שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צעצועים לשטיפת מוח ופסל של היטלר. אוסף נאצי ענק אותר בארגנטינה
  בחדר מסתור בסוף מסדרון סודי ליד בואנוס איירס הוחבאו 75 פריטים שכנראה היו שייכים לבכירים נאצים שנמלטו למדינה. לצד פריטים רבים היו גם תמונות של היטלר עצמו משתמש בהם. בין היתר נמצאו מכשיר למדידת ראשים, פסל של עיט הרייך, קופסת מפוחיות מעוטרת צלבי קרס ושעון חול

  שעון חול מעוטר בסמל הנאצים (צילום: AP) (צילום: AP)
  שעון חול מעוטר בסמל הנאצים(צילום: AP)

  בחדר מסתור בבית באזור בירת ארגנטינה מצאו שוטרים את "אוסף המזכרות הנאציות הגדול ביותר בהיסטוריה" של המדינה, לרבות פסלון של אדולף היטלר, זכוכית מגדלת בתוך קופסאות מהודרות בצלבי קרס ואפילו מכשיר רפואי שנועד למדוד גודלם של ראשים. כ-75 חפצים נמצאו בבית של אספן בבקאר, פרבר צפוני של בואנוס איירס, ולפי הרשויות מדובר בפריטים שהיו שייכים בתקופת מלחמת העולם השנייה לבכירים נאצים בגרמניה.

   

  "לפי חקירה ראשונית, מדובר בפריטים מקוריים", מסרה אתמול (יום ב') השרה לביטחון פנים של ארגנטינה, פטריסיה בולריץ', לסוכנות הידיעות AP, והוסיפה כי לצד רבים מהחפצים היו גם תמונות ישנות. "זאת דרך להנציח אותם, להראות שהם היו בשימוש הפיהרר. יש תמונות שלו עם החפצים האלה".

   (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  (צילום: EPA)

   (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  (צילום: EPA)

  מכשיר למדידת ראשים (צילום: AP) (צילום: AP)
  מכשיר למדידת ראשים(צילום: AP)
  קופסת מפוחיות לילדים (צילום: AP) (צילום: AP)
  קופסת מפוחיות לילדים(צילום: AP)
  בין הפרטים המטרידים מעל היו גם צעצועים שלפי בולריץ' שימשו לשטיפת מוחם של ילדים, פסל גדול של עיט הרייך ומתחתיו צלב קרס, שעון חול נאצי וקופסה של מפוחיות.

   

  לפי המשטרה, אחת הראיות החשובות ביותר שמעידה על החשיבות ההיסטורית של התגלית הזו היא תמונת נגטיב של היטלר מחזיק זכוכית מגדלת דומה לזו שנמצאה באחת הקופסאות במקו. "פנינו להיסטוריונים והם אישרו שמדובר באותה זכוכית מגדלת" שהיטלר השתמש בה, כך לפי נסטור רונקגליה, ראש המשטרה הפדרלית בארגנטינה. "אנחנו פונים גם למומחים בינלאומיים כדי להעמיק את החקירה".

   

  החקירה שהגיעה לכדי מציאת האוסף הנדיר הזה החלה כאשר הרשויות איתרו יצירות אומנות ממקורות בלתי חוקיים בגלריה בצפון בואנוס איירס. סוכנים הקשורים לאינטרפול החלו לעקוב אחר האספן באמצעות צו משפטי ופשטו על ביתו לפני כשבועיים. מדף ספרים גדול צד את עיניהם של החוקרים – ומאחוריו התגלה מסדרון חבוי לחדר מלא בחפצים נאציים.

  סכין עם סמלים נאציים (צילום: AP) (צילום: AP)
  סכין עם סמלים נאציים(צילום: AP)

  תבליט ענק של היטלר (צילום: AP) (צילום: AP)
  תבליט ענק של היטלר(צילום: AP)

  פסל של עיט הרייך (צילום: AP) (צילום: AP)
  פסל של עיט הרייך(צילום: AP)
   

  בשלב זה לא מסרו הרשויות את זהותו של אותו אספן חשוד, שבשלב זה לא נלקח למעצר אך נתון תחת חקירה של שופט פדרלי. "אין תקדימים לממצא ענק כזה", מסר רונקגליה. "לרוב פריטים הם גנובים או חיקויים. אבל כאן הכול מקורי ואנחנו חייבים להגיע לשורש העניין".

   

  בין היתר מנסים במשטרת ארגנטינה להבין איך אותם פריטים בכלל נכנסו למדינה מלכתחילה. ההשערה הרווחת בקרב החוקרים היא שהחפצים הוכנסו למדינה על ידי גורם נאצי בכיר מאוד לאחר המלחמה, כאשר הפכה ארגנטינה למקום מקלט ומפלט עבור פושעי מלחמה במנוסה, ובהם "השמות הגדולים" של הנאצים.

   

  בין הנמלטים למדינה היה גם הרופא יוזף מנגלה, שביצע פשעי מלחמה וניסויים רפואיים סדיסטיים עבור הנאצים, שחי בבואנוס איירס למשך עשור ולאחר מכן המשיך לפרגוואי ומת לבסוף בברזיל ב-1979. המשטרה הארגנטינאית אמנם לא ציינה בשמו שום גורם נאצי בכיר בהקשר לפרשה הנוכחית, אך כאמור, במקום נמצאו גם מכשירים רפואיים. "יש מכשיר למדידת ראשים – חלק מהלוגיקה של הגזע הארי", ציינה השרה בולריץ'.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: AP
  חלק מהשלל שנמצא במקום מסתור בארגנטינה
  צילום: AP
  מומלצים