שתף קטע נבחר

סרן ישי נהרג בתאונת אימונים - ואיש לא יואשם

בזמן רצף של תאונות בצה"ל, נסגר תיק האסון בצאלים: לפני שנה וחצי נהרג סרן ישי רוסלס מפגיעת רסיס מרגמה. קצין בדרגת אל"מ ומג"ד בשריון יועמדו לדין משמעתי, אך כתבי אישום לא יוגשו נגדם ונגד הלוחמים שכשלו בתפעול המרגמה. סמג"ד ננזף

האסון בצאלים, תיק סגור: הפרקליטות הצבאית סגרה את תיק חקירת מותו של סרן ישי רוסלס ז"ל מחטיבת כפיר, בתאונת אימונים לפני כשנה וחצי בצאלים. רוסלס נהרג בינואר אשתקד מפגיעת רסיס מרגמה במהלך תרגיל של יחידה אחרת בשטחי האש של הבסיס. כתבי אישום לא יוגשו נגד הגורמים האחראים לתקלות שהתגלו בחקירת התקרית, אך שני קצינים יועמדו לדין משמעתי.

 

מפקד מרכז אימוני האש, קצין בדרגת אל"מ, יועמד לדין משמעתי ביחד עם קצין נוסף הוא מפקד גדוד השריון 75 (קצין בדרגת סא"ל) שהודח בעקבות האירוע. יחד איתו יועמדו לדין משמעתי גם שני הלוחמים שכשלו בתפעול המרגמה. עוד הוחלט על נזיפה בסמג"ד 75 המעורב באירוע. כחלק מהצעדים הפיקודיים בסמוך לאירוע הוחלט בזמנו על הדחת סמג"ד 75 וסגן מפקד הפלוגה.

 

הקצינים האמורים יישפטו על ידי קצינים בכירים יותר על כמה עבירות ובהן אי מילוי הוראות, אך עונשם צפוי להיות פחות חמור ופחות משמעותי מענישה בציר הפלילי-משפטי. הקצין הבכיר מבין המעורבים, בדרגת אל"מ, עדיין משרת בצבא אך בתפקיד אחר.

 

הליקויים שנמצאו בתחקיר העלו כי תיק התרגיל לא נחתם על ידי הגורמים האמונים והיה בפורמט מיושן ולא רלוונטי. עוד העלה התחקיר כי כוח החי"ר בתרגיל שירה את פצצות המרגמה ניסה לתקן החטאה אך הזין נתונים הפוכים לכיוון הירי הנכון, באופן שגרם לשיגור הפצמ"ר כ-800 מטרים בכיוון הנגדי למטרות. באזור זה עמדה באותם רגעים קבוצת קצינים, בהם סרן רוסלס מגדוד נצח יהודה, שספג פגיעת רסיס קטלנית בפלג גופו העליון.

 

הפרקליט הצבאי הראשי, תא"ל שרון אפק, החליט בהתחשב בכלל נסיבות האירוע והצעדים הפיקודיים שננקטו בסמוך לו שלא לנקוט הליכים פליליים נגד המעורבים. אחד הטעמים לכך הוא שמבחינה משפטית לא נמצא קשר ישיר בין הכשלים של הדרגים הפיקודיים בהכנת התרגיל לבין הטעות הנקודתית של החיילים בירי הפגז.

 

הלוויית דוד גולובנציץ, שנהרג מירי בשוגג בחברון (צילום: אלישע בן קימון) (צילום: אלישע בן קימון)
הלוויית דוד גולובנציץ, שנהרג מירי בשוגג בחברון(צילום: אלישע בן קימון)

 (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
(צילום: אלכס קולומויסקי)

 (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
(צילום: אלכס קולומויסקי)

הלוחמים והקצינים שנחשדו נועצו במהלך חקירתם במצ"ח עורכי דין מהסנגוריה הצבאית, אל"מ במיל' אשר הלפרין, סא"ל במיל' אפרת נחמני-בר, רס"ן מירב הרשקוביץ-יצחקי, רס"ן עומר קנובלר, רס"ן במיל' עדי אייזנר, רס"ן רינת לוי, סרן ליאור עייש, סרן פואד ארקאב וסרן עמית שוחניצקי. אלה מסרו בתגובה: "אנו שמחים על כך שבסופו של דבר הובן כי מדובר בתאונת אימונים ללא הבטים פלילים כלשהם. הצעדים הפיקודיים שעליהם הוחלט הם התגובה הראויה לנסיבות מקרה טרגי זה".

 

סגירת תיק החקירה באסון בצאלים מתרחשת על רקע רצף של תאונות קשות בצה"ל. אמש נורה למוות בשוגג סגן דוד גולובנציץ, מירי אחד מחייליו בחברון. "הוא דימה מחבל, דרכתי את הנשק ויריתי כדור", אמר לוחם גולני, שגרסתו הובאה ב-ynet. לדבריו, "הקצין ערך לנו תדרוך לפני עלייה לעמדה. איש לא בדק את הנשק שלי".

 

אתמול (ד'), במהלך ניקוי מוצב ברמת הגולן, חייל מצא רימון תרגול וחייל אחר הפעיל בטעות את הרימון וגרם לפיצוצו. איש לא נפגע ולא נגרם נזק. בצה"ל אמרו כי האירוע יתוחקר. בשבוע שעבר נפצע קשה חייל צה"ל מפליטת כדור של חברו בתל אביב.


פורסם לראשונה 05/07/2017 21:30

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים