שתף קטע נבחר

חויב בגט כי התעמר באשתו: "הייתה עם יותר מדי גברים"

גבר נהג לקלל את רעייתו הטרייה "בוגדת" ו"שרמוטה" כי לדבריו יצאה עם פי 3 גברים משסיפרה לו. בית הדין הרבני קבע שהתנהגותו מחייבת גירושים

בית הדין הרבני בנתניה חייב לאחרונה גבר לתת גט לאשתו מאחר שבתקופת נישואיהם הקצרה נהג לקלל אותה באובססיביות משום שסבר שיצאה עם יותר מדי גברים לפניו. הדיין יאיר לרנר קבע שתחושת המיאוס שפיתחה האישה עקב התנהגותו מצדיקה גירושים.

 

בני הזוג נישאו לפני כארבע שנים ולאחר כמה חודשים נולד להם בן. כשנה בלבד לאחר הנישואים הגישה האישה תלונה למשטרה על איומים מצד בעלה. במקביל היא הגישה בקשה לצו הגנה בבית המשפט למשפחה בבאר שבע וסיפרה שהוא מאיים עליה שאם יתברר שבנם אינו שלו - הוא יפגע בה ובילד ושניהם "לא יחיו". היא הוסיפה שהוא שובר חפצים ומתנהג כאדם אובססיבי. בית המשפט נענה לבקשתה והוציא צו הגנה.

 

בתחילת 2015 הגישה האישה תביעת גירושין בבית הדין הרבני וביקשה לחייב את הבעל בגט. היא טענה שבסמוך לחתונה החל בעלה לגלות "ניצני קנאה מוגזמים". לאחר מכן המצב החמיר והוא הטיח בה שהיא בוגדת בו, החל לצעוק עליה ולקלל אותה במילים "זונה", "בוגדת", "שרמוטה" ו"עיוורת" (האישה סובלת מעיוורון חלקי). בנוסף הוא זרק חפצים בבית (תמונות, טלפון נייד, מחשב) והיא ברחה עם בנה לבית הוריה מחשש לחייה.

 

הבעל מצדו סירב לתת לאשתו גט, "מתוך פרינציפ" כלשונו, וטען שהיא רוצה לעבור לגור בעיר אחרת ו"המצב ימנע ממנו לראות את הילד". לטענתו, האישה שיקרה לו כשלפני החתונה אמרה לו שיצאה עם שני גברים בלבד ואחרי החתונה הוא גילה "שהיו לה פי שלושה".

 

הרב יאיר לרנר כתב בפתח דבריו שלהתרשמותו האישה דוברת אמת והיא מרגישה מפוחדת ומאוימת מנוכחות הבעל שנוקט כלפיה אלימות נפשית. לדבריו, הבעל למעשה הודה בחקירתו שקילל והשפיל את האישה וטען ש"הדברים נאמרו בלהט" ושהוא מתנצל.

 

הדיין הבהיר כי בנסיבות אלה הבעל חייב לתת לאשתו גט על בסיס הלכת "מאיס עלי". לדבריו, הפוסקים הכירו גם במיאוס נפשי מצד האישה כעילה לחיוב בגט ולא רק במיאוס פיזי. לפיכך, במצב שבו אישה שטוענת שמאסה בבעלה כיוון שהוא מצער אותה - מחייבים את אותו בגט.

 

עוד צוין שהפוסקים האחרונים, ובראשם הרב קוק, חיזקו את הגישה המצדיקה חיוב בגט במצב של מיאוס נפשי על מנת "שלא תהיינה בנות ישראל כשבויות".

 

הדיין לרנר כתב שלהתרשמותו הבעל המאיס את עצמו על האישה בהעלאת חשדותיו בגידה כלפיה ובבירור אובססיבי של מספר הגברים שהיו לה לפני הנישואים. כמו כן, התנהגותו האלימה, שבירת החפצים והקללות התכופות הביאו למצב שנפשה של אשתו קצה בו.

 

זאת ועוד, גם הבעל לא באמת רוצה להמשיך את חיי הנישואים וניכר שהוא מסרב לתת גט רק מהחשש שלא יוכל יותר להיפגש עם בנו. בנסיבות אלה קבע הדיין שהבעל חייב לתת גט לאשתו. הרב אברהם שינדלר והרב רפאל י' בן שמעון הצטרפו לפסק הדין.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובעת: עו"ד דן תורג'מן
  • ב"כ הנתבע: עו"ד יוני שמיל
  • עו"ד נטלי זץ-חורש עוסקת בדיני משפחה
  • הכותבת לא ייצגה בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Shutterstock
אילוסטרציה
צילום: Shutterstock
צילום: סם יצחקוב
עו"ד נטלי זץ-חורש
צילום: סם יצחקוב
מומלצים