שתף קטע נבחר

ו' בלי חיבור: הפגנה נגד כללי האקדמיה ללשון

שלוש האחיות לבית ענבר מוחות על הוספת האותיות למילים קיימות, וטוענות כי זה הורס את השפה. הן מתכננות להפגין היום מול בית הנשיא בירושלים: "אפשר במקום זה להוסיף ניקוד או לתרגל"

 

ההחלטה של האקדמיה ללשון כמה מילים ולהוסיף להן ו', לא עברה בשקט בבית משפחת ענבר בקטמון הישנה בירושלים. שלוש האחיות ערבה בת ה-16 וגפן ועופרי בנות 13.5, החליטו לקיים היום (ה') בשעה ארבע הפגנה מול בית הנשיא נגד ההחלטה, שלהשקפתן פוגעת בשפה העברית. "זו לא הדרך להקל, זה הורס את השפה. אפשר להוסיף ניקוד או לגרום לאנשים ללמוד, להבין, לקלוט, כמו שהיה עם דורות שלמים של עולים", אומרת עופרי.

עופרי, ערבה וגפן ענבר. כל אות חשובה (צילום: אלי סגל ועפר מאיר) (צילום: אלי סגל ועפר מאיר)
עופרי, ערבה וגפן ענבר. כל אות חשובה(צילום: אלי סגל ועפר מאיר)
באקדמיה החליטו לשנות את הכללים ולהוסיף את האות ו' לכל מיני מילים. כך למשל, צהריים הפך לצוהריים, תכנית לתוכנית, מאד למאוד ועוד. "מבחינתי השפה והעברית זה אחד הדברים שהכי משמעותי בשבילי והנושאים שהכי חשובים לי בעולם", משתפת ערבה. "מאז שלמדתי לקרוא ולכתוב זה גם הדרך שאני הכי מבטאת את עצמי. זה מקום שאני מרגישה בו מצד אחד הכי בנוח והוא הכי משמח אותי ומרגש אותי, גם כשיש נושאים שם שמפריעים לי זה מהדברים שהכי מסעירים ומכעיסים אותי".
הכתיב החדש. תוספת של ו' ו-י' ()
הכתיב החדש. תוספת של ו' ו-י'
 

גפן אומרת כי השינוי עלול להשפיע על הדור הבא. "אם בגלל ההצעה הזאת מתחילים כולם לכתוב בצורה הזו, גם בספרים וגם בעיתונים, אז זה מרגיל את העין. הדור שיבוא עכשיו ילמד לקרוא רק ככה, ולא יצליח להבין למשל את התנ"ך ודברים שכתובים בלי ו' ו-י'.


יכולים פתאום להחליט שלא צריך להשתמש ב-ש', רק ב-ס', סתם ינסו להקל בכל צורה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי סגל ועפר מאיר
עופרי, ערבה וגפן ענבר
צילום: אלי סגל ועפר מאיר
מומלצים