שתף קטע נבחר

5,000 פניות מעולים בשנה: "מה שהם עושים זה לא יהודי"

"מישהו צריך לבוא ולהגיד: אנחנו צריכים לשנות את כללי המשחק. מה שהם עושים זה לא יהודי, זה לא הלכתי, ובוודאי שזה לא אנושי. הם מזלזלים לא רק באנשים, אלא בקהילות שלמות". הרב ד"ר שאול פרבר, מי שאחראי לחשיפת "הרשימות השחורות" של הרבנות, לא אופטימי

 

איך קורה שרב בית הכנסת האורתודוכסי הכי גדול בצפון-אמריקה, עם כאלפיים חברים בקהילה – וקשרים אישיים עם ראש ממשלת קנדה (שהוא נחשב לרבו), נפסל על ידי הרבנות לצורך עדות על גיור, יהדות ומעמד אישי?

 

<<הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. תעשו לנו לייק  >>  

 

את השאלה הזו שאל גם הרב ד"ר שאול פרבר. פרסום "הרשימות השחורות" של הרבנות הראשית, וחשיפת העובדה שכ-160 רבנים – ובהם בכירים ביותר – פסולים בעיני הרבנות, נעשתה לא מעט בזכות פעילותו. הוא עצמו רב אורתודוכסי, מנכ"ל עמותת "עתים" - ומי שיזם את העתירה נגד עצם קיומן של הרשימות האלו ובעד חשיפתן.

 

עוד בנושא בערוץ היהדות :

 

"כעיקרון, אנחנו מקבלים כ-5,000 פניות מידי שנה מאנשים שנתקלים בבעיות עם הרבנות הראשית, במיוחד בנושא רישום לנישואין", הוא מספר באולפן ynet, יממה לאחר חשיפתן. "באים אנשים ששרתו בצבא, ואז הם באים להתחתן, והרבנות אומרת: אתם צריכים להוכיח את יהדותכם.

 

"איך מוכיחים יהדות? אם גדלתי בקהילה - ואני עצמי גדלתי בקהילה בארה"ב – אז אני מביא מכתב מהרב שלי, שאומר שנולדתי יהודי. חשוב להדגיש שלא מדובר על גיור, אלא על אנשים שנולדו יהודים, ושאין שום ספק לגבי יהדותם – לא להם ולא לי, כרב אורתודוכסי.

 

נפסל: הרב אדם שאייר (משמאל), רב בית הכנסת האורתודוכסי הכי גדול בקנדה, ומקורב לראש הממשלה הקנדי (מימין) (צילום: AP, אתר ישיבת חובבי תורה) (צילום: AP, אתר ישיבת חובבי תורה)
נפסל: הרב אדם שאייר (משמאל), רב בית הכנסת האורתודוכסי הכי גדול בקנדה, ומקורב לראש הממשלה הקנדי (מימין)(צילום: AP, אתר ישיבת חובבי תורה)

 

"אלא שהרבנות העלתה קשיים על קשיים. העולים צריכים להביא מכתב שיעיד על יהדותם מרב הקהילה שלהם, וכאן נתקלנו בתופעה של עולים רבים שקיבלו סטירת לחי מהרבנות, ובעצם ממדינת ישראל". הרב פרבר מתייחס לעובדה שמכתבי הרבנים – כפי שפורסם אתמול, מ-24 מדינות שונות, חלקם רבנים בכירים מחב"ד, מה"ישיבה יוניברסיטי" ועוד – לא הוכרו במדינת ישראל.

 

"כעיקרון, אני לא יודע מאיפה צצו ההחמרות הללו... הם מזלזלים - לא רק ברבני חו"ל, אלא בקהילות אדירות של מיליוני אנשים בחו"ל. קחו למשל את הרב אדם שאייר בקנדה, רב בית הכנסת האורתודוכסי הכי גדול בצפון-אמריקה.

 

"מישהו צריך לבוא ולהגיד: אנחנו צריכים לשנות את כללי המשחק. מה שהם עושים זה לא יהודי, זה לא הלכתי, ובוודאי שזה לא אנושי. הם מזלזלים לא רק באנשים, אלא בקהילות שלמות, ובמקום לבוא ולהגיד: יש לנו בעיה סיסטמית ברבנות, יוצא הרב הראשי נגד ראשו של הפקיד. הפקיד הוא התוצאה של הבעיה, לא הסיבה שלה". פרבר מוסיף כי "אם נצטרך, נלך לבג"ץ על הסיפור הזה. חשוב מבחינה יהודית לתקן את הבעיה".

 

הרבנות: זה לא מסמך עבודה

לאחר פרסום הדברים אתמול (יום א'), הגיבה הרבנות הראשית כי: "רשימה זו הינה 'רשימת רבנים' שאישור כלשהו שאותו הנפיקו לעניין נישואין, לא הוכר מסיבות שונות על ידי מחלקת אישות ברבנות הראשית, ואין זה מן הנמנע כי לעניין אישורים אחרים שינפיק הרב בעתיד, תגיע הרבנות למסקנה שונה".

 

ברבנות הדגישו כי "הרשימה הוכנה והועברה במסגרת בקשת חופש מידע לעמותת 'עתים', ואינה מהווה מסמך עבודה כלשהו. הרשימה מייצגת תעודות שלא הוכרו על ידי המחלקה - ואינה מתייחסת לרבנים. בבואה לבחון בקשות להכרה באישורי נישואין, הרבנות הראשית אינה נסמכת על רשימה זו ואין בה כדי להשפיע על עבודת המחלקה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים