שתף קטע נבחר

אוצרות זהב אצטקי התגלו בקברו של גור זאבים

המטמון התגלה בעת חפירות במקסיקו סיטי, ביתם של מקדשים אצטקיים קדומים, והוא נקבר על פי הערכות לפני למעלה מ-500 שנה. האוצר נקבר יחד עם גור זאבים שהומת והוקרב בפולחן אצטקי

 

 

 

בחפירות ארכיאולוגיות שנעשו במקסיקו סיטי, התגלה קבר המכיל עצמות קורבן גור זאבים שהומת כחלק מפולחן אצטקי, ולצידו פריטי זהב משובח. על פי ההערכות, הזאב נקבר לפני למעלה מ-500 שנה בלב לבה של העיר, שבעבר שימשה בית למקדשים של האימפריה האצטקית.

 

התגלית הארכיאולוגית הנה יוצאת דופן מבחינת מספרם ואיכותם של קישוטי הזהב שנמצאו, והיא כוללת כ-22 פריטים שלמים, בהם תליוני זהב, נזם לאף ולוחות מוזהבים, כך מדווח הארכיאולוג הראשי בשטח, ליאונרדו לופז.

 

מטמון גדול ואיכותי. במהלך החפירות (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מטמון גדול ואיכותי. במהלך החפירות(צילום: רויטרס)

 

המטמון נשמר בתוך תיבה עשויה אבן והתגלה בחפירות במהלך חודש אפריל האחרון, בסמוך לכיכר המרכזית בעיר הבירה, לצד שרידים מ"טמפלו מאיו", המקום הקדוש ביותר עבור האצטקים. "אלה ללא ספק הפריטים האיכותיים ביותר העשויים זהב שנמצאו עד כה", אמר לופז בהתייחסו לכ-205 פריטי זהב שנמצאו במהלך למעלה מארבעה עשורים של חפירות באזור.

 

על פי הערכות החוקרים, זמן קצר לאחר שהומת גור הזאבים שהיה ככל הנראה בן שמונה חודשים בלבד, הוא נעטף בעיטורי זהב ובחגורת צדפים שנמשו מהאוקיינוס האטלנטי והונח בזהירות בתוך תיבת האבן על ידי איש דת אצטקי. קורבן הזאב מסמל את אל המלחמה האצטקי, בורא השמש. על פי האמונה, זאבים סייעו להדריך את הלוחמים הנופלים בחציית נהר מיתולוגי מסוכן המצוי בשאול.

 

התיבה שנחפרה ניזוקה במהלך הנחת קו ביוב בתחילת המאה ה-20, ואפילו אם הפועלים היו מצליחים להבחין בה - סביר כי לא היו מנחשים מה חבוי בתוכה. "אם הם היו מבחינים בזהב, הם היו שודדים את התיבה באותו הרגע", אמר לופז. מקדש "טמפלו מאיור" יכול היה להיות בניין מרשים בן 15 קומות היום, אלא שהוא נחרב במהלך הכיבוש הספרדי על מקסיקו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
התגלית הארכיאולוגית
צילום: רויטרס
מומלצים