שתף קטע נבחר

הפגנת הנכים: אדם שפך על עצמו חומר בעירה

כמאה נכים הפגינו מול מעון ראש הממשלה בירושלים במחאה על המתווה שהציג נתניהו להעלאת קצבאותיהם. במקום פרצו עימותים בין מפגינים לשוטרים. רחובות סמוכים נסגרו לתנועה

 

 

כ-100 נכים הפגינו אחר הצהריים (יום ג') מול מעון ראש הממשלה בירושלים במחאה על מתווה שהציג הבוקר ראש הממשלה בנימין נתניהו ולפיו קצבאות הנכות יעודכנו ל-4,000 שקלים מינואר הקרוב (לנכים קשים). כמה מהמפגינים התעמתו עם שוטרים.

 

לדברי המשטרה, שניים מהמפגינים הוציאו במהלך ההפגנה חומר דליק שאותו התכוונו לשפוך על גופם. מהמשטרה נמסר כי מייד כשהבחינו בכך השוטרים, הם חילצו מידיהם את החומר הדליק, וכי אחד מהמפגינים הספיק לשפוך את החומר על גופו.

מפגין שפך על עצמו חומר דליק. עימותים בהפגנת הנכים (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
מפגין שפך על עצמו חומר דליק. עימותים בהפגנת הנכים(צילום: עמית שאבי)

השוטרים לקחו מידיו את החומר הדליק וסייעו לו לזוז לצד כדי לבחון אם הוא זקוק לטיפול רפואי. עוד נמסר כי בהמשך, המפגינים ניסו להצית בובה על כיסא גלגלים, והשוטרים מנעו זאת מהם.

 

לטענת המפגינים במקום, ההפגנה אושרה על ידי המשטרה, אך זו מפעילה נגדם כוח מופרז וחסר פרופורציה: "כולנו כאן בכיסאות גלגלים, והמשטרה אלימה כלפינו כאילו אנחנו גוליבר", אמרה נעמי מורביה, יו"ר מטה מאבק הנכים.

 (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
(צילום: עמית שאבי)

 (צילום: דניאל אליאור) (צילום: דניאל אליאור)
(צילום: דניאל אליאור)

 (צילום: דניאל אליאור) (צילום: דניאל אליאור)
(צילום: דניאל אליאור)

 (צילום: דניאל אליאור) (צילום: דניאל אליאור)
(צילום: דניאל אליאור)

 (צילום: דניאל אליאור) (צילום: דניאל אליאור)
(צילום: דניאל אליאור)

 

  

בין היתר, השמיעו המפגינים קריאות נגד ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר משה כחלון: "לחם לא פורסים לתשלומים", "אנחנו מתים בגלל קמצנים", "לביבי אין לב - רק פעימות". חברת הכנסת קארין אלהרר (יש עתיד), בעצמה נכה, משתתפת גם בהפגנה.

 

עוד קראו הנכים בהגפנה: "היהודים שרדו את השואה, הנכים לא שורדים את הממשלה הזו", ו-"60 נכים מתאבדים בשנה". אחת המפגינות אמרה: "אני לא רוצה לראות אף נכה מחפש בפחי אשפה או בארגזים בסוף יום בשוק ואוסף עגבניות רקובות, אוספים בקבוקים. אנחנו לא נסכים לחרפה הזו יותר, לא ניתן לזה לקרות".

 

לאחר מכן היא פנתה לראש הממשלה: "הכנסת אותנו להקפאה עמוקה עשר שנים, יצאנו מהקפאה רק כדי שתוריד לנו עוד גרזן על הראש ותצמיד אותנו למדד. מה אנחנו, פסולת? אנחנו לא הפסולת של מדינת ישראל".

 

בעקבות ההפגנה, סגרה המשטרה את הרחובות הסמוכים למקום: בן מימון, ארלוזורוב ועזה.

 (צילום: דנה קופל) (צילום: דנה קופל)
(צילום: דנה קופל)

ח"כ אלהרר אמרה בהפגנה אחר הצהריים כי "המתווה שעליו הסכמנו עם ביטן לפני שבוע דואג לעלות את הקצבאות לכל הנכים בינואר הקרוב, ולא לעשות הפרד ומשול ביניהם. ראש הממשלה מזלזל בנכים וצוחק עליהם בפרצוף, ובעיקר נלחם על פיסות קרדיט על גבו של הציבור. המתווה שהוא מציע היום הוא יריקה בפרצופם של הנכים. כל עוד לא מתמרצים יציאה של נכים לעבודה (תשלום קצבה בתוספת של שכר מעבודה עד לתקרה של 10 אלף שקלים) ומאפשרים להם רשת ביטחון, לא נוותר. אם המתווה לא יהיה ראוי לכלל הנכים, נמשיך לראות הפגנות ברחובות וזעקה של אנשים לחיות בכבוד. חבל שראש הממשלה מחכה שמישהו ישים קץ לחייו כדי שתתקבל פה החלטה צודקת".

 

ההפגנה התקיימה בעקבות הודעת הנכים הבוקר כי הם דוחים את הצעת המתווה שהציג נתניהו. על פי משרד ראש הממשלה ויו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן, בינואר 2018 תעלה הקצבה ל"נכים קשים" (הכוונה לנכים בשיעור של 90% נכות רפואית ויותר) ל-4,000 ש"ח. במקביל, תעלה הקצבה לנכים שאין להם אישור לעבודה ונמצאים מתחת לקו העוני לכ-3,200 ש"ח. בנוסף, במסגרת תוספת של ארבעה מיליארד ש"ח יתבצעו כמה פעימות בארבע השנים הקרובות כדי להעלות את קצבאות הנכות של יתר הנכים (טרם נקבע אם לכולם – ע"א) ל-4,000 ש"ח בחודש.

 

יו"ר מטה מאבק הנכים אמרה ל-ynet כי הנכים דוחים את תוכניתו של נתניהו ומתכוונים להסלים את מאבקם: "אנחנו דוחים מכל וכל את המתווה של ראש הממשלה. למעשה זה מתווה שישאיר אותנו בדיוק באותו מקום שבו אנחנו נמצאים".

 

היא הוסיפה כי "יש כאן גניבת דעת משום שרק לכ-30% מהאנשים עם מוגבלות יש יותר מ-90% נכות רפואית, כלומר 70% לא יקבלו כלום מלבד עלייה ל-3,200 ש"ח. אנחנו מתנגדים בכל תוקף לאפליה וליצירת נכים סוג א' וסוג ב'. כולנו כאחד דורשים קצבת נכות בגובה שכר מינימום ובפעימה אחת. על פחות מזה לא נתפשר. נמשיך במאבק בעוצמה ונסלים אותו ככל שיידרש".

 

עומרי אפרים השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
הפגנת הנכים
צילום: עמית שאבי
מומלצים