרום סוריה
 

הצבת מערכת הטילים באזור עלולה לגרום לתקריות נוספות בין הכוחות שמובילה ארה"ב נגד דאעש לכוחות המשטר הסורי ונאמניו, בהם גם הצבא הרוסי. מוסקבה מסייעת בתקיפות אוויריות לאסד מספטמבר 2015, ובשבוע שעבר גינתה תקיפה של הקואליציה הבינלאומית נגד כוחות פרו-סוריים. בארה"ב טענו שמדובר בהגנה עצמית. במקביל טענו מורדים שנתמכים על ידי ארה"ב כי כוחות של רוסיה הפציצו אותם.

 

"כוחות הקואליציה שמובילה ארה"ב פגעו בכמה מקרים בכוחות הסוריים שנלחמים בדאעש ליד גבול ירדן", מסר היום משרד ההגנה הרוסי. "לכן לא קשה להניח שתקיפות כאלה נגד הצבא הסורי ימשיכו בעתיד, הפעם תוך שימוש ב-HIMARS".

 

"המערכת לא תוכל לסייע ליחידות של הכוחות הסוריים הדמוקרטיים שמנהיגה ארה"ב בא-רקה", מסר משרד ההגנה בהתייחסות למערכה לשחרור בירת דאעש בצפון סוריה. "משרד ההגנה הרוסי פוקח עין על המצב בגבול סוריה וירדן", נמסר בהודעה ממוסקבה. לפי משרד ההגנה "פריסה של נשק של מדינה זרה כלשהי על אדמת סוריה צריכה להיות בהסכמת הממשלה המקומית".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים