שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הכי מטוקבקות
   ועדת הכלכלה: בבנק ישראל לא ממהרים ליישם את הרפורמה בבנקים
   חצי שנה אחרי שנחקק החוק לעידוד התחרות במערכת הבנקאות, מתברר כי ביצוע הרפורמה טרם החל. מנכ"ל משרד האוצר: "חלק מהסיכומים נעלמו מהמצגות והשקפים של בנק ישראל"

   הגברת התחרות במערכת הבנקאית? ועדת הכלכלה של הכנסת התכנסה היום (ב') לישיבה מיוחדת לבחינת ישום החוק להגברת התחרות וצמצום הריכוזיות בשוק הבנקאות, המבוסס על מסקנות ועדת שטרום.

    

   נזכיר כי החוק כולל, בין היתר, מהלך של הפרדת חברות כרטיסי האשראי מהבנקים הגדולים, הסרת חסמים לכניסת מתחרים חדשים לענף והגנות לגופים הפיננסיים החדשים שיקומו.

    

   עו"ד דרור שטרום אמר בדיון כי הרפורמה נחקקה בסוף ינואר השנה על רקע ההבנה שהתחרות בבנקאות לא מגיעה למשקי הבית ולעסקים הקטנים. "הצעדים הדרושים כוללים מכרז תשתיות לבנקים חדשים או קטנים, ביטוח פיקדונות, והסרת חסמים ליישום ה-read only שאמור לאפשר השוואה בין השחקנים".

    

   לדברי שטרום "המהלכים הללו לא בוצעו. אי אפשר לדעת אם זה בגלל שהם מורכבים. אם אני צריך לתת קריאת כיוון. התחושה שלי שלא הולכים בקיטור מלא קדימה עם הרפורמה",

    

   מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד אמר כי הוא עומד יחד עם מנהל חטיבת המחקר בבנק ישראל פרופ' נתן זוסמן בראש ועדת היגוי ליישום החוק. הוא הוסיף כי אחד הנושאים הקריטיים הוא תשתית המחשוב, וציין כי שאלת הגורם שיממן את התשתית לא סגורה.

    

   באב"ד מתח ביקורת על כך שהסיכומים בין שר האוצר למפקחת על הבנקים, בדבר הפחתת יחס הלימת ההון וההון הראשוני הנדרש מגופים חדשים, נעלמו מהשקפים והמצגות של בנק ישראל.

    

   יוזם הדיון ח"כ חיים ילין ציין כי "במצב שנוצר אף אחד לא יוריד מחירים. אם לבנק ישראל אין את הדרייב לעשות זאת והוא לא משתף פעולה - זה לא יקרה. צריך להפסיק את המתח בין האוצר לבנק ישראל. הגיע הזמן להפסיק לשחק לרוחב המגרש ולפעם אחת להבקיע גול".

    

   פרופ' אבי בן בסט, שהיה חבר בוועדת שטרום, אמר שצריך ליצור שינוי מגמה משמעותי ולא שינוי קוסמטי. "ירידת מחיר האשראי לא יכולה להיות כיעד, אלא הפער בין ריבית האשראי לפיקדונות ובין ריבית האשראי לריבית בנק ישראל. צריך להסתכל גם על השינוי בעמלות ולוודא שלא נראה עלייה בעמלות לצד ירידה במרווחים".

    

   יו"ר הוועדה ח"כ איתן כבל סיכם ואמר כי מדובר במהפכה גדולה, אלא שהיא לא יצאה לפועל. לדבריו, אם הגופים השונים לא ידעו לפעול בשיתוף פעולה הרפורמה לא תוכל לצאת לדרך. "משום מה כולם מדברים בעד קידום התהליך, שום דבר לא מתקדם והכל עומד במקום, זה לא מקובל עלי ועל הוועדה. הוועדה תדרוש דין וחשבון מיידי עם לוחות זמנים להסרת החסמים. אנחנו נחושים לא לתת לרפורמה להתמסמס ונעקוב מקרוב אחר יישומה", אמר. הוא הוסיף כי הוועדה תקיים ישיבת מעקב נוספת מיד לאחר פגרת הקיץ.

    

   לפנייה לכתב/ת
    תגובה חדשה
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
   מומלצים