שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  לחץ ה-BDS: אמנים מוסלמים ביקשו להסיר יצירות מתערוכה בישראל
  60 אמנים מ-25 מדינות מציגים בביאנלה הים תיכונית בעמק סכנין, אך חמישה דרשו לבטל השתתפותם "כאות הזדהות עם הפלסטינים". אוצר הבינאלה: "החלטה פוליטית בשל לחץ של ה-BDS. מטילים חרם בכל תחום אפשרי"

   

   (מתוך עבודת וידאו של איטו בראדה)
  (מתוך עבודת וידאו של איטו בראדה)

    

  השבוע צפויה להיפתח בעמק סכנין הביאנלה הים תיכונית השלישית, אך חמישה אמנים ממוצא מוסלמי וממדינות שונות ביקשו שלשום (שבת) להסיר את עבודותיהם מהתערוכה – בין היתר בעקבות לחצים מתנועת ה-BDS לא להציג יצירות בישראל. לפי האמנים, הם מבקשים לבטל את השתתפותם כאות הזדהות עם העם הפלסטיני.

   

  הביאנלה הים תיכונית תיערך ביישובים משגב, סכנין, עראבה ודיר חנא. במסגרת האירוע מוצגות עבודותיהם של 60 אמנים מ-25 מדינות. בין האמנים ישנם רבים ממדינות ערב שלישראל אין יחסים דיפלומטיים איתן כגון כוויית, מרוקו ואלג'יר.

   

  לקראת פתיחת התערוכה, כמה אמנים ממוצא מוסלמי העבירו בסוף השבוע בקשה להסיר את השתתפותם, זאת בשל הזדהות עם המאבק הפלסטיני שבגינה אינם מעוניינים לשתף פעולה עם מוסד ישראלי. האמנים הם זינב סדירה (צרפת/אלג'יריה/אנגליה), בושרה חלילי (מרוקו/צרפת), ואליד ראאד (לבנון/ארה"ב), אכרם זעתרי (לבנון) ואיטו ברדה (צרפת/מרוקו).

  וידאו של בתים מופגזים בלבנון. לא יוצג בתערוכה (מתוך עבודת וידאו של אכרם זעתרי)
  וידאו של בתים מופגזים בלבנון. לא יוצג בתערוכה(מתוך עבודת וידאו של אכרם זעתרי)

   (מתוך עבודת וידאו של ואלי ראאד)
  (מתוך עבודת וידאו של ואלי ראאד)
  לפני כשנה וחצי יצרה הביאנלה הים תיכונית שיתוף פעולה עם מוזיאון FRAC שבמרסיי וביקשה להשאיל יצירות וידאו של כמה אמנים מארצות ערב, בין השאר מרוקו ולבנון. הבקשה הועברה לוועדה האמנותית של המוזיאון, שהחליטה להשאיל את היצירות מאוסף המוזיאון (שהוא אוסף לאומי) לתקופת תצוגת הביאנלה. התערוכה נדרשה לשלם תשלום כספי עבור ההשאלה כפי שמקובל במקרים כאלה.

   

  בצורה יוצאת דופן, העביר מנהל המוזיאון הצרפתי בקשה לביאנלה הים תיכונית להסיר את יצירות האמנים הערבים שהשאיל לתערוכה, בטענה שהם מתנגדים להציג בישראל. האמנים שביקשו להסיר את עבודותיהם הצהירו ברשתות החברתיות שהם תומכים במאבק הפלסטיני נגד ישראל ולא מוכנים לשתף פעולה עם ישראל באמצעות הצגת עבודותיהם בביאנלה.

   

  היצירות שנדרשו להסרה הן עבודות וידאו, והמסכים שלהן הוצבו כבר במקומות שונים לקראת פתיחת האירוע. לבקשת האמנים והמוזיאון שהשאיל את העבודות, הן לא יוצגו וחמשת המסכים יישארו מוחשכים. בין היתר כוללות היצירות מפה של דרכם של פליטים מאפריקה לאירופה, סרטונים ממסע באלג'יר, צילומים של בתים מופגזים במלחמת לבנון הראשונה ופיצוץ מכונית תופת בביירות.

   (מתוך עבודת וידאו של בושרה חלילי)
  (מתוך עבודת וידאו של בושרה חלילי)

   (מתוך עבודת וידאו של זינב סדירה)
  (מתוך עבודת וידאו של זינב סדירה)
   

  אוצר הביאנלה, בלו-סימיון פיינרו, מסר: "החלטה זו היא החלטה פוליטית שנתמכת על ידי תנועת ה-BDS שמטרתה ליצור חרם על ישראל בכל תחום אפשרי, כולל תחום האמנות, כביטוי לאנטישמיות החדשה שנוצרה בצרפת ובאירופה בשנים האחרונות. הם מנסים להפיץ את האנטישמיות בעולם באמצעות פגיעה בישראל, תוך הכפשת שמה ובידודה במישור העולמי ויצירת חרם בינלאומי עליה.

   

  "ברשתות החברתיות מופיעה קריאה בתיוג ה-BDS להחרים את האירוע ולא להסכים לקחת בו חלק. כוחה של האמנות להתעלות על המחלוקות והסכסוכים הפוליטיים הקיימים בין קהילות ולשמש ככלי ביטוי חופשי המגשר בין אנשים וקהילות הנמצאות בסכסוך ובמחלוקת. מטרתה של האמנות לאחד ולא להפריד, להגביר שנאה ואיבה ואלימות באמצעות חרמות שיצרו מצבים של מלחמות, פליטים הנוהרים לאירופה כדי למצוא מקלט, פעולות טרור בכל העולם וכו'".

   

  פיינרו הוסיף: "אני מאמין שהאמנות היא מעל לפוליטיקה, וכוחה האמיתי הוא ביצירת אהבה וסולידריות בין אנשים. יש לציין שיצירות האמנים הנ"ל מוצגות דווקא בפני אוכלוסייה פלסטינית המתגוררת בצפון ישראל בערים סכנין, עראבה ודיר חנא, כאשר מטרתה של הביאנלה הים תיכונית כאירוע אמנותי היא ליצור במה לשיח ודו קיום באמצעות האמנות, תוך התנגדות להגברת השנאה והאיבה באמצעות החרם".

  פורסם לראשונה 25/06/2017 23:32

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "לחץ ה-BDS: אמנים מוסלמים ביקשו להסיר יצירות מתערוכה בישראל"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים