שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  "הדרך הקלה והמהירה לשבור צוואר": בחזרה לרצח שזעזע את עולם ההיאבקות

  הוא נחשב לאחד ממתאבקי ה-WWE האהודים והמוכשרים, כזה שלא מסתבך בשערוריות, לכן אף אחד לא האמין שכריס בנואה רצח את אשתו ואת בנו והתאבד. דיכאון? התקף זעם? או שנים של חבלות בראש שפגעו במוחו? מעדויות של מקורבים ועד דו"ח הניתוח שלאחר המוות - עשור לפרשה שהטילה צל כבד על עולם ההיאבקות

   

   

  כששוטרי מחוז פאייט נכנסו לבית משפחת בנואה בג'ורג'יה, ארה"ב, ב-25 ביוני 2007, הם נתקלו במחזה שההגדרה "קשה" אפילו לא תתחיל לתאר אותו. כל בני המשפחה נמצאו בבית ללא רוח חיים. אם המשפחה, ננסי בנואה, נמצאה מתה בחדר השינה בקומה העליונה של הבית, כשידיה ורגליה כפותות וגופה עטוף מגבת. על השידה לידה הונח עותק של הברית החדשה, וכך גם ליד גופתו של דניאל בנואה בן ה-7, שנמצא שוכב במיטתו כשעל צווארו סימני חנק.

   

  כריס בנואה. שלושה ימים של טירוף (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
  כריס בנואה. שלושה ימים של טירוף(צילום: Gettyimages)

  בחדר הכושר של הבית התגלתה גופתו של כריס בנואה, אחד ממתאבקי ה-WWE הוותיקים והפופולריים באותו הזמן. הוא נמצא תלוי כשכבל של מכשיר כושר כרוך סביב צווארו. בנואה, כך נקבע שעות ספורות לאחר מציאת הגופות, רצח את אשתו ובנו במהלך סוף השבוע, בטרם שם קץ לחייו. האירוע המזעזע זכה לשם "הטרגדיה של משפחת בנואה" והמידע הגיע במהרה אל גופי התקשורת האמריקניים, ועוד לפני כן ל-WWE, ארגון ההיאבקות הגדול בעולם, שהוציא את ההודעה באתר הרשמי של החברה. "בני משפחת בנואה נמצאו מתים", נכתב בהודעה שמעריצי וחובבי הז'אנר התקשו לעכל.

   

  כך נוצר הכתם הגדול ביותר סביב החברה מגלגלת המיליארדים של וינס מקמהון, אולי גדול יותר מסקנדל הסטרואידים שסבב את החברה בשנים 1994-1993. עשר שנים עברו מאז היום ההוא, שהותיר את עולם ההיאבקות עם ערימה של סימני שאלה סביב נסיבות מותו של מי שנחשב עד אז לאחד מכוכביה האהובים של החברה, ולעובד מסור ששמו מעולם לא נקשר בפרשיות וסקנדלים (אם לא מחשיבים את העובדה שנישואיו לננסי החלו כרומן מאחורי גבו של מתאבק אחר).

   

  התגובה המיידית של WWE עם היוודע דבר הטרגדיה (ובטרם נתגלו נסיבותיה) הייתה לעשות את הדבר המתבקש: "מאנדיי נייט רו", תוכנית הדגל השבועית של החברה, הפך באותו הערב ממופע חי לתוכנית זיכרון, במסגרתה הוקרנו קרבות נבחרים של בנואה, לצד טסטמוניות של חברים וקולגות. חלקם בכו מול המצלמה בעוד הם חולקים סיפורים אודות המתאבק המוערך.

   

  הנחת הבסיס הייתה, כך הם סיפרו בהמשך, כי מישהו חדר לבית משפחת בנואה והרג את כל בני המשפחה. בזמן צילומי משדר המחווה לבנואה איש לא העז להניח כי המתאבק עצמו הוא זה שאחראי לאסון. איש פרט לג'ון בראדשו לייפילד, מתאבק טקסני ואיש עסקים מצליח, שברגע של צלילות פלט: "אתם לא חושבים שהוא עשה את זה, נכון?".

   

  המתאבק אדם קופלנד (אדג') נזכר בכריס בנואה. מתוך תוכנית המחווה  

   

  ככל שהתגלו הפרטים המזוויעים, כך הפך משדר המחווה פחות רלוונטי ויותר מפגן של טעם רע. התוכנית "סמקדאון" שלמחרת נפתחה עם הודעה קצרה לצופים מפי יו"ר החברה מקמהון, שבה נכתב: "אמש WWE הציג תוכנית מחווה לקריירה של כריס בנואה. אך כ-26 שעות מאוחר יותר, העובדות סביב הטרגדיה האיומה הזו ברורים. ועל כן, פרט להודעה זו, לא יהיה כל אזכור לשמו של מר בנואה הערב. להיפך - התוכנית הערב תוקדש לכל מי שהושפע מהמקרה הנורא הזה. הערב מסמן את הצעד הראשון בתהליך ההחלמה. הערב, הפרפורמרים של WWE יעשו את מה שהם יודעים לעשות יותר טוב מכל אחד אחר בעולם: לבדר אתכם".

   

  בשלב זה כבר נודע כי ננסי בנואה נרצחה ראשונה (לפי הממצאים, בעלה דחק ברך בגבה בעודו מושך כבל שנכרך סביב צווארה). דניאל בנואה מת בחניקה ביום למחרת, לא לפני שסומם על ידי אביו באמצעות תרופות הרגעה. ביום למחרת כריס עצמו שם קץ לחייו, כשבדיקה של מחשבו האישי שלו מעלה כי חיפושי הרשת האחרונים שלו כללו את השורה "הדרך המהירה והקלה ביותר לשבור צוואר".

   

  גם עשור אחרי, מעט מאוד ידוע על הנסיבות שיובילו אדם כמו בנואה לרצוח את משפחתו. כמעט כל מתאבק שעבד איתו, ושנשאל על כך מאז, התעקש כי אין כל קשר הגיוני בין האדם שהכיר מהזירה והנדודים בדרכים לבין האיש שרצח את בני משפחתו, והמשיך לשהות בבית כמעט שלושה ימים לפני שהתאבד. בנואה, שפחות מחודש לפני כן ציין את יום הולדתו ה-40, היה דמות חיובית בזירה ומחוצה לה.

   

  להדיוטות נראה כל ז'אנר ההיאבקות כחבורה של גברים מנופחים משרירים חובטים זה בזה בכאילו - וזה הגיוני, כי המון פעמים זה ממש כך. אבל אלו שחפרו בתחום לעומק יגלו עולם פנימי שלם, שכולל ז'רגון מקצועי, מורשת קרב, אופנות משתנות, טרנדים, תמורות עסקיות וטכניקות שונות של דימוי קרב. כי זה מה שקורה ברסלינג בסופו של דבר, שני אנשים מדמים קרב, ויש לא מעט דרכים לעשות זאת.

   

  בנואה, קנדי שלמד את רזי המקצוע כשהתאמן במרתף הידוע לשמצה של סטו הארט (אביו של ברט "היטמן" הארט) היה מה שנקרא "מתאבק טכני" מהולל. כזה שגורם לכל תנועה בזירה להיראות אמיתית ומלאת כוונה, ומשתמש בתרגילים ובלפיתות ששימוש בהם במציאות שלא לצורכי הצגה יכול לגרום גם למוות. כשחושבים על האופן שבו הרג את בני משפחתו, צפייה בקרב של בנואה היום היא חוויה מטרידה עד בלתי אפשרית. אבל עד אז הוא נחשב לאחד הפרפורמרים הטובים בחברה. אתלט שכישרון, התמדה וותק של שנים הביאו אותו למעמד גבוה בחדר ההלבשה של WWE (מקום רווי פוליטיקה בעל טקסים, קודי התנהגות והיררכיות ברורות).

   

  רק שלוש שנים קודם לכן הוא עמד באמצע הזירה בסוף אירוע הרסלמניה - המשדר החשוב ביותר בשנה עבור WWE - כשהוא מניף את חגורת האליפות העולמית שהרוויח אחרי שנים של עבודה קשה. העובדה כי החגורה ניתנה לו (שהרי מתאבקים לא באמת זוכים בה בקרב תחרותי) הצביעה על אמון של החברה בו כמי שמסוגל להוביל מופעים גדולים, כמו גם על הבעת הערכה. לידו בזירה עמד מתאבק פופולרי מצוין אחר, אדי גאררו, שחגג גם הוא זכייה בתואר.

   

  השניים הניפו יחד ידיים והתחבקו בזירה כשקונפטי נוחת עליהם, ברגע אמיתי אולי יותר משהיה מבוים, ושסימן את תוצאת שנות העבודה הקשות של השניים. בנואה וגאררו היו חברים טובים במציאות ועברו יחד מארגון היאבקות אחד למשנהו במשך שנים עד שהגיעו ל-WWE. אף אחד לא יכול היה לתאר לעצמו אז כי בתוך כמה שנים שניהם כבר לא יהיו בחיים, כשככל הנראה שני מקרי המוות קשורים זה לזה. במילים אחרות, הטירוף שאחז בכריס בנואה - מקורו במוות של אדי גאררו שנה וחצי לפני כן, בנובמבר 2005.

   

  אדי מת כתוצאה מהתקף לב, והותיר אחריו לצד משפחה ומעריצים שבורים גם את כריס בנואה, חברו הטוב ביותר, שמאז מותו שלו צצו יותר ויותר סיפורים שהעידו כי האובדן היכה בו קשות. בנואה, כך רומזים מתאבקים, נראה אז כסובל מדיכאון, חשב שהוא עצמו הולך למות ובשלב מסוים גם היה מודאג ממעמדו כמתאבק, לנוכח גילו המתקדם. בנואה לא היה איש של מילים רבות, כך שמעטים הכירו אותו באמת. אבל גם בעודו הולך ומידרדר מבחינה נפשית, הוא המשיך להופיע ברמה גבוהה ולא לפספס אף מופע. ולכן, כשפספס את ההופעה המתוכננת שלו בבומונט אשר בטקסס, ויום למחרת אירוע טלוויזיוני ביוסטון, נדלקו נורות אדומות אצל חבריו.

   

  צ'אבו גאררו, אחיינו של אדי המנוח וחבר טוב של בנואה, סיפר אז כי קיבל הודעה קולית מהמתאבק ב-23 ביוני (יום לאחר הרצח הראשון, לפי הערכות חוקרי הפרשה), בה הוא נשמע "עייף וטרוד". בנואה אמר כי פספס את הטיסה שלו באותו היום וכי הוא מנסה לקבוע טיסה אחרת כדי להגיע למופע המתוכנן. גאררו סיפר כי בנואה סיפר לו שאשתו ובנו לקו בקלקול קיבה. בטרם סיים את השיחה אמר בנואה לגאררו - "צ'אבו, אני אוהב אותך".

   

  בנואה יצר קשר עם הנהלת ה-WWE וסיפר כי ננסי ודניאל מקיאים דם. במהלך השעות הקטנות של הלילה נשלחו מספר הודעות לכמה מחבריו של בנואה, ביניהם צ'אבו, מהטלפונים שלו ושל אשתו. באחת נכתב: "הכלבים נמצאים באזור הסגור של הבריכה", באחרת נאמר כי "דלת המרתף פתוחה". התנהלותו הלא טיפוסית של בנואה הביאה את חבריו לפנות לגורמים ב-WWE, ואלו הודיעו למשטרה, שהלכה ובדקה את המקום ושם גילתה את הזוועות.

   

  ומכאן הפרטים רק הולכים ומיטשטשים. בבית נמצאו שלל תרופות שנרשמו לבנואה וכן סטרואידים. החשד הראשוני (ואולי המתבקש) היה כי מדובר ב"Roid-Rage" - התקפי זעם שנגרמים כתוצאה משימוש בסטרואידים. אבל נתיחת גופתו של בנואה שללה זאת. זה, כמובן, לא הפריע לתקשורת האמריקנית לתקוף את WWE, שמאז הקשיחו את מדיניות הסמים ותרופות המרשם שלהם. מהחקירה עלו פרטים מטרידים אודות התנהלותו של בנואה בחודשים שבין מותו של אדי למותו שלו. בין היתר שלח המתאבק לדייב מלצר, עיתונאי מוכר המסקר את תחום הרסלינג על שלל סוגיו, הודעה על שינוי כתובת (כשלמעשה משפחת בנואה לא עברה דירה בכלל). יש מי שסיפר כי בנואה היה נוהג לחזור בדרכים שונות הביתה, מתוך תחושה כי עוקבים אחריו.

   

  ננסי, שראתה כי בעלה כואב את מות חברו, נתנה לו יומן, שבו כתב (בשפה לא גבוהה במיוחד, יש לציין) לגאררו, ושם הרהר בכתב על אורח החיים ששניהם בחרו. באחד העמודים נכתב "אהיה איתך בקרוב". הזוג בנואה חווה בעיות בנישואים וכמעט התגרש ב-2003, כשברקע צו הרחקה שהוציאה ננסי לבעלה. השניים החליטו להמשיך לחיות כזוג, אך אחותה של ננסי, סנדרה טופולוני, טוענת כי המתאבק התעלל בה. בנואה צרך שלל משככי כאבים, הורמונים ותרופות לטיפול בדיכאון וחרדה. יש מי שמצביע על השילוב בין אלו, לצד הגעגועים לאדי, שהעבירו אותו על דעתו. וישנה גם התשובה ההגיונית.

   

  כאב את מות חברו הטוב. בנואה נזכר באדי גאררו בדמעות

   

  כריס נווינסקי הוא שחקן פוטבול ומתאבק לשעבר, שגם עבד ב-WWE במשך תקופה לא ארוכה. לאחר שפרש מהתחום הוא בחר להקדיש את חייו לחקר זעזועי מוח. שלושה ימים לאחר המקרה פנה נווינסקי למייקל בנואה, אביו של כריס, וביקש לחקור את מוחו של המתאבק במכון המקצועי שלו. בנואה האב הסכים, ולאחר סריקה גילו רופאי המכון כי מוחו של כריס היה מלא תאים חומים מתים, שנגרמו כתוצאה מפגיעות בראש. מוחו של המתאבק, הם אמרו, דמה לזה של חולה אלצהיימר בן 85 בשלבים מתקדמים של דמנציה. וזה כמובן הסביר את השינויים בהתנהגות, באישיות ובמזג של בנואה.

   

  לא קשה לנחש איפה חטף בנואה את הפגיעות בראשו, שייתכן מאוד שהיו קשורות באופן ישיר לטירוף שאחז בו במשך שלושת ימי הרצח. מי שכונה "הקנדיאן קריפלר" (מטיל המום, בתרגום חופשי מאוד) היה ידוע בסגנונו האגרסיבי בזירה, והוא הרבה לנגוח ביריביו - במיוחד כשהוא מתעופף מחבל הזירה העליון. עכשיו נסו לחשב כ-300 ימי עבודה בשנה במשך תקופה של 22 שנה, והתמונה מתחילה להתבהר, בעוד זו שבראשו של המתאבק מתעמעמת. גם חבטות כיסאות הפלסטיק בראש (שמאז אסורות ב-WWE) לא תרמו למצב. יש מי שיגיד שבמובן מסוים, ימיו האחרונים של כריס בנואה התחילו כשהתאהב בתחום והחליט להקדיש לו את חייו.

   

  מוח של חולה אלצהיימר בן 85 בשלבים מתקדמים של דמנציה

   

  בעשר השנים שעברו חברת ה-WWE עברה לא מעט שינויים. בדיקות הסמים והסטרואידים הפכו קפדניות יותר, מתאבקים מצוינים ופופולריים לא הורשו להתאבק עוד - לאחר שהתגלו אצלם סימנים לזעזועי מוח. שמו של בנואה לא הוזכר מאז במשדרים הטלוויזיוניים הרבים של הארגון, וחיפוש שמו באתר של החברה מוביל לאפס תוצאות. המרצ'נדייז הרב שהוקדש לו ירד מן המדפים, ולמעשה הדרך היחידה לצפות בקרבות הרבים שהשתתף בהם במשך שני עשורים היא ביוטיוב, או לנבור ב-WWE Network - ערוץ רשת שמכיל אינסוף קרבות של מתאבקים.

   

  התמונה האייקונית של גאררו ובנואה מתחבקים בזירה מתחת למטר קונפטי כבר לא בשימוש. שני אלופי עולם בוכים מאושר בזירה ומתים בזה אחר זה בתקופה של שלוש שנים הם לא חומר שיספק את בעלי המניות בחברה, שהחל משנת 2000 נסחרת בוול סטריט. שלטים הנושאים את שמו, שאוהדים מביאים למופעים של הארגון, מוחרמים על ידי מאבטחים.

   

  כריס בנואה, מגדולי המתאבקים אי פעם, נמחק מההיסטוריה של WWE והפך למוקד דיון אינסופי (ומיותר) בין חובבי התחום, על "האם ראוי להתעלם מקיומו או לא". ויש מי שתוהה אם הוא ראוי להיכנס להיכל התהילה של ההיאבקות - שאלה די מטופשת, יש לומר, נוכח מעשיו וההשלכות המוסריות והמסחריות של אקט כזה. WWE המשיכו הלאה, כשרבים מעובדי החברה עדיין תוהים מה הם פספסו, אילו סימנים מקדימים היו שם למה שעתיד לקרות. ולא היו כאלה, לדבריהם.

   

   

  ואולי יש מישהי קרובה שדווקא הריחה את הסכנה המתקרבת. לרוע המזל, הייתה זו גם מי שהפכה לקורבן בידיו של המתאבק האגרסיבי המומחה בלפיתות. ב-21 ביוני, ימים בודדים לפני הרצח, התקשרה ננסי בנואה לחברתה הקרובה, שמתעקשת היום להישאר בעילום שם. היא דיברה על המצב בבית ועל יחסיה הרעועים עם בעלה. "אני בפחד מוות", אמרה לה ננסי, סיפרה החברה. "אם משהו יקרה לי - תסתכלו על כריס".

   

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: Gettyimages
  כריס בנואה. רצח והתאבד
  צילום: Gettyimages
  לאתר ההטבות
  מומלצים