שתף קטע נבחר

עסקת ענק לרפאל: פולין רוכשת מערכת פטריוט עם טיל ישראלי

הסכם הבנות בין פולין לארה"ב לרכישת מערכת הגנה אווירית מתקדמת להרתעת רוסיה. פולין תצויד בטיל היירוט "שרביט קסמים" שפותח על ידי רפאל הישראלית וריית'און האמריקנית. שווי העסקה: כ-8 מיליארד דולר, וחלקה של רפאל יעמוד על כמיליארד דולר

טילים ישראלים ייוצרו על אדמת פולין: שר ההגנה הפולני, אנטוני מסרייביץ', ניצל את ביקור נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, כדי להודיע על חתימת הסכם הבנות בין ורשה לוושינגטון, לפיו תרכוש פולין שמונה סוללותפטריוט תמורת 7.6 מיליארד דולר. טיל היירוט העיקרי של המערכת יהיה המיירט של מערכת "שרביט קסמים", שפיתחו ומייצרות יחד רפאל הישראלית וריית'און האמריקנית. חתימה על ההסכם המלא צפויה בנובמבר.

 

 

פולין דרשה את הטיל הישראלי, המשווק בידי ריית'און בעולם תחת השם "סקייספטור" ("מיירט שמיים", בתרגום לעברית), משום שביצועיו עדיפים על פני טיל היירוט האמריקני של הפטריוט, ומחירו עומד על כ-10% בלבד ממנו, 450 אלף דולר לעומת 4.5 מיליון דולר. בכך תגבור הפטריוט על מערכת ה"מידס" האירופית, שהציעה לפולנים במכרז "לוקהיד מרטין" האמריקנית.

אילוסטרציה של המערכת (איור: ריית'און) (איור: ריית'און)
אילוסטרציה של המערכת(איור: ריית'און)

באישור משרד הביטחון בתל אביב ומשרד ההגנה בוושינגטון, הסכימה ריית'און לדרישת הרוכשים כי הטילים שתרכוש ייוצרו בפס ייצור מיוחד שיבנה בפולין. הפולנים ירכשו גם כמות קטנה של מיירטים אמריקנים כדי להקדים את מועד הצבת המערכת, כך שלא יתעכב עד להשלמת האינטגרציה בין הטיל הישראלי למערכת האמריקנית. חלקה של רפאל בעסקה צפוי לעמוד על כמיליארד דולר, מה שיהפוך אותה לאחת העסקאות הגדולות ביותר שביצעה החברה, ואת פולין ללקוח הייצוא הראשון של הטיל.

 

עם זאת הנתח הישראלי יכול היה להיות גדול יותר: מרפאל, עם "שרביט קסמים" המקורית, ומהתעשייה האווירית עם ה"חץ", נמנעה התמודדות ישירה במכרז בשל סירובה של וושינגטון לאשר את ייצוא המערכות הישראליות המקוריות לוורשה. הממשל האמריקני מימן את פיתוח שתי המערכות וייצוא שלהן דורש את אישורו.

 (איור: ריית'און) (איור: ריית'און)
(איור: ריית'און)

פולין, החברה כיום בברית נאט"ו, רוכשת מערכת הגנה אווירית מתקדמת בתגובה לכיבוש חצי האי קרים בידי רוסיה, והחשש שתפעל גם נגדה. בעזרת ה"סקייספקטור" תוכל מערכת הפטריוט ליירט מטוסים, מסוקים, רקטות כבדות וטילים בליסטיים לטווח של עד 300 ק"מ. ריית'און ורפאל עובדות גם על גרסת ייצוא של מערכת כיפת ברזל, תחת השם "סקייהאנטר" ("צייד שמיים", בעברית).

 

לפי פרסומים בחו"ל מנהל משרד ההגנה הפולני שיחות עם התעשייה האווירית על רכישת שני לווייני ריגול מסדרת "אופק". מדובר בעסקה שיכולה להגיע לסכום של מאות מיליוני דולרים.

 

לפי פרסומים בהודו סיכמה רפאל בשבועות האחרונים עם הממשל בניו דלהי על עסקת הייצוא של טילים נגד טנקים מדגם "ספייק" לצבא ההודי. כרגע מדובר על מכירת כ-8,000 טילים וכ-300 משגרים, אולם להודים דרישה ארוכת טווח לכ-40 אלף טילים. עלות העסקה בשלב הראשון תהיה לפחות כחצי מיליארד דולר.

 

כעת מחכה העסקה, ביחד עם עסקה נוספת שפרטיה כבר סוכמו, למכירתם של 10 מל"טי "הרון TP" (איתן) בידי התעשייה האווירית תמורת 400 מיליון דולר, לאישור הקבינט ההודי. בתעשיות הביטחוניות מקווים כי ביקורו המוצלח של ראש ממשלת הודו, נרנדרה מודי, בישראל יזרז את האישור.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים