שתף קטע נבחר
הכי באזזזז
  זירת הקניות
  הילדים בחופש ואנחנו בעבודה: כך המעסיקים יכולים לעזור
  חודש אוגוסט מתקרב וכבר עכשיו ניתן לראות ילדים מסתובבים במסדרונות המשרד. חלק מהמעסיקים מציעים לעובדים פעילויות ומסגרות מסובסדות וגם אפשרות לעבוד מהבית, אך לרוב תמיד יישארו מספר ימים בהם נאלץ להביא את הילדים לעבודה. מהם האתגרים ומה כדאי למעסיקים לעשות?

  על רקע חילוקי הדעות סביב ההצעות להפחתת ימי החופשה מהלימודים, חודש אוגוסט "האיום" כבר בפתח, הקייטנות מטעם משרד החינוך יסתיימו, וכבר עכשיו אפשר לראות ילדים מסתובבים במסדרונות מקום העבודה ואת הסבים והסבתות עוברים להיות בייביסיטר במשרה מלאה.

   

  מי שומר עלינו? 80 בני אדם מתו במקום העבודה ב-2016

  שוויון בעבודה: מה אתם יודעים על הזכויות החדשות שלכם?

  יודעים מה הם דמי הבראה? בחנו את עצמכם

   

  המעסיקים בארץ מודעים לבעיה וחלקם באים לקראת העובדים ומעניקים להם הטבות שונות שעליהן תוכלו לקרוא בהמשך, אך לא תמיד זה מספיק. עו"ד נטלי קמחי, מומחית בדיני עבודה ושותפה בנ. פינברג ושות', מציינת כי במדינות אחרות כלל לא מקובל להביא ילדים למקומות העבודה של ההורים. "לפני כשנתיים הכריזה מדינת וושינגטון על היתר הבאת תינוקות עד גיל חצי שנה למקום העבודה של ההורים. לאחר גיל זה, מצופה מההורים למצוא פתרון שאינו כולל את מקום עבודתם". רוצים לדעת עוד? השיחה עם עו"ד קמחי לפניכם:

    

  ילדים בעבודה. לפעמים אין לנו ברירה (shutterstock)
  ילדים בעבודה. לפעמים אין לנו ברירה(shutterstock)

   

   

  עו"ד נטלי קמחי (צלם: שחף הבר)
  עו"ד נטלי קמחי(צלם: שחף הבר)
   

  ומה מציעות החברות בישראל לעובדים שלהן כדי לעזור עם הילדים בקיץ?

  חברת דלתא גליל תקיים קייטנה לילדי העובדים בכרמיאל, במימון של 90% מעלותה ע"י החברה. הקייטנה, שתימשך 10 ימים, תתקיים בבריכת מושב רגבה ותכלול שפע של פעילויות כגון תחרויות ספורט אתגריות, חוגי ריקוד, סרטים, משחקי בריכה ומשחקים חברתיים. בנוסף תקיים דלתא גליל לסיום הקיץ יום מיוחד בו העובדים יוזמנו להביא את ילדיהם לעבודה.

   

  שירי קרביס, אמא לתאומות בת 40, העובדת בדלתא גליל 6 שנים כמנהלת מוצר מספרת: "הבנות שלי נהנות בכל אוגוסט מקייטנה של שבועיים במחיר מצחיק ומותאם לגילן, הכוללת פעילויות מגוונות עד השעה 16:00. הן עדיין זוכרות את הפעילות שעשו להן כשעלו לכיתה א' ואת המתנות שקיבלו סביב האירוע הזה. הידיעה שהן ממצות את החופש ולא רק 'מעבירות' אותו, ושדלתא מציעה פתרונות יצירתיים להורים, היא משמעותית מאוד עבורי".

   

  בית איזי שפירא הפועל למען אנשים וילדים עם מוגבלויות מפעיל "כיופית קיץ", בין השעות 16:00-08:30 וממנה נהנים ילדי או נכדי מאות העובדים בחברה (גילאים 12-6).

  "כיופית בבית איזי שפירא (יח"צ)
  "כיופית בבית איזי שפירא(יח"צ)
   

  חברת כלל ביטוח, אשר נחתם בה הסכם קיבוצי חדש עם ועד העובדים, תשתתף בתשלום הקייטנות לכל העובדים שילדיהם בגילאי 11-3, בסכומים הבאים: עבור ילד אחד - אלף שקל לשנה, עבור שני ילדים - 1,500 שקל לשנה ועבור שלושה ילדים ומעלה - 1,800 שקל לשנה. 

   

  "אני לא צריכה להעסיק את הסבתות"

  חברת הביטוח AIG ישראל תשתתף במימון קייטנות בגובה שכר של 700 שקל עבור כל ילד בין הגילאים 8-2 עם הורים העובדים בעלי וותק בעבודה של שנתיים. בנוסף, השנה יתקיים נופש החברה בחודש יולי, במסגרתו יתאפשר לעובדי החברה להביא את ילדיהם באמצע השבוע.

   

  החברה מקיימת גם קייטנת קיץ לילדים בגילאי 12-6, אשר הפעילויות שבה יתקיימו בסיוע בני נוער מעל גיל 16 שהוריהם עובדים בחברה. "כמובן שאת ילדי הקייטנה נדאג לאסוף בבוקר מבתיהם לחברה ובסוף היום נחזיר אותם לבתיהם. באותם שבועיים אחרונים לחודש אוגוסט נפעיל גמישות מרבית בלקיחת ימי חופשה ונקפיד על אי קיום ישיבות קריטיות בחברה", ציינה סמנכ"לית משאבי אנוש בחברה, יעל נדב.

   

  רוית סניור, עוזרת אישית לסמנכ"ל, עובדת ב-AIG כ-5 שנים, ואמא לשני ילדים בני 6 ו-7, סיפרה: "החופש הגדול תמיד כרוך בהוצאות גדולות והעובדה שהקייטנות הללו מסובסדות משמעותית מקלה מאוד על ההוצאה הכוללת. אבל יותר מהכל, המודל הזה נותן לי שקט נפשי, מאפשר לי לעבוד יום שלם בלי הסחות דעת. אני יודעת שהילדים במסגרת בטוחה עם צוות ששומר עליהם, שהם נהנים, צוברים חוויות ויוצאים לטייל, מה שלא בהכרח הייתי מספיקה לעשות איתם באופן עצמאי, ואני אפילו לא צריכה להעסיק את הסבתות".  

   

  חברת המחשבים ASUS ישראל, מעניקה ללמעלה מ-20 עובדיה יום חופש אחד מתנה במהלך החודשים יולי-אוגוסט על פי בחירת העובד. בנוסף, כל עובד רשאי להגיע במהלך החודשיים הללו עם הילדים למקום העבודה. מנהלת השיווק של ASUS, אורית אשר מסרה: "הקושי של ההורים לשמור על איזון בין העבודה לילדים גובר במיוחד בחודשי הקיץ. מקום עבודה שמזהה ומתגמש לקראת עובדיו במצבים אלו מרוויח עובדים מסורים וחרוצים אף יותר".

   

  גם חברת אינטל מזמינה את ההורים להביא את הילדים למקום העבודה. הם יכולים לשהות במשרדים ולאכול בחדרי האוכל. בנוסף, אינטל מפעילה קייטנות במגוון רחב של נושאים עבור ילדי העובדים בקמפוסים ברחבי הארץ, כאשר שעות הפעילות צמודות לשעות העבודה והחברה מעודדת את העובדים להתפנות מעבודתם ולאכול עם ילדיהם ארוחת צהריים משותפת.

   

  "עוזר לעבור את התקופה הזאת בצורה יותר נעימה"

  רשת מגדלי הים התיכון מארגנת פעילות קיץ רב דורית לנכדי הדיירים ולילדי העובדים בעלות של 350 שקל. ימי הכיף יתקיימו במשך ארבעה ימים במגדלי הים התיכון בנורדיה ובין הפעילויות יתקיימו מופע קסמים, פעילות ODT, חוגי יוגה, הפנינג מים בבריכה, סדנאות בישול ועוד.

   

  פעילויות הקיץ יתקיימו בין 24-20 באוגוסט במטרה לתת מענה להורים ולעובדי המגדלים שממשיכים לעבוד בזמן שהילדים עוד בחופשה. דיירי המקום ישתתפו בחלק מהפעילויות ואף ישמשו כ"סבתא/סבא סנדוויץ" ויכינו כריכים לילדים בהפסקות. 

  "סבתא סנדוויץ" (באדיבות מגדלי הים התיכון)
  "סבתא סנדוויץ"(באדיבות מגדלי הים התיכון)
    

  חברת הסטארטאפ זיפי, הממוקמת בבאר שבע, מעניקה לעובדיה אפשרות לעבוד מהבית וכן צמצום של שתי שעות עבודה בשבוע (על חשבון החברה) לבחירת העובד ו/או סבסוד כספי לקייטנות במקום. כמו כן מתבצעות בחברה הגרלות על מתנות אשר חלקן מותאמות דווקא לילדים (הופעות, לונה פארק וכדומה), ובנוסף החברה יוצרת מקום ייעודי במשרד להפעלת ילדים (במידה וצריך להביא אותם לעבודה בלית ברירה).

   

  מנהל הפרויקטים של חברת זיפי, עמרי מעברי, אמר: "ההטבות מעניקות לנו העובדים את היכולת להיות שם בשביל הילדים בדיוק כשהם צריכים אותנו. מקומות עבודה שמתחשבים בצרכי העובד, במיוחד בתקופה זו, צריכים לדעתי להוות דוגמה לכל חברה באשר היא. זה פשוט עוזר לנו לעבור את התקופה הזאת בצורה יותר נעימה".

   

  באוניברסיטה הפתוחה מארגנים קייטנה לילדי העובדים בעלות של 900 שקל לילד במשך עשרה ימים (בין התאריכים 30-20 באוגוסט), ובין השעות 15:30-08:30, בקמפוס האוניברסיטה הפתוחה ברעננה. בקייטנה צפויים לקחת חלק כ-120 ילדים וילדות, המתחלקים לשתי קבוצות גיל: גילאי גן (6-4) וגילאי בית ספר יסודי (9-7), כשלכל קבוצת גיל ישנה תכנית פעילויות ייעודית ומותאמת עבורה.

   

  לפי נתוני ארגון "מעלה" אשר פועל לקידום אחריות תאגידית, כמחצית מ-110 החברות אשר מאוגדות תחת הארגון מסייעות במימון והפעלה של קייטנות עבור ילדי העובדים, וחלק מהחברות הגדולות אף מפעילות את הקייטנות בעצמן.

   

  מנכ"ל ארגון "מעלה", מומו מהדב, התייחס לנושא ואמר: "העבודה בחודשי הקיץ מזמנת אתגר גדול למעסיקים ובמיוחד להורים העובדים. נראה שלא מעט מהמעסיקים החליטו שעדיף לאחוז את השור בקרניו, ולהציע פתרונות לעובדים דרך מקום העבודה כדי לאפשר המשך עבודה רציפה. המהלך הזה משתלב באופן כללי במגמה שמעסיקים פועלים כדי לאפשר איזון טוב יותר בין העבודה למשפחה ולפנאי לאורך כל השנה ובפרט בחודשי הקיץ המאתגרים עוד יותר להורים".

   

   

   

   

    

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "הילדים בחופש ואנחנו בעבודה: כך המעסיקים יכולים לעזור"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים